QAMIŞLO IŞİD’E TESLİM EDİLMEK İSTENDİ
Haberler / 15 Eylül 2014 Pazartesi Saat 10:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye ordusunda IŞİD ile bağlantılı üst düzey komutanlar ihanet ettikleri gerekçesiyle görevden alınıyor.

Rojava’nın Qamışlo kentinde rejim güçleri içerisinde Albay Welid isimli üst düzey bir komutanın  Qamişlo’yu IŞİD’e teslim etmek için plan hazırladığı gerekçesiyle görevden alınarak tutuklandığı iddia edildi.  

Rejim ordusu içerisinde rütbeli bir subaydan alınan bilgilere göre, Rejim ordusu içerisinde iç ihanetler nedeniyle komuta düzeyinde değişikliklere gidildiği öğrenildi. Kaynaktan alınan bilgilerde, yaklaşık bir ay önce 73 zabit ve subayın görevden alındığı, IŞİD ile bağlantısı tespit edilen birçok rütbeli askerin daha görevden alınacağı belirtildi.

 Kaynak, görevden alınan üst rütbeliler arasında yer alan Albay Welid’in Qamişlo’daki askeri üsleri IŞİD’e teslim etmek için hazırlık yaptığı bilgisi üzerine görevden alınarak tutuklandığını, Albay Welid’in daha önce Heseke’deki 121. Milêbîyê Tugayını IŞİD’e teslim eden biri olduğunu dile getirdi.

Rejim tarafından tutuklanarak soruşturmaya alınan Albay Welid’in, Til-Himêdî ve Til Berek’te IŞİD çetelerine Tank, Ağır Toplar, Doçka ve yüklü miktarda cephane verdiği öğrenildi. Albay Welid’in, Serkê sınır kapısı üzerinden IŞİD çetecilerini Qamilo’ya geçireceği buradaki tugayı da IŞİD’e teslim ederek  Qamışlo’da bulunan YPG güçlerine saldırtacağı açığa çıktı.


Suriye rejimi Albay Welid’i görevden alıp tutukladıktan sonra yerine Mehmet Xîdor’u göreve getirdi.

 

Sîdar Muhammed / Qamişlo

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

 

TAGS(ETIKETLER): QAMISLO  ISID  E  TESLIM  EDILMEK  ISTENDI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.