Karakol ve HES’ler “Kaya Gazı” İçin Yapılıyor
Ekoloji / 02 Eylül 2014 Salı Saat 13:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Kürdistan’da son süreçte yapımı artan Karakol, Kalekol ve HES’lerin bölgede yoğun derecede bulunan “Kaya Gazları” için yapıldığı iddia ediliyor.

Kaya Gazının Güvenliği İçin Karakollar İnşa Ediliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Jeoloji mühendisinden alınan bilgilere göre, karakol ve HES barajlarının yapımının PKK’ye karşı güvenlik amacı adı altında yapıldığı, ancak bunların asıl amacının bölgede yoğun bir şekilde bulunan ve petrolden daha verimli olan “Kaya Gazının” çıkarılmasına yönelik güvenliğin sağlanması için yapıldığı iddia etti. Yapılan araştırmalar sonucunda Kaya gazının yoğun bir şekilde bulunduğu Diyarbakır ve çoğu ilçesinde bu çalışmaya yönelik faaliyetlerin sürdürüldüğü ve giderek tüm Kuzey Kürdistan’da bu tür faaliyetlerin yaygınlaştırılacağı belirtiliyor.  Yapılan ve yapımı devam eden karakol ve kalekollar kaya gazının çıkarıldığı kuyuları görecek şekilde konumlandırıldığı öğrenildi. 

Kaya Gazı Basınçlı Su İle Çıkartılıyor

İsminin açıklanmasını istemeyen Jeoloji mühendisi Kürdistan’da yapılan HES’lerin Kaya Gazının yer yüzüne çıkartılması için inşa edildiği konusunda bilgi verdi. Söz konusu kaynak, yer altının yaklaşık 5 bin metre derinliğinde kaya katmanlarının arasına sıkışmış olarak bulunan bu kaya gazının çıkartılabilmesi için yoğun bir su basıncına ihtiyaç duyulduğunu, yapılan ve yapılacak olan barajların kaya gazının çıkartılabilmesi için kullanıldığına vurgu yaptı.

 Kuzey Kürdistan’ın Güney ve Doğusunda, Türkiye’nin ise Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yaklaşık olarak 1,8 trilyon metreküp Kaya Gazı rezervi bulunmaktadır. Rezervlerin en fazla olduğu bölge Kuzey Kürdistan bölgesi olurken Türk devleti bunun için bölgelerde yoğun şekilde Karakol ve baraj yapımlarını sürdürüyor. 

Kaya Gazı Yabancı Petrol Şirketlerinin İştahını Kabartıyor

Kuzey Kürdistan’da TPAO, Shell, Transatlantik ve Valuera adlı şirketleri Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Dersim ve son olarak da Van’da Kaya Gazı çıkarmak için kuyular açmaya başladı. Van ve Amed’in iki noktasında açılan kuyular tamamlanarak bu kuyulara su pompalanmaya başlandığı ve gazların çıkartıldığı öğrenildi. Çevre mühendisleri ise kaya gazının çıkarıldığı alanlarda 30 yıl boyunca hiçbir ağaç ve bitkinin yetişmediğini, deprem riskini arttırdığını ve insanlarda da kanser türü hastalıkları ortaya çıkardığını belirtiyorlar.  
 Kaya gazı, yerin 4-5 bin derinliklerindeki kaya katmanlarının arasına sıkışmış bir çeşit doğalgazdır. Gazın açığa çıkması için istenilen derinliğe inildikten sonra kayaların parçalanarak içindeki gazı açığa çıkarması için çok büyük miktarda basınçlı su veriliyor .

Özgür Botan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.infoTAGS(ETIKETLER): Karakol  ve  HES  ler  Kaya  Gazi  Icin  Yapiliyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA