MİT’TEN KONTR-KATILIM ŞEBEKELERİ
Haberler / 08 Şubat 2015 Pazar Saat 20:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son dönemlerde gerillaya ve Rojava ’da DAİŞ’E karşı savaş veren YPG ve YPJ’ye Kuzey Kürdistan’dan yoğun katılımların yaşanması üzerine AKP devleti bu katılımları önlemek üzere MİT’e özel yetkiler verdiği belirtiliyor.

Korucu Destekli MİT Şebekeleri Katılım Yaptırıyor

TC destekli DAİŞ’ in Kürt coğrafyalarına; Şengal, Maxmur ve Rojava’ya son zamanlardaki yoğun saldırılarına karşı Kürt gençlerinin HPG, YPG’ye yoğun katılımları AKP devletini tedirgin ediyor. Bu amaçla MİT’e bu katılımları engellemek üzere geniş yetkiler ve sınır ötesi operasyon izni verildiği ortaya çıktı. MİT’in bu katılımların önüne geçebilmek için Kuzey Kürdistan’da içinde korucularında yer aldığı üç ayrı şebeke oluşturduğu ortaya çıktı. Oluşturulan şebekelerin Amed, Van ve Şırnak – Mardin hattında görev yapacağı öğrenildi. Bu şebekelerin en dikkat çeken özelliği Gerilla ve YPG’ye katılım çalışması yürütüyor. Böylelikle kendileri üzerinden oluşturdukları kanallarla katılım yapmak isteyen gençler tespit edilerek, dağa yada YPG’ye gönderiyoruz” söylemiyle gençlerin kandırıldığı, bilinmeyen bir yere götürüldükleri belirtiliyor.

Birçok Gençten Haber Alınamıyor

HPG ve YPG’ye katılmak için bu şebeke ile bağlantı kuran Amed, Van, Şırnak ve Siirt nüfusuna kayıtlı üçü kadın beş kişiden 2 aydır haber alınamıyor. PKK’ye katılmak için bu şebekelerle bağlantı kuran 19 yaşındaki Amed’li bir genç kızın da İstanbul’da görüldüğü yine YPG’ye katılmak için bağlantı bulmaya çalışan Batmanlı 21 yaşındaki bir gencinde şebekenin tuzağına düştüğü, YPG yerine Cephet El Nusra’ya katıldığı, Hatay’da bulunan Cephet El Nusra kampında çektiği bir fotoğrafını ailesine gönderdiği söyleniyor.

Rêhat CUDİ

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): MIT  TEN  KONTR-KATILIM  SEBEKELERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA