AMED’DE HİZBUL-DAİŞ FAALİYETLERİ - 1
Haberler / 17 Aralık 2014 Çarşamba Saat 12:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amed’de Kobanê serhıldanları sürecinde demokratik eylemler yapan halka pompalı tüfek, tabanca, pıçak ve satırlarla saldıran Hizbul Kontra ve DAİŞ yanlılarının birkaç merkezden koordine edildikleri ortaya çıktı.

6-8 Ekim Kobanê serhıldanı ile bögedeki yurtsever halka karşı gelişen DAİŞ ve Hizbul Kontra saldırıları Amed’in Bağlar ilçesi 5 Nisan mahallesindeki Ensar market ve Batıkent semtindeki miting meydanı karşısında bulunan Umut çay ocağının merkez larak kullanıldığı, saldırıların buralardan koordine edildiği öğrenildi.

İntegral Dershanesi Örgütlenme Alanı

Merkez Ofis semtinde ve Bayındırlık caddesinde bulunan İntegral dershanelerinin Hizbullah’a ait olduğu belirtiliyor. Dershane üzerinde bulunan diğer 4 katın yurt olarak kullanıldığı ve her akşam Hizbulllah sempatizanlarının 5’er kişilik gruplar halinde toplantılar yaptığı öğrenildi. Bu grup içerisine yeni girmiş bir gencin günlük yaşamdaki konuşmalarına göre toplantı yapan grupların belirli günlerde bir yerde toplanıp moral geceleri düzenledikleri ve son olarak tercih yapıp üniversite kazanamayan yaklaşık 70 genci Ceylanpınar (Serêkanîyê) üzerinden DAİŞ'e katılmaları için Rojava’ya gönderdiği öğrenildi.

Kentte Uzun Namlulu Silahlar Bulunduruyorlar

Son olarak Kobanê serhıldanları sürecinde ortaya çıkan Hizbulah ve DAİŞ yanlılarının kullandıkları silahların bir kısmının 90’lı yıllarda Kontra faaliyetlerinde tetikçilik yapan ve şuan Burak halı yıkama fabrikasının sahibi olan kişilerce temin edildiği belirtiliyor. Son olarak bu fabrikaya ait 21 DR 733 plakalı araç ile 21 Ekim 2014 günü Bağlar Emniyet Müdürlüğüne bitişik olan Olimpiyat Düğün Salonu karşısındaki sokağa siyah torbalar içerisinde Uzun namlulu silahlar, tabancalar, satır ve çok sayıda merminin getirildiği bunu gören Emniyetteki polislerin ise hiçbir şekilde müdahalede bulunmadığı belirtiliyor.

Numan Dicle

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

 

TAGS(ETIKETLER): AMED  DE  HIZBUL-DAIS  FAALIYETLERI  -  1  

amedi
edep yahu
haklısınız görünen köy kılavuz istemez
19 Aralık 2014 Cuma Saat 15:00
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA