İSRAİL ORDUSU KDP PEŞMERGLERİNİ EĞİTİYOR
Haberler / 14 Nisan 2015 Salı Saat 15:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail ordusunun Güney Kürdistan’ın Duhok kenti yakınlarında KDP’ye bağlı Zerewani güçlerinden oluşturulan özel birlikleri Rojava’ya göndermek üzere eğitiyor.

İsrail 25 subayını görevlendirdi

KDP’ye bağlı Zerewani güçleri içinden seçilen 300 peşmerge Duhok civarındaki eğitim kamplarında İsrailli 25 subay tarafından 3’er aylık eğitimlere tabi tutuluyorlar. 1 yıl içerisinde 1200 peşmergenin eğitilmesi planlanıyor.

İsrail ile yakın ilişkileri bulunan KDP’nin iç ve dış politikası İsrail tarafından dizayn edilirken KDP’nin istihbaratı olan Parastın’ın elemanları da Mossad tarafından eğitilmişti. 

İsrail Rojava  ile Güney Kürdistan’ı birleştirmek istiyor

İsrail bölgedeki çıkarları ve güvenliği için, Rojava Kürdistan’ı ile Güney Kürdistan’ı birleştirerek burada KDP’yi tek başına ve etkili bir güç haline getirmeyi hedefliyor. İsrail bu proje için 10 kişilik bir peşmergeyi Rojava’ya göndermek üzere hazırlık yapıyor.

Rojava’da KDP-İsrail ittifakı ve bombalı saldırılar

KDP, Rojava’da ki ENKS politikasının çökmesi üzerine Rojava’ya peşmerge göndermenin arayışı içine girdi. Qamişlo başta olmak üzere Heseke ve Rojava’nın diğer şehirlerinde gerçekleşen bombalı saldırıların arkasında İsrail tarafından yetiştirilmiş Parastın elemanlarının olduğu iddia ediliyor. Rojava asayiş yetkilileri, Güney Kürdistan’da Parastın tarafından eğitilerek Rojava’ya DAİŞ adıyla sivil halka dönük eylem yapmak amacıyla gönderilen 4 kişilik bir KDP hücresinin ele geçirildiğini, bu kişilerin bombalı saldırılar gerçekleştirerek peşmergelerin Rojava’ya girmesi için zemin hazırlamak amacında olduklarını belirttiler.  

 

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

 

TAGS(ETIKETLER): ISRAIL  ORDUSU  KDP  PESMERGLERINI  EGITIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA