KARŞI TUTUKLAMALAR ZORUNLULUKTUR
Haberler / 10 Aralık 2014 Çarşamba Saat 06:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Hükümeti’ni siyasi soykırım operasyonları ve yargısız infazlar konusunda bir kez daha uyaran KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “Aksi durumda halkımızın karşı tutuklamalar yapması ve meşru direnme hakkını daha aktif, sürekli ve genel serhildanlarla kullanması bir zorunluluktur” dedi.

Her gözaltı ve tutuklamanın yeni bir serhildan ve direnişle karşılanmasını isteyen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, operasyonların devamı durumunda Kürt halkının da kendi hukukunu uygulayacağını bildirdi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, soykırım operasyonlarıyla ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada, AKP devletinin faşist-polis güçlerinin Gever’de Rojhat Özdel adındaki Kürt gencini önce kurşunla yaralayıp sonra da işkence ederek hunharca katlettiğini belirterek, Özdel ailesine ve Kürdistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Soykırım uygulamalarının tüm hızıyla sürdüğüne dikkat çeken KCK açıklamasında şunlar belirtildi: “Daha dün (önceki gün) 32 yurtsever gözaltına alınmış, bunlardan birçoğu tutuklanarak zindana konulmuş, Pirsus’da ise yaralı 4 YPG savaşçısı tutuklanmıştır. Bütün bunlar AKP devletinin Kürt düşmanlığı üzerinde geliştirdiği politikayı ve DAİŞ faşistlerine yaptığı aktif desteği açıkça gözler önüne sermektedir.

Kobanê‘nin intikamını alıyor

AKP’nin, Rojava Devrimi’ni nefesiz bırakarak DAİŞ faşistleriyle birlikte, Kobanê’yi düşürme hesapları halkımızın görkemli direnişi karşısında boşa çıkmıştır. Kobanê yenilgisini hazmetmeyen AKP, tüm hışmıyla tam ırkçı ve intikam politikalarıyla sivil halka yönelmektedir. 6-8 Ekim serhildanlarından bu yana onlarca yurtsever polis kurşunlarıyla katledilmesine rağmen, hiçbir güvenlik mensubu-polis yargılanmış değildir. Cinayetlerin sahibi, faili belli olan AKP devletidir.”

AKP Hükümeti’ni soykırım operayonlarına, her gün bir Kürt gencini ya da direnen devrimcileri katletmeye derhal son vermeye çağıran KCK, aksi durumda Kürt halkının da “kendi hukukunu uygulayacağını“ belirtti. Operasyonlara serhildanlarla yanıt verilmesi istenen açıklamada şunlar belirtildi:

Direnme hakkı meşrudur

“AKP devleti, siyasi soykırım operasyonlarına ve her gün bir Kürt gencini, ya da direnen devrimcileri katletmekten derhal vazgeçmelidir. Aksi durumda halkımızın hem kendi hukukunu uygulaması, dolayısıyla karşı tutuklamalar yapması, hem de meşru direnme hakkını daha aktif, sürekli ve genel serhildanlarla kullanması bir zorunluluktur.    

Halkımızın sömürgeci AKP devletine karşı her düzeyde serhildan geliştirmesi, ulusal onur ve özgürlük mücadelesinde yer almanın bir gereği olmaktadır. Her gözaltı ve tutuklama kesinlikle yeni bir serhildan ve direnişle karşılanmalıdır. AKP’nin faşist polis ve güvenlik güçleri taş atan çocuklara kurşunla karşılık verseler de, Kürdistan halkı asla yılmayacak ve direnişi daha da yükseltecektir. Halkımız hangi koşullarda yaşadığını bilerek öz savunmasını geliştirmek durumundadır. Mücadeleci ve öz savunmasını örgütleyen halk gerçekliği karşısında hiçbir güç duramaz.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): KARSI  TUTUKLAMALAR  ZORUNLULUKTUR  

bager
anlamsız
akp çözüm istenmiyorsa ona gore davranılmalı binlerce insan tutuklandı karsılıgında misilleme yapılmadı her defasında ..acıklamanın hatırlatılması dogru değil.. tutuklama yapılmalı ve karsılık olarak herkes elindekini bırakmalı. akp mecbur değiliz mesajını coktan verdi. surece baglı olacagı da malum ama biz tamamen baglıyız. ne için ? eger akp ciddi olsa bunlar yapılmazdı demek ki ciddi değil akp ama artık sadece laf ureten bir konumdayız.derhal misliyle karsılık vermeliyiz.. akp geri adım atsın
10 Aralık 2014 Çarşamba Saat 21:21
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA