ASAYİŞ KADINA EMANET
Haberler / 05 Aralık 2014 Cuma Saat 13:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava savunmasında ön cephede yer alan kadınlar, “iç güvenlik”te de aktif rol üstleniyor. Asayişin yüzde 40’ını oluşturan kadınlar, özgün birimler halinde erkek şiddetine karşı mücadele ediyor.

Üçüncü yılını geride bırakan Rojava devriminde kadınlar her alanda kendi örgütlenmelerini oluşturuyor. Kentlerin güvenliğini alan asayiş güçlerinde de bu örgütlülük göze çarpıyor.

Rojava Genel Asayiş Sorumlusu Ayten Serhat, asayiş güçlerinin yüzde 40’ını kadınların oluşturduğuna dikkat çekerken, ayrıca her kentte sadece kadınların yer aldığı asayiş birimlerinin varlığından söz ediyor:

“Kamu yaşamı kadınların sorunlarını ifade edebilecekleri bir yer olmalı. Bundan dolayı kadın asayişi bizim için çok önemli. Asayiş birimlerimizin yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyor. Her ilimizde kadın asayişi var. Bu da halkımızın kadın gücüne daha fazla inanması anlamına geliyor.”

Önyargılar kırıldı

Geleneksel önyargıların asayiş birimlerinin ilk oluşumunda da görüldüğünü, ancak sorunlar çözüldükçe bu önyargıların yerini güven ve inanca bıraktığını söyleyen Serhat, “bize olan inancın her geçen gün arttığını biliyoruz. Artık her birimimize günde üç dört sorun geliyor ve bizler de hızlı bir şekilde bu sorunları çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Şiddete karşı özel birimler

Kadın asayişinin kurulmasının kadına yönelik baskılar sonucu ortaya çıktığını söyleyen Serhat, “Kadınlara yönelik baskı, tecavüz, taciz, başlık parası karşılığında kadınların satılması nedeniyle ortak bir savunma ihtiyacı ortaya çıktı. Bu ihtiyaç üzerinden kadın asayiş birimini kurduk. Biz iç güvenlik gücü olarak her kadının yaşadığı bir acının olduğunu biliyoruz. Acılarımızı ortaklaştırarak çözebileceğimize de inanıyoruz” diye konuştu.

Bir kadın kurumu gibi çalışıyor

Erkek şiddeti ve cinsiyetçi uygulamalar konusunda kadın kurumlarıyla ortak çalıştıklarını belirten Serhat, son dönemde özellikle boşanma, kadına yönelik şiddet başvurularında artış olduğunu söyledi. Küçük yaşta evliliğin önlenmesine dönük çalışmalar yürüttüklerini de belirten Ayten Serhat, “hedefimiz tüm kentlerde yaşayan kadınların sorunlarını çözmektir. Rojava’da yaşayan tüm halkların sadece Kürtler değil, Süryani, Arap ve Ermeni halkların ve kadınların sorunlarına çözüm gücü olacağız” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Asiye Tekin / JİNHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): ASAYIS  KADINA  EMANET  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA