PKK’DEN KAÇANLAR PEŞMERGEYİ EĞİTİYOR
Haberler / 13 Ocak 2015 Salı Saat 15:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK’den kaçan ve KDP’nin sahip çıktığı Botan (Nizamettin Taş) ve ekibinin peşmergeyi eğittiği ortaya çıktı.

KDP’nin bu yönlü çalışma yürütmesinin Kuzey Kürdistan’daki PDK-B’nin PKK’yi, Rojava’daki ENKS’nin de  PYD’yi tasfiyede siyasi-askeri açıdan güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtiliyor. 

Botan ve Ekibi çalışmalara öncülük ediyor

2004 Yılında PKK’den bir grup ile kaçan ve YNK peşmergelerine sığınan Botan (Nizamettin Taş) ve ekibi YNK’nin kendilerini bir süre sonra kabul etmemesiyle birlikte KDP’ye kendilerini pazarlayarak burada peşmerge güçlerini askeri taktikler üzerinde eğittiği ve bu eğitimler karşılığında ise peşmerge bakanlığı tarafından ekibi ile birlikte maaşa bağlandığı öğrenildi. 

PYD’yi Tasfiyede ENKS Kullanılmak İsteniyor!

Botan ve ekibi tarafından siyasi ve askeri eğitimler alan peşmerge güçlerinin Rojava’ya gönderilerek ENKS içerisine yerleştirildikleri, kitlelere yönelik siyasi faaliyetler yürüttüğü, bunun yanında ise YPG’ye alternatif bir askeri gücün oluşturulmak istendiği, bununla birlikte PYD’nin tasfiyesinin planlandığı, Botan ve ekibinin de bu yönlü KDP’ye söz verdiği öğrenildi. 

PDK-B’ye 1 Milyon Dolar!

Güney Kürdistan’da KDP alanında bulunan Botan ve ekibinin eğittiği PKK’den kaçan kişilerin yasal sorunları KDP üzerinden çözülerek Kuzey Kürdistan’a geçişleri sağlanıyor. Kuzey Kürdistan’a geçen kişilerin PDK-B’nin siyasi faaliyetlerinin hızlandırılması için takviye olarak katıldıkları ayrıca KDP ve PDK-B’nin propagandasının yapılması içinde çalışmalar yürütecekleri belirtiliyor. Bu propagandaların yaygınlaştırılması için Kuzey Kürdistan’da bir televizyon kanalının açlmasının hedeflendiği, bunun içinde KDP’den KDP-B’a hem televizyon kanalı hem de siyasi faaliyetler için 1 milyon dolar kaynak aktarıldığı belirtiliyor.   

Serdar Şirvan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkez

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): PKK  DEN  KACANLAR  PESMERGEYI  EGITIYOR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA