DAİŞ ÇETELERİ AVRUPA ÜLKELERNE GİTMEK İÇİN TÜRKİYE PASAPORTU KULLANIYOR
Haberler / 12 Nisan 2015 Pazar Saat 14:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son günlerde Güney Kürdistan bölgesinde Türkiye pasaportlarının DAİŞ çeteleri tarafından para karşılığında satın alındığı veya çalındığı belirtiliyor.

TC Pasaportları DAİŞ Çetecilerinin en çok tercihi

Süleymaniye asayiş yetkililerinden alınan bilgilere göre, DAİŞ çetecilerinin son günlerde 10 bin dolara varan rakamlara karşılık Türkiye pasaportları satın aldıkları ve bunlarla Avrupa’ya gitmeye çalıştıkları, bu esnada ise çoğunun tutuklandığı belirtilmektedir. Güney Kürdistan’da, TC pasaportu  kayıp ihbarlarının artması üzerine Süleymaniye asayişi ve anti terör birimlerinin yaptığı araştırmalarda, pasaportlarını para karşılığında DAİŞ çetelerine satan TC uyruklu 18 kişinin yakalandığı, bu kişilerin pasaportlarını 10 bin dolar ve üzeri bir para karşılığında DAİŞ çetelerine sattıkları, daha sonra da pasaportlarının çalındığı ihbarında bulunduklarının tespit edildiği açıklandı.

TC Pasaportlarıyla Avrupa’ya çıkıyorlar

DAİŞ çeteleri, para karşılığında satın aldıkları TC pasaportlarıyla Bağdat, Hewler ve Süleymaniye havaalanları üzerinden ve kara yoluyla İran’a geçerek Tahran’dan havayoluyla Avrupa ülkelerine geçiyorlar. TC pasaportuyla Avrupa’ya gittiği tespit edilen DAİŞ çetelerinin daha çok Avusturya, Almanya ve Fransa’ya gittikleri belirtiliyor.

Hewler konsolosluğu DAİŞ çetelerine pasaport ayarlıyor

DAİŞ çetelerine pasaportlarını sattığı tespit edilerek gözaltına alınanların verdikleri ifadelerde, DAİŞ çeteleriyle bağlantının Türkiye’nin Hewler konsolosluğunda çalışan Süleyman isimli bir görevli tarafından sağlandığı, pasaportlarının bu kişinin aracılığı ve teminatıyla sattıklarını dile getirdiler. Süleyman ismini kullanan kişi, “pasaportunu sattığınız kişiler gidecekleri yere ulaştıklarında sizi arayacağım, ondan sonra asayişlere gidip pasaportlarınızın çalındığını söyleyeceksiniz. Oradan alacağınız evrak üzerinden size konsolosluktan yeni pasaportlar çıkartacağız” bilgisinin verildiğini belirttiler.

Süleymaniye Asayişi Uyardı!

Artan pasaport hırsızlıklarına karşı tedbirler geliştiren Süleymaniye asayiş genel müdürlüğü TC pasaportu olan kişilerin daha dikkatli olmaları gerektiğini belirterek halka bildiriler dağıttı, duyarlı olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Maruf Giwêr

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): DAIS  CETELERI  AVRUPA  ULKELERNE  GITMEK  ICIN  TURKIYE  PASAPORTU  KULLANIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA