İRAN REJİMİNİN ARAP AŞİRETLERİNİ KIŞKIRTMA DENEMESİ
Haberler / 23 Nisan 2015 Perşembe Saat 09:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran Rejimi Arap aşiretlerini YPG/YPJ ve Kürt güçlerine karşı kışkırtma faaliyetlerini hızlandırdı. Arap aşiretleri ile Damaroz Otelde yapılan toplantının ayrıntıları açığa çıktı.

Aşiret liderleri ve İran Rejimi Şam’da toplandı

Suriye’nin Şam kentinde bulunan Damaroz Otel İran Rejim güçleri ve Arap aşiret liderlerinin buluşma noktası oldu. İran Rejim güçleri tarafından YPG/YPJ’ye karşı kışkırtma amaçlı yapılan toplantıya Heseke’li Arap aşiret liderleri Newaf El Milhim ve Mihemed El Faris’in de içinde bulunduğu bazı aşiret liderlerinin katıldığı ortaya çıktı.

Aşiretlere Rejim Tarafından askeri ve lojistik destek sözü

Geçtiğimiz haftalarda yapıldığı belirtilen toplantının ayrıntıları ise yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre şu şekilde aktarıldı; “ Toplantıdan Bir süre önce İran’a giden El Faris, aşiretleri bir araya getirerek askeri bir güç oluştururlarsa İran’ın hem para hem de silah-cephane konusunda yardımda bulacağını söyledi.” Toplantıya katılan İranlı generalin Hesekê’yi kastederek yaptığı konuşmada “kendi topraklarınızı YPG/YPJ güçlerine bırakmayın, bu konuda biz ve müttefikimiz Suriye devleti size gereken desteği verecektir” ifadelerini kullandı.

Aşiretler arasında YPG/YPJ çatlağı oluştu!

Şam’daki toplantıda hazır bulunduğu belirtilen Elî Memluk ve Rustem Xezalî gibi aşiret liderleri de YPG/YPJ’ye karşı savaşmak için diğer Arap aşiret liderlerini kışkırtmaya çalıştığı ancak toplantıya katılan tüm aşiret liderlerinin aynı kanıyı taşımadıkları ve YPG/YPJ’ye karşı savaşmak istemedikleri ortaya çıktı. Toplantıya katılan Aşiret liderleri arasında yer alan Newaf El Milhim’in özellikle İran rejiminin kışkırtmasına karşı çıktığı ve silahlanıp YPG/YPJ ile birlikte DAİŞ’e karşı bölgenin savunulması gerektiği şeklinde toplantıda görüş ortaya çıktığı öğrenildi.

Arap aşiretlerinin YPG/YPJ güçlerine karşı savaşmak istememesi üzerine toplantıda bir sonuca gidilemedi. İran Rejim güçleri ise oluşan olumsuz havayı dağıtmak için Arap aşiretlerine daha fazla destek ile ikna etmeye çalıştığı ve bu yönlü çabalarını devam ettirdiği gelen bilgiler arasında yer aldı.

Zana Hesen

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): IRAN  REJIMININ  ARAP  ASIRETLERINI  KISKIRTMA  DENEMESI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA