YPG’ye karşı Kobanê Savaşını Türk Generali Yürütüyor
Haberler / 24 Ekim 2014 Cuma Saat 13:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
37 gündür Kobenê’de YPG’ye karşı IŞİD çetelerini koordine edenin bir Türk generali olduğu iddia ediliyor.

YPG direnişi karşısında 37 gündür Kobanê’ye giremeyen IŞİD çetelerinin saldırı ve kuşatması Türk Silahlı Kuvvetleri kadrosundan bir general tarafından yürütülüyor. Bu general genel olarak Rojava’ya karşı IŞİD çetelerinin saldırıların koordinesini de yapıyor. Bu iddianın sahibi Kobanê sınır hattında görev yapan bir üst düzey yetkili!

Görev ve isminin açıklanmasını istemeyen devlet yetkilisi, Kobanê’ye yönelik saldırı başladığından tarihten itibaren yürütülen savaşın Türk Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in ekibinden bir general tarafından yürütüldüğünü iddia ediyor.

Paşa Kodu Kullanıyor

Kobanê savaşının koordinesi olarak bilinen Türk generalin ismini bilmediğini ama Türk subaylarının “Paşa” ismini sıkça telaffuz ettiklerini söyleyen yetkili şunları belirtti; “rütbeli subaylarla işimiz gereği sürekli birlikteyiz, Paşa’dan gelen talimatlara göre hareket ediyorlar. Sınırdaki askeri hareketlilik, askerlerin IŞİD’in sınır geçişlerinde geri çekilme veya sınır hatlarındaki kulelerin ışıklarını kapatması Paşa’nın talimatlarıyla oluyor. Kobani etrafındaki IŞİD çeteleri içindeki Türk subaylarına savaş tarzlarına yönelik talimatlar veriyor. Hangi cepheden nasıl saldırı yapılacağı Paşa’nın talimatlarına göre yapılıyor.

Türk Generali  ve Ekibi Kürdistan’da PKK’ye Karşı Savaşmış

Kobanê savaşını yürüten Türk generali genellikle Antep-5 Zırhlı tugayını karargah olarak kullanıyor. Aynı zamanda Hatay ve Urfa’da ki askeri üslerde de seyyar karargahları var. Paşa kodunu kullanan Generalin Rojava toprakları içinde IŞİD çeteleri içinde Albay ve Binbaşı düzeyinde Türk subaylarından oluşan 15 kişilik bir ekibi bulunuyor. Karargah olarak kullandığı yerlerde ise kendisiyle birlikte hareket eden taktik-planlama subaylarından oluşan 10 kişilik ekibe sahip.”

Devlet yetkilisinin belirtiklerine göre, Paşa kod adlı Türk generali, Rojava genelinde ve Kobanê’de savaşı yürüten ekibini kendisi oluşturmuş. Ekipte yer alanların hepsi Kuzey Kürdistan’da PKK’ye karşı savaşmış eski JİTEM elamanlarıdır. 

21 Ekim günü Kobanê çevresine Paşa kod adlı generalin ekibinde bulunan bir subayın Kobanê’nin doğusunda yer alan bir köye yönelik koalisyon uçakları tarafından yapılan hava saldırılarında öldürüldüğü, geçici karargah olarak kullanılan evin içindekilerle birlikte imha edildiği belirtildi. 

Özgür Botan / Suruç

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): YPG  ye  karsi  Kobane  Savasini  Turk  Generali  Yurutuyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.