ERDOĞAN’DAN KDP’YE GİZLİ ZİYARET
Haberler / 10 Ocak 2015 Cumartesi Saat 18:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk başbakanı Tayip Erdoğan’ın gizli bir takım anlaşmalar yapmak için Çarşamba günü Hewler’e bir ziyaret gerçekleştireceği ve bu çerçevede Başur Kürdistan Bölge başkanı Mesut Barzani ile görüşeceği ortaya çıktı.

Gizli tutulan görüşmenin DAİŞ’in Maxmur’u işgali ardından bozulan AKP-KDP ilişkilerinin düzeltmenin final aşaması olarak planlanıyor.

AKP-KDP GİZLİ ANLAŞMALAR İMZALIYOR

KDP’nin içerisinde isminin açıklanmasını istemeyen F.H adlı yetkilinin ilettiğine göre ‘Erdoğan’ın Çarşamba günü gelişi ardından önemli ve gizli bir takım anlaşmaların ele alınarak imzalanacağını bildirdi. Daha önce de AKP ile PKK karşıtı birçok gizli anlaşma imzaladıklarını belirten’ F.H adlı yetkili ‘Maxmur’un işgal süreci ardından ilişkilerin bozulduğunu Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun bu ilişkileri düzeltmek amaçlı bir süre önce geldiğini ve Erdoğan’ın bu son gelişiyle de stratejik ilişkileri düzeltmenin finali olacağını belirtti.’

KDP’DEN ERDOĞAN’A ASKER TALEBİ

F.H adlı KDP’li yetkili ‘bu görüşmede var olan stratejik ilişkileri düzeltmenin yanı sıra yeni stratejik anlaşmaların imzalanacağını ve imzalanacak anlaşmalar arasında Türk askerinin Başur Kürdistan’ına asker göndermesinin de olduğunu ifade etti. Türk ordusundan daha önce de asker istediklerini belirten yetkili bu görüşmeyle inşallah kabul edilebileceğini umduklarını söyledi. Gelecek Türk askerinin DAİŞ’e karşı katılacağı operasyonlar kapsamında Musul, Kerkük, Şengal ve Maxmur olduğunu belirtti. Türk askeri ile Peşmergenin aynı mevzilerde DAİŞ’e karşı vereceği pozlarda bozulan AKP-KDP ilişkilerinin yeniden canlandırılmasının hedefleneceğini’ ifade etti.

ERDOĞAN TALİMATIYLA GWER'DE UYARISI

Bir süre önce Başur Kürdistan’ının Hewler kentine Maxmur işgali ardından bir ziyaret gerçekleştiren Ahmet Davutoğlu’nun ziyareti öncesi Hewler’deki Valilik binasına DAİŞ tarafından yapılan bombalı saldırının Türk devletinin KDP’ye uyarısı olarak yorumlanmış ve Çarşamba günkü Erdoğan ziyareti öncesi DAİŞ’in Maxmur’un Gwer mıntıkasına yönelik kapsamlı saldırıları da bu çerçevede KDP’ye verilen önemli bir mesaj ve uyarı olarak da değerlendirilmektedir.

Ehmed Barzan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): ERDOGAN  DAN  KDP  YE  GIZLI  ZIYARET  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA