AKP, KATAR VE KDP’NİN MUSUL VE ŞENGAL PLANLARI
Serbest Yazılar / 10 Ocak 2015 Cumartesi Saat 18:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2014 yılının Aralık ayında Türkiye’de AKP, KDP ve Katar’ın katılımı ile bir dizi görüşmelerin yapıldığı ortaya çıktı.

Türkiye ve Katar istihbarat yetkililerin yaptığı bu görüşmelerde DAİŞ ile yapılan bir anlaşma ardından Musul ve Şengal’den çekilmesinin planlandığı iddia ediliyor. 

AKP’nin Musul Planında Katar ve KDP Desteği

Son dönemlerde AKP ve Katar arasında yaşanan bakanlar ve istihbarat yetkilileri arasında yaşanan görüşme trafiği sonucunda DAİŞ ile görüşmek üzere Türk ve Katar istihbaratından oluşan bir heyetin Duhok üzerinden Musul’a geçtiği ve burada DAİŞ sorumlularıyla bir görüşme yaptığı bildirildi. 

“Savaşmadan Musul’u terk et” teklifi

Türk ve Katar istihbarat temsilcileri DAİŞ’e Musul’u savaşmaksızın ve daha fazla savaşçılarının kaybına yol açmadan Musul’u terk etmeleri yönünde bir öneri sundukları, DAİŞ’in ise bu öneriye kendi şartlarının kabul edilmesi halinde sıcak baktığı iddia ediliyor.

Türk devleti Katar’ın desteği ile Musul’a KDP üzerinden yerleşmeyi hatta Musul’a Türk askeri göndermeyi bile planladığı belirtiliyor. 

KDP’nin Şengal Planı Açığa Çıktı

AKP ve Katar’ın istihbarat heyeti, koalisyon güçlerini karşısına alması durumunda DAİŞ’in savaş gücünü Musul’da tamamen kaybedeceğini halbuki bu askeri güçle Suriye’de Kürtlerin denetimindeki bir çok yeri alabileceği bu yönde kendilerine hem Türk devletinin hem de Katar’ın her türlü desteği vereceği sözü verildiği ifade ediliyor. Bu öneriye DAİŞ’in sıcak baktığı iddia edilirken DAİŞ’in Musul’dan çekilme karşılığında Türkiye ve Katar’dan, Irak hükümetinden büyük miktarda para talep ettiği, bunun yanında Musul’daki güçlerinin parça parça Suriye’ye geçmesi için Irak topraklarından ve KDP denetimindeki alanlardan koridorların açılması, Musul’da ele geçirdikleri tüm ağır silahların Suriye’ye geçişinde herhangi bir hava saldırısının olmaması şartlarını da öne sürdüğü belirtildi. AKP, Katar, KDP ve DAİŞ’in bu konularda ortak bir uzlaşmaya vardıkları, bu anlaşma çerçevesinde KDP’nin DAİŞ’e vereceği destek karşılığında DAİŞ’in Şengal’den çekilme sözünü verdiği fakat YPG ve HPG’nin Şengal’e girmesinden dolayı Türkiye, Katar, KDP ve DAİŞ ittifakında sorunlar çıkmaya başladığı iddia ediliyor.

Goran Akreyi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  KATAR  VE  KDP  NIN  MUSUL  VE  SENGAL  PLANLARI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.