AKP ve KDP’nin TÜRKMEN OYUNU
Haberler / 15 Şubat 2015 Pazar Saat 11:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son günlerde Kerkük’te bulunan Türkmenler haklarını isteme adı altında çeşitli gösteriler düzenliyor.

Kerkük’te düzenlenen gösterilere Türkmenlerin ilgisinin az olduğu gözlemlenirken, söz konusu gösterilerin KDP ve AKP tarafından hazırlandığı Türkmen üniversite öğrencilerinin de öncülük ettiği belirtiliyor. 

Gösteriler Kürt Karşıtı

AKP-KDP işbirliği ile hazırlanan eylemlere Türkmen öğrencilerinin öncülüğünde katılım az olurken, Kerkük valiliğinin hedefe konulduğu ve Kürt karşıtı sloganların kullanıldığı belirtiliyor. Haklarını isteme adı altında gösteriler düzenleyen Türkmen grubu bütün eylemlerinde Kürt güçlerini protesto ediyor ve Kerkük valiliği önünde karşıtlıklarını açık açık dile getiriyorlar. 

Kerkük’teki PKK Varlığı Rahatsız Ediyor

Düzenlenen gösterilerin tamamında DAİŞ’in saldırılarına karşı korunma talep eden eylemciler, kendilerini DAİŞ’e karşı koruyan PKK’nin Kerkük’ten çıkması yönünde de taleplerde bulunuyorlar. Hem Son olarak Kerkük valiliği önünde gösteri düzenleyen eylemciler, PKK’nin varlığından rahatsız olduklarını, valilikten de rahatsız olduklarını açık bir dile belirtmiştiler. Kerkük halkı hem koruma talep eden, hem de kendilerini koruyan PKK’nin çıkmasını isteyen Türkmenlerin gösterilerinin amaçlarının farklı olduğunu, bir plan dahilinde bu tür eylemlerin düzenlendiğini belirterek PKK gerillalarını sahiplendi. 

Gösteriler, KDP ve AKP Tarafından Hazırlandı

Son dönemde bölge basınında da yer aldığı gibi KDP ve AKP, PKK’nin Güney Kürdistan’daki varlığını hedefe koyduğu belirtiliyor. Güney Kürdistan’da halkların korunmasında Peşmerge güçleri ile aynı mevziiyi paylaşan PKK gerillalarının bölgeden çıkartılmak istendiği için bu tür anti-propaganda eylemlerinin düzenlendiği ve bu eylemlerin AKP ve KDP tarafından hazırlandığı belirtiliyor. 

Aziz Weli

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  ve  KDP  nin  TURKMEN  OYUNU  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.