AMED’DE MEKSA VAKFINDAN AJANLAŞTIRMA FAALİYETLERİ
Haberler / 16 Ocak 2015 Cuma Saat 13:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amed’de Meksa vakfının cezaevlerinden çıkan gençler üzerinde ajanlaştırma faaliyeti yürüttüğü belirtiliyor.

Amed’in Huzurevleri Semti ve Atatürk stadı karşısında iki şubesi bulunan Meksa vakfının cezaevlerinden çıkan çocukları rehabilite etme adı altında ajanlaştırılıyor. 

Adı: Rehabilitasyon  Amacı: Ajanlaştırma

2013 Yılından itibaren AKP devleti tarafından çıkartılan ve uygulamaya konulan bir yasa ile siyasi nedenlerden dolayı cezaevine giren ve daha sonra tahliye olan 18 yaşından küçük gençlerin söz konusu vakıfa gidip topluma kazandırılması adı altında rehabilitasyon tedavisi görmeleri zorunlu kılınıyor. AKP valiliklerince cezaevlerinde kalan ve sonradan tahliye olup bu vakfın ağına düşen gençlerin ailelerine ekiplerce gidilerek iş imkanı sağlanması, eğitim-öğretim için kolaylıklar sağlanması gibi sebepler gösterilerek ailelerin vakıfa gelmeleri sağlanmakta. Siyasi tutuklu veya hükümlülerin ailelerine daha fazla özen gösterilmekte ve çocukların vakıfta tedavi görmeleri için ikna yöntemlerine başvurulmaktadır. 

Ailelere iş imkanı ile gençlerin vakıfa bağlılığı sürdürülüyor

Meksa vakıfları maddi durumları iyi olmayan ailelere resmi işbirliği içerisinde olduğu İŞ-KUR’da muhasebe, bilgisayar, hasta bakıcılığı, çocuk gelişimi gibi bölümlerden sertifikalar verip iş sahibi yapmayı öneriyor ve çocuklarının sürekli olarak vakıfta tedavi görmeleri isteniyor. Böylelikle cezaevlerinden çıkan bütün gençlerin gözetim altında olmaları sağlanılmaya çalışılıyor. 

Derya Munzur

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): AMED  DE  MEKSA  VAKFINDAN  AJANLASTIRMA  FAALIYETLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.