KAYA GAZI KUYULARI KÜRDİSTAN COĞRAFYASINI ÇÖLE ÇEVİRİYOR
Haberler / 29 Ekim 2014 Çarşamba Saat 13:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk ve ABD’li petrol şirketlerinin Amed başta olmak üzere Kuzey Kürdistan’ın birçok kentinde ‘Kaya Gazı’ çıkartma faaliyetlerinde ciddi artış yaşanıyor.

Son dönemde Rojava savaşının gündemi meşgul etmesiyle birlikte Türk ve ABD’li petrol şirketleri bölgede kaya gazı çıkartma faaliyetlerine hız verdi. Söz konusu bu çalışmalarda Silvan, Hani, Kulp ve Lice ilçelerinde sondaj çalışmalarının yürütüldüğü ve kuyuların açıldığı öğrenildi. Kuyuların bulunduğu alanlarda şirketler, toprak sahibiyle 3 milyon TL’yi aşkın ücretle ile anlaşmalar yapıyor, ödenen paralar toprak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılıyor.

Özel Güvenlikler MHP’den!

MHP’nin finansörlüğünü yapan aynı zamanda Kürt düşmanı olan Yüksel Holdinge bağlı Yüksel Özel Güvenlik şirketi Kuzey Kürdistan’daki kaya gazı kuyuların güvenliğini sağlıyor. ABD’li şirketlerin Amed ve ilçelerindeki kaya gazı çıkardığı kuyuların çevre güvenliği MHP’nin özel güvenlik firması tarafından sağlanıyor.

Bölge MHP'ye bağlı şirket tarafından korunuyor

 

İşçilere Dış Dünya Dolaylı Olarak Yasalanıyor

Kaya gazının çıkartıldığı kuyuların şantiyelerinde Türkiye şehirlerinden getirilen işçiler çalıştırılıyor. Bölgede çalışan işçilerle yapılan işin saklı tutulması noktasında sözleşme imzalanıyor. İşçilerin dışarıyla olan bağlantıları tamamen kesiliyor. İşçilerin bütün ihtiyaçları Amed’de bulunan AKP’li şirketler tarafından karşılanıyor.  Şantiyelerin yemek ihtiyacı Diyarbakır ve Adıyaman’da fabrikaları bulunan Ensarioğulları ailesinden Hacı Kadri adlı şahsa ait Halistan yemek fabrikasından karşılanıyor.

Çevreyi Tahrip Eden Kimyasallar Kullanılıyor

Kaya gazının çıkartıldığı sondaj kuyuların çevresi dikenli tellerle çevriliyor. Yaklaşık 1 km karelik bir alan beton ile kaplanıyor.