SÊMELE VE DOMİZ KAMPLARINDA KDP BASKISI
Haberler / 17 Mart 2015 Salı Saat 12:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Kürdistan sınırları içerisinde bulunan, çoğunluğunu Rojava ve Êzîdî halkının oluşturduğuSêmele ve Domiz kamplarında KDP’nin baskı uyguladığı ve ajanlaştırma faaliyetlerinin devam ettiği belirtiliyor. Sitemizde bu kamplarla ilgili çıkan haberlerden sonra baskıların daha da arttığı ifade ediliyor.

Son süreçte KDP’nin kontrolünde bulunan sığınma kamplarında Rojava ve Ezîdî halkına yönelik baskıların arttığı, bunun üzerine kampta bulunan 550 kişinin ikamalerine el koyulduğu, gerekçe olarak da PKK ve PYD sempatizanlığı gösterildiği söyleniyor.

Baskılar Ajanlaştırma Amaçlı

KDP’nin uyguladığı baskılar sonucunda ikamelerine el koyulan 550 kişi ajanlaştırılmak adına sorgulamalara tabii tutuluyor. Son olarak Rojava’lı 15 civarında gencin sorgulanmak üzere kamplardan götürüldükten sonra bir daha kendilerinden haber alınamadığı bilgisi alındı. Çoğunluğunu Rojava ve Êzîdî halkından oluşan sığınmacı gençlerin PKK ve PYD sempatizanı oldukları gerekçesi ile KDP asayişleri ve Parastın tarafından sorguya alınarak, tehdit ve baskılarla ajanlaştırıldıkları belirtiliyor.

İbrahim Zaxo

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): SEMELE  VE  DOMIZ  KAMPLARINDA  KDP  BASKISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA