İRAN REJİMİNDEN YENİ ASKERLİK KANUNU
Haberler / 08 Şubat 2015 Pazar Saat 20:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son zamanlarda IŞİD tehdidi ile karşı karşıya kalan İran rejimi tedbir olarak yeni askerlik kanunu çıkartıyor.

İran rejimi tarafından yaklaşık 1 ay önce çıkartılan yeni askerlik yasasına göre, askerlik yapacak kişilerin yaşadıkları yerde eğitim görüp askerlik yapması öngörülüyor.

Askerlik Yasası DAİŞ ve Uluslararası Tehditlere Karşı Tedbir Amaçlı

Askerliğin zorunlu olduğu İran’da rejim tarafından çıkartılan yasa ile askerlik yaşını dolduran her kişi yaşadığı yerde hem eğitim görmesi hem de askerliğini yapması zorunlu kılınıyor. Askerlik yasasına gerekçe olarak da Terörist saldırılar, DAİŞ ve Uluslararası güçler tarafından geliştirilebilecek saldırılar gösteriliyor. Yeni çıkartılan yasa ile askerlik yapacak kişilerin yaşadığı coğrafyayı tanımaları, öldüklerinde ise ailelerin cenazeye sahip çıkması ve intikamını alması, böylelikle herkesin savaşmasının sağlanacağı hedefleniyor.

İran Rejimi Besic Alımlarına  da Hız Verdi

Son süreçte DAİŞ tehdidi ile yüz yüze kalan İran rejimi Besic alımlarını da arttırmış bulunmakta. Daha çok İran sömürüsü altında olan Rojhilat Kürdistan’ında Besic alımlarının arttırıldığı belirtiliyor. İran rejimi Rojhilat Kürdistan’ı sınırına Besiclerden oluşturulan taburlar yerleştirilerek, dışarıdan DAİŞ ve Uluslararası güçler eliyle geliştirilebilecek saldırılara karşı tedbir alıyor.  

Zerdeşt Maku

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): IRAN  REJIMINDEN  YENI  ASKERLIK  KANUNU  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA