HİZBULDAİŞ Mİ OLUŞTURULUYOR? - M.Delila
Serbest Yazılar / 20 Ekim 2014 Pazartesi Saat 05:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Kürt televizyonlarında IŞİD dostlarıyla Hüda-Par ve IŞİD yanlılarının görüntülü konuşmaları yayınlandı. Kürt düşmanlığı üzerinden nasıl bir dolaylı ve dolaysız ittifakın ortaya çıktığı tüm çıplaklığıyla görülüyor. Öyle ki bir kısım ulusalcı çevrenin ve MHP’nin de IŞİD yanlısı olduğu konuşuluyor. PKK karşıtlığı üzerinden Hüda-Par’dan MHP’ye kadar bir yelpazede buluşma görülüyor.

Kobanê Direnişine destek olaylarından sonra Hüda-Par’ın Kürdistan'da, MHP’nin Türkiye'de göstericilere saldırması bu ittifakın somut göstergesiydi. Doğu Perinçek’in ulusalcı televizyonu ise, PKK'nin son çırpınış eylemleri tanımını yapıyordu. Bu nedenle ne bu görüntüler ne de orada konuşulanlar sürpriz olmuştur.

Bir konuşmacı Türkiye'den giden binlerce insanın IŞİD'in yürüttüğü savaş içinde tecrübe kazanacağını, bunların dönmesiyle birlikte Türkiye'de durumun değişeceğini söylemektedir. Salonda konuşanların tümü IŞİD’e yönelik sempatilerini açıkça ortaya koyuyorlar. Hepsinin ortak yanları, Kürt ve PKK düşmanı olmalarıdır. Böyle olunca tabii ki arkasında Türk devleti vardır, istihbarat örgütü ve derin güçler vardır. Aslında oradaki konuşmalar Türk derin devletinin yakın bir gelecekte Kürtler ve PKK'ye yönelik nasıl bir kirli savaş düşündüğünü ortaya koymaktadır.

Şu açıktır, nerede bir Kürt ve PKK düşmanlığı varsa arkasında mutlaka Türk devleti vardır. Ya da Türk devleti nerede bir Kürt ve PKK düşmanı varsa onlarla ilişkilenmekte ve ortak hareket etmektedir. Türk devletini tanıyanlar bu gerçeği iyi bilir. Bu nedenle Türk devletini çok iyi tanıyan Kürt Halk Önderi “Kürt Özgürlük Hareketi'ne bu düzeyde saldıran gücün arkasında Türk devletinin derin güçleri ve özel savaş güçleri vardır” tespitini yapmıştır. Kürt Halk Önderinin şimdiye kadarki tüm tespitleri doğru çıktığına göre, herkes bu tespiti dikkate almalıdır.

Şu anda Kobanê’de savaşı esas olarak Türk devleti yürütüyor. IŞİD’in tüm istihbaratını Türk devleti sağlıyor. Türk devleti IŞİD ile öyle iç içedir ki, bu yüzünü gizlemek için “Kobanê’nin düşmesini istemiyoruz, insani yardım yapabiliriz” demiştir. Savaşçı geçirme dışında insani destek sunarız demiştir. Böylece IŞİD’le ortaklığının üstünü örtmeye çalışmaktadır. Şunu herkes bilmelidir ki, AKP IŞİD’in sadece destekçisi değildir, Kürtlere yönelik savaşı ortak yürütüyorlar. Hatta IŞİD Türkiye adına Kürtlere karşı vekalet savaşı yürütmektedir. Bu nedenle hiç kimse Ahmet Davutoğlu’nun “Bizim IŞİD’le ilişkimiz yok, IŞİD terör örgütüdür” demesine inanmasın. Kobanê’de IŞİD şimdiye kadar çoktan yenilirdi, ama Türk devleti her türlü desteği veriyor. Hatta bizzat Türk subaylarının saldırıları yönettiği bile söyleniyor. ABD uçaklarının hangi noktaları vuracağını Türkiye önceden IŞİD’e bildiriyormuş. Amerikalı bir askeri yetkilinin “Türkiye'nin IŞİD’i önceden uyardığını biliyoruz” dediği söylenmektedir.

Sadece Kürtler değil, tüm Türkiye Kürt televizyonlarının verdiği görüntü ve konuşmaları tartışmalıdır. Türkiye'nin demokrasi güçleri ve aydınları Türkiye'nin nereye götürüldüğünü görmelidir. Türkiye'nin tüm inanan insanları, İslami sivil toplum örgütleri, İslami hassasiyeti olan tüm aydınlar bu görüntüleri tartışmalıdırlar. Bu görüntüler ve konuşmalar görmezden gelinemez. Bu görüntülerde hem IŞİD gerçeği daha iyi anlaşılır hem de Kobanê direnişine destek eylemlerine neden saldırıldığı.

IŞİD'e Hüda-Par ve IŞİD’çilerden MHP ve ulusalcılara kadar bir destek ve bir sempati varsa bu önemli bir gerçekliği ortaya koyar. IŞİD herkesin ortak kullandığı bir fahişe durumundadır. İlk başta uluslararası güçler de Suriye ve Irak’taki amaçlarına ulaşmak için kullandılar. Suriye Baas rejimi de diğer muhaliflerden kurtulmak için IŞİD'e göz yumdu, IŞİD'i yönlendirdi. Hatta birçok askeri karargahı da IŞİD’e teslim ederek IŞİD'i güçlendirip IŞİD tehlikesi üzerinden kendi iktidarını kabul edilebilir hale getirdi. Nitekim ABD “Şu anda önceliğimiz Esad değil, IŞİD’tir” diyerek bu durumu ortaya koymuştur. Hiç kimsenin kurtaramayacağı Esad’ı şimdi IŞİD, dolayısıyla Türkiye kurtarmıştır. Komplo teorisi kurmak istemiyoruz, ama Türkiye ve Suriye Baas rejimi ortak bir amaca hizmet etmişlerdir. Türkiye ve Suriye şu anda IŞİD varlığı üzerinden kendi politikalarını yürütüyorlar: Biri IŞİD’in varlığı ortamında ayakta kalmak, diğeri de IŞİD üzerinden Ortadoğu'da etkinliklerini arttırmak istiyor.

M.Delila

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): HIZBULDAIS  MI  OLUSTURULUYOR  -  M  Delila  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA