ESAD FRANSIZ İSTİHBARATI İLE İLİŞKİLERİNİ İTİRAF ETTİ
Haberler / 24 Nisan 2015 Cuma Saat 04:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye istihbarat örgütü Muhaberat ile Fransız İstihbarat Teşkilatı (DGSE) arasındaki ittifakı, Suriye’de iktidarda bulunan Baas rejiminin lideri Beşar Esad, “Suriye muheberatı ve Fransız istihbarat birimi arasında iletişim var” şeklinde kullandığı cümleleri ile itiraf etti.

Esad: DGSE ve muhaberat arasında iletişim var!

Suriye Rejimi Başkanı Beşar Esad, uzun süredir tartışılagelen Fransız İstihbarat Teşkilatı (DGSE) ve Suriye Muhebaratı arasında ittifak temelli ilişkilerin sürdüğünü bir Fransız televizyon kanalına verdiği röportajda aşikar etti. Esad, “Suriye muhaberatı ve Fransız istihbarat birimi arasında YPG ve DAİŞ hakkında istihbarat paylaşımı var” şeklinde konuştu. Esad, iki istihbarat örgütü arasında ve iki ülke arasında işbirliği temelinde çalışmalar sürdürdüklerini savundu. 

Yürütülen ilişki sadece “iletişim”miş!

Beşar Esad’ın verdiği demeçte Fransız istihbarat üyelerinin sık sık Suriye’ye ziyaretler gerçekleştirdiği vurgusu dikkat çekerken yapılan vurgu akıllara yoğun DAİŞ çete saldırılarına maruz kalan Kobanê’de, ölü ele geçirilen DAİŞ çetelerin üzerinde bulunan Fransız menşeîli silahların bulunmasını getirdi. DAİŞ çetelerine verilen Fransız menşeili silahların varlığının bilinmesinin yanı sıra Avrupa ülkeleri arasında DAİŞ çete örgütüne yönelik en yoğun katılımın Fransa’dan gerçekleşiyor olması da iki istihbarat örgütü arasındaki yoğun ilişkilerin yalnızca “İletişim” odaklı olmadığı şüphelerini güçlendirmekte.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): ESAD  FRANSIZ  ISTIHBARATI  ILE  ILISKILERINI  ITIRAF  ETTI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA