Halklarımıza Ve Tüm Dünya Kamuoyuna
Duyurular / 28 Eylül 2014 Pazar Saat 06:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Kobanê halkı, YPG ve YPJ savaşçıları 13 gündür fedaice direnmektedir. Tarihin en büyük direnişlerinden biri Kobanê’de gösterilmektedir. Bu direniş sadece Kürt halkı için değil, başta Ortadoğu halkları olmak üzere tüm insanlık için yürütülmektedir. Bir nevi II. Dünya Savaşında faşizme karşı gösterilen direnişin benzerini IŞİD faşizmine karşı Rojava Devrimci Güçleri gerçekleştirmektedir. Bu tarihi direnişi tüm dünya halkları takdirle izlemektedir. Kobanê böyle bir direniş içindeyken IŞİD’e karşı koalisyon kurduğunu iddia eden güçler Kobanê çevresindeki açık IŞİD saldırılarına karşı bir müdahalede bulunmamaktadırlar. Tüm dünya kamuoyu da bunu şaşkınlıkla izlemektedir. Suriye ve Irak’ın başka yerlerine ağır bombardımanlar yapıyorken, Kobanê’ye yönelik böyle bir tutum takınmaması, dünya kamuoyu ve Kürt halkında kuşku uyandırmaktadır. Eğer çoğu zaman görüldüğü gibi halklar ve toplumlar katliama uğradıktan sonra bunu müdahale gerekçesi yapıp kurtarıcı olmak hesaplanıyorsa, bunu ne Kürt halkı ne de insanlık kabul edecektir. Vicdan ve insanlık bu kayıplar olmadan, katliamlar yapılmadan tutum takınılmasını bekler. Bu olmadığı için Kürtler ve dünya kamuoyu IŞİD’e karşı kurulan koalisyonun samimiyetinden kuşku duymaktadırlar. 

Koalisyona katılacağını söyleyen Türk devletinin askeri sınırdan YPG’li savaşçılara ve YPG’nin araçlarına sürekli taciz saldırısı yapmakta, YPG araçlarının hareketini engellemektedir. Bu yetmezmiş gibi, Kobanê halkına saldırarak bir genci şehit etmesi, ikisini de yaralaması, Türk devletinin IŞİD’le suç ortaklığını bir daha ortaya koymuştur. Türk devleti bu tutumuyla tüm Kürdistanlılara savaş açmış bulunmaktadır. Halkımız Türk devletinin bu tutumuna karşı da mücadelesini her gün daha da yükselterek cevap vermelidir.

Bugün Kobanê’ye ağır saldırı varsa bunun nedeni, IŞİD faşizmine karşı herkesten önce Rojava Devriminin direniş göstermesidir. Eğer Kobanê’de bir trajedi yaşanırsa Kürtler ve kamuoyu bundan Türkiye başta olmak üzere ABD, Avrupa ve koalisyon içinde olan diğer ülkeleri sorumlu tutacaktır. IŞİD’e karşı Kobanê’de büyük bir direniş varken koalisyon savaş uçaklarının başka yerleri vurarak IŞİD’i cesaretlendirmesi kabul edilmeyecektir.

Tüm dünya halklarını ve kamuoyunu IŞİD’e karşı tüm insanlık için direnen Kobanê halkına destek vermeye, IŞİD faşizmini Kobanê’den püskürtüp yenilgiye uğratarak Kobanê direnişini bu faşizmin sonunun başlangıcı haline getirmeye çağırıyoruz.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı

TAGS(ETIKETLER): Halklarimiza  Ve  Tum  Dunya  Kamuoyuna  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.