Fetullah Gülen Rojava’da Okul Açıyor
Serbest Yazılar / 09 Eylül 2014 Salı Saat 10:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fetullah Gülen örgütünün Rojava’da “NOR” isminde okul açtığı ortaya çıktı.

Fetullah Gülen örgütünün Rojava’da Cizre kantonunun Girkê Lege ilçesinde tarihi bir evi satın alıp okul açtığı öğrenildi.

Cizîrê kantonuna bağlı Girkê Legê ilçesinde yine tarihi bir mekanda “NOR” isimli bir okulun açıldığı belirtildi. Örgüt tarafından satın alınan mekâna yüklü miktarda masraf yapıldığı ve lüks bir görünüm kazandırıldığı, öğrenci velilerinin dikkatlerinin bu şekilde çekmeye çalışıldığı ortaya çıktı.

Söz konusu bu okulda çalışmış ancak sonra işten çıkartılmış bir hademenin aktardığı bilgilere göre okulda Fetullah Gülen’e ait resim ve kitapları bulunuyor. Okul öğretmenleri sık sık Türkiye’ye gidip geliyor. Bu öğretmenler maaşlarını Türkiye'den alıyor.

NOR isimli okulda okuyan bir öğrenci de Fetullah Gülenin Kürtçeye çevrilmiş videolarının kendilerine seyrettirildiğini belirtti.

NOR isimli okulun Fetullah Gülen örgütüne bağlı Türkiye’de uzun bir süre kalan Girkê Legêli öğretmenlerin girişimleri sonucu açıldığı, bu öğretmenlerin Merci köyünden İslam Cenkir, Girkê Legê’den Çeto Şemsi, Abdulselam Rîmelan olduğu söyleniyor.

Fetullah Gülen’in NOR isimli okulunda bir süre önceye kadar hademelik yapan kaynak, Rojava’da açılan  ve açılacak okulların koordinasyonu Türkiye’de kalan Xalit Mehmet isimli bir kişinin yürüttüğünü belirtti. Hademe; “Xalit Mehmet, Fetullah Gülen ile direk bağlantı halinde. Talimatları bizzat Fetullah Gülen’den alıyor. Sık sık okula gelip öğretmenlerle toplantı yapıyor” açıklamasında bulundu. Xalit Mehmet, Rojava’daki NOR okulunun bütün giderlerini, Fetullah Gülen’e bağlı iş adamları örgütü olan TUSKOM üzerinden karşılıyor. Okul binasının yapımı, okul ihtiyaçları ve öğretmenlerin maaşları TUSKOM tarafından finanse ediliyor.

Sıltan Ebdo

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  Fetullah  Gulen  orgutunun  Rojava  da  NOR  isminde  okul  actigi  ortaya  cikti    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA