HEWLÊR PATLAMASINDA NEÇİRVAN BARZANİ PARMAĞI
Haberler / 03 Şubat 2015 Salı Saat 18:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
19 Kasım’da Güney Kürdistan’ın Hewlêr şehrinde valilik önünde gerçekleştirilen bombalı saldırının arkasında Neçirvan Barzani’nin olduğu iddia ediliyor.

Hewlêr valiliği önünde gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu 5 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi de yaralanmıştı. Bazı basın kaynakları bu patlamanın IŞİD çetecilerince yapıldığı ve bir intikam alma eylemi olduğu yönünde bilgiler vermişti. Ancak çeşitli kaynakların aktardığı bilgilere göre Hewlêr saldırısının IŞİD çetecilerince yapılmadığı, bu saldırının arkasında Neçirvan Barzani’nin olduğu belirtiliyor.  

Az sayıda kişinin ölmesi hedeflendi

Söz konusu patlama ardından yapılan incelemelerde, patlamaya sebep olan araç ve saldırgan hakkında hiçbir bilginin bulunmaması, patlama yerinin de her zaman kalabalık olmasına rağmen o gün hiç kimsenin bulunmaması saldırının zarar verme amaçlı olmadığını, sadece bir mesaj içerdiği kanısını güçlendiriyor.

Neçirvan’ın Ekibi Delilleri Yok Etti!

Saldırıda kullanılan araç ve saldırganın kim olduğu hakkında delillerin bulunamaması Neçirvan Barzani ve ekibince sağlandığı belirtiliyor. Ayrıca patlamanın gerçekleştirildiği valilik binasının önünün de diğer günlere göre çok az sayıda insanında bulunmasının arkasında da bu ekiplerin olduğu iddia ediliyor.

Dış Güçlere Mesaj Verilmek İstendi!

Neçirvan Barzani tarafından yapıldığı iddia edilen patlamanın uluslararası güçlere bir mesaj niteliği taşıdığı, dış güçlere Güney Kürdistan’daki çıkarlarının tehdit altında olduğu görüntüsü verilmek istendiği, dünya basınında da böyle bir algının oluşturulmasının hedeflendiği belirtiliyor. Neçirvan Barzani’nin bu planı yapmasının ardında dış güçlerden para ve silah almak için zemin hazırladığı beliryiliyor.

İbrahim Zaxoyi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): HEWLER  PATLAMASINDA  NECIRVAN  BARZANI  PARMAGI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.