IŞİD’de YENİ TAKTİKSEL DÖNEM
Haberler / 12 Eylül 2014 Cuma Saat 12:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IŞİD’in son dönemde saldırı ağırlıklarını Güney Kürdistan bölgesine vermesi ve Rojava’da uğradıkları ağır yenilgiye karşın önümüzdeki süreçte izleyeceği yeni taktikler belirlediği açığa çıktı.

Rojava’da aldığı yenilgilere karşın Güney Kürdistan’da da saldırılar yapan IŞİD, Kürt güçlerine karşı uygulayacağı yeni taktikleri belirledi.

Rojava’da asayiş güçleri tarafından tutuklanan 9 IŞİD üyesi arasından Şêrko Xêredîn Silêman adlı çeteci çarpıcı itiraflarda bulunarak IŞİD çetesinin aldığı kararlar ile yeni döneme yeni taktikler ile gireceğini belirtti.

Kürt Gençlerinin Katılımları Beklenmeyecek Örgütlenme Faaliyetleri Yoğunlaştırılacak

Şêrko Xêredîn Silêman adlı çetecinin yaptığı itiraflarda, yapılan yeni taktiksel planlamalara göre Kuzey Kürdistan’da örgütleme faaliyetleri yürüten IŞİD çetecileri yönlerini dört parça Kürdistan’a verecek ve Daha çok gencin katılımını sağlayacak. Yine örgütlenen gençlerin İslami duygularına hitap edilecek ve katılımında kesin sonuç alınmaya çalışılacak. Buna göre IŞİD çetesi tüm Kürdistan’da katılım beklemek yerine yoğun bir şekilde örgütlenmeye gideceği anlaşılıyor.

Uyuyan Hücreler Devreye Sokulacak

Yakalanan IŞİD üyelerinin yaptığı itiraflara göre IŞİD çetesi, Rojava, Bakur, Rojhîlat ve Başur olmak üzere dört parça Kürdistan’da önceden gönderdiği elemanlarını bu plan dahilinde aktifleştirilecek. Daha öncede Kürdistan bölgelerine konumlandırılan çeteci elemanlar planlar dahilinde IŞİD’e katılımlar için örgütlenme faaliyetlerin yanı sıra, bombalı saldırılar ve üst düzeyden aldıkları emirler doğrultusunda suikast vb. saldırıları gerçekleştirmek için devreye sokulacak.

 İmam ve Alimlerin IŞİD’in Yanında Yer Almaları sağlanacak

Şêrko Xêredîn Silêman’ın itiraflarına göre, İslam’ı kendine propaganda aracı olarak kullanan ve örgütlenme faaliyetlerini bu temelde sürdüren IŞİD çetesi bu temelin güçlendirilmesi için, tüm Kürdistan’da her il, ilçe ve köyde cami imamlarını ve bölge alimlerini örgütlenme faaliyetlerinde kullanmak için yanına çekecek, gençlerin katılımlarını böyle sağlanacak, halk arasında da daha iyi propaganda yapabilecek.

YPG ve PYD’den Rahatsız çevreler İstihbarat için örgütlendirilecek

Şêrko Xêredîn Silêman adlı IŞİD üyesi taktiğin son maddesinde Kürt ve Arapların örgütlendirilmeye çalışacağını söylüyor. Buna göre yaklaşık iki yıldır Rojava devrimi ve YPG’ye saldıran IŞİD çetesinin, bu şekilde sonuç alamayacağını anlayınca PYD ve YPG’den rahatsız olan Kürt ve Arap çevrelerini örgütleyip içeriye sızdırmaya çalışarak, istihbari bilgiler elde etmeyi hedefliyor. IŞİD çetesi Rojava’da kurulan kantonlardan rahatsız olan işbirlikçi Kürt kesimleri özellikle örgütlendirmeye çalışılacak.

Sıltan Ebdo

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

               

 

 

TAGS(ETIKETLER): ISID  de  YENI  TAKTIKSEL  DONEM  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA