Newala Qesaba’ya Anıt Mezar kararına Valilik engeli!
Haberler / 27 Nisan 2015 Pazartesi Saat 07:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK’nin silahlı mücadeleye başlaması ile birlikte 200’ü aşkın PKK’linin naaşının defnedildiği Newala Qesaba’ya (Kasaplar Deresi) DBP’li Siirt Belediyesi’nin anıt mezar yapma kararına Siirt Valiliği’nin engel olmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Siirt Belediyesi Meclis Kararı: Anıt Mezar

Kürdistan’da yaşayan halkların ortak mezarlığı olma özelliğini taşıyan ve 1915 tarihinde kara tarihi katledilen Ermeni, Süryani ve Keldanîlere yönelik gerçekleştirilen kıyımlarla başlayan ve ardından PKK’nin silahlı mücadeleye başlaması ile 200’ü aşkın militanın naaşının defnedildiği Newala Qeseba acı geçmişi ile toplumun hafızasında tazeliğini koruyor.

Siirt Belediyesi’nin 30 Mart yerel seçimleri öncesinde 7 Mart 2014 tarihinde yapılan son Meclis Toplantısı’nda Newala Qeseba’da Anıt Mezar yapılması kararı oy birliği ile kabul edildi. DBP’li belediyenin Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda gündemine aldığı Newala Qeseba’da Anıt Mezar yapılması kararı alındı. Alınan karar ise Siirt Valiliği engeline takılarak, “Yürütmeyi durdurma kararı” verildi.

Valilikten, Anıt Mezar iptali için belleksizce gerekçeler!

Valiliğin yürütmeyi durdurma kararının gerekçeleri akıllara durgunluk verirken, kentin tarihi ve coğrafik yapısına aykırı olduğu gerekçesiyle verilen karar kentin tarihsel belleğinin silinmesine yönelik iken kararda şu ifadeler yer aldı;  “Meclis kararına konu olan yerde gömülü mezar bulunmadığı, anılan yerin hali hazırda imar planına dahil olduğu ve şehirle bütünleştiği kamuoyunu rahatlatmasına değil, toplumsal ayrışmaya sebebiyet vereceği, her sene o bölgeye yürüyüşler düzenlendiği, yürüyüşlerin yasa dışı örgüt propagandasına dönüştüğü ve gazete manşetlerinde yer aldığı, şehre yakın olması ve civarında kamu binalarının bulunması nedeniyle provokasyona açık olduğundan anılan yerin toplumsal olayların merkezi haline gelmesinin kamu güvenliği açısından telafisi güç zararlara sebebiyet verebileceği iddialarıyla hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek iptali ve yürütmesinin durdurulması istenmektedir”  şeklinde.

Hukuki süreç ve engellemeler devam ediyor

Valiliğin yürütmeyi durdurma kararına karşı Siirt Belediyesi, konuyu yargıya taşırken Batman İdari Mahkemesi de Siirt Valiliğinin kararını yerinden bulduğu resmi belgelerle ortaya çıktı. Batman idari Mahkemesi, valilik kararını destekler nitelikteki aldığı karar neticesinde Newala Qeseba’ya yapılmak istenilen Anıt Mezar kararı belediye hukukçuları tarafından Diyarbakır Bölge İdari Mahkemesi’ne taşındı.

Siirt Belediyesi’nin, Newala Qeseba’da (Kasaplar Deresi) Anıt Mezar Projesi ısrarı valiliğin ve hukukun kenti belleksizleştirme niteliği taşıyan kararlarına rağmen ise ısrarla sürüyor.

 Samara Îzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info