Prof. Steinbach: PKK YASAĞI GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ
Haberler / 23 Ağustos 2014 Cumartesi Saat 13:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IŞİD'in Güney Kürdistan'a saldırıları sonrası başlayan süreci ANF'ye değerlendiren Avrupa'nın önde gelen Ortadoğu uzmanlarından Prof. Dr. Udo Steinbach, Batı'nın İŞİD ile mücadele eden PKK'yi desteklemesi gerektiğini söyleyerek, "Yasak artık geçerliliğini yitirmiştir" dedi.

IŞİD'in Güney Kürdistan'a saldırıları sonrası başlayan süreci ANF'ye değerlendiren Avrupa'nın önde gelen Ortadoğu uzmanlarından Prof. Dr. Udo Steinbach, Batı'nın İŞİD ile mücadele eden PKK'yi desteklemesi gerektiğini söyleyerek, "Yasak artık geçerliliğini yitirmiştir" dedi. Sadece silah vermenin yeterli olmadığını kaydeden Steinbach, AB'nin Kürt sorununun çözümüne destek vermesini istedi.

Avrupa'nın önemli Ortadoğu uzmanlarından ve Alman Şark Enstitüsü'nün eski başkanı Prof. Dr. Udo Steinbach, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in 2 Ağustos 2014 günü Şengal ve çevresine yaptığı saldırılarla başlayan süreci ANF'ye değerlendirdi. IŞİD ile mücadele konusunun sadece Kürtlerin bir sorunu olmadığına dikkat çeken Prof. Steinbach "IŞİD ancak ortak bir operasyonla yenilebilinir, bunun için de Kürtlerin yanı sıra diğer aktörlere de önemli görevler düşüyor" dedi.

'SADECE SİLAH VERMEK YETMİYOR'

IŞİD'e karşı mücadele eden Kürt güçlerinin silahlandırılması gerektiğini belirten Alman bilim insanı Prof. Steinbach "Şüphesiz Peşmerge'nin yanında PKK'ye de silah desteği verilmeli. Kürdistan'da şu anda hali hazırda PKK güçleri IŞİD'e karşı büyük bir mücadele veriyor, Batı bunu görmezden gelemez" diye konuştu. Batı'nın Kürtleri IŞİD çetelerinin saldırılarından koruması için Kürtlere silah desteği ve hava operasyonlarının önemli olduğunu belirten Prof. Steinbach devamla şu tespitlerde bulundu:

"Kürtleri sadece silahlandırmak yetmiyor. Ayrıca bölgede Kürt sorunun çözümü konusu da Batı'nın ajandasında olmalı. Aksi taktirde bölgeyi silahlandırmak belki krizi daha da derinleştirecektir. Bir de silah desteği derken hangi silahlar kast ediliyor, bunu da bilmiyoruz. Kürtlere silah vermek sonra da haklarını savunmamak olmaz."

"UZUN YILLARDIR 'PKK LİSTEDEN ÇIKARTILSIN' DİYORUM"

Uzun yıllardır Avrupa Birliği'nin PKK'yi "terörist örgütler" listesinden çıkartmasından yana olduğunu ve bu konuyu birçok kez dile getirdiğini söyleyen Prof. Steinbach "Ayrıca şu anda Türkiye'de Kürt sorununun çözümünde PKK ve Öcalan çok önemli bir rol oynuyor, bu süreci Avrupa da desteklemeli" dedi.

Barış ve çözüm sürecinin önündeki tehlikelere de dikkat çeken Prof. Steinbach devamla şu uyarılarda bulundu:

"Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olma yolunda Kürtlerin desteğini almak istedi ve bu yüzden süreç az da olsa ilerledi. Fakat bundan sonrasını bilemeyiz, 2010 ve 2011 yıllarında Erdoğan'ın nasıl bir Türk ırkçısına dönüştüğünü gördük. Bu tehlike köşke çıktıktan sonra da hala var. Yani çözüm sürecinin garantisi yok ve bu tehlikeye rağmen Almanya'nın sadece 'silah göndereceğim' demesi düşündürücüdür. Almanya çözüm sürecinden yana olduğunu açıklamalı ve buna destek vermeli."

"ALMANYA IŞİD'İN ARKA BAHÇESİNİ TEMİZLEMELİ"

Kürt güçlerine silah vermek ve hava operasyonlarının en başta ABD'nin görevi olduğunu savunan Ortadoğu uzmanı Prof. Udo Steinbach Almanya'nın yapacaklarını ise şöyle sıraladı: "Almanya acilen insani yardımda bulunmalı. Ardından da IŞİD'in çıkış nedeni olan arka bahçesindeki sorunları çözmede rol oynamalı. Çünkü Suriye'de iç savaş devam ettiği ve Esad gitmediği sürece IŞİD varlığını sürdürecektir."

IŞİD'in silahla mücadeleyle yenilmeyeceğinin altını çizen Alman bilim insanı Prof. Steinbach "Özet olarak Kürt bölgesi IŞİD'e karşı korunmalı, bunun yanında da IŞİD'in çıkış noktası olan Suriye krizi çözülmeli, bölge stabilize edilmeli. Ayrıca Almanya ve Avrupa Birliği de IŞİD üyelerinin geçişini engellemesi için Türkiye'ye baskı yapmalı" diye konuştu.

IŞİD terörünün ve katliamlarının artması üzerine Almanya'da başlayan "IŞİD ve yan örgütleri yasaklansın" tartışmalarına ilişkin de görüşlerini dile getiren Prof. Steinbach "Almanya'nın IŞİD ve Selefilerle mücadelesi zor. Çünkü Almanya'da her hangi bir örgütsel yapıları yok. Örneğin daha önce yasaklanan örgütlerin organizasyonları vardı. Bu yüzden de güvenlik birimleri IŞİD yandaşlarını teker teker takibe almalı" dedi.

'PKK YASAĞI ARTIK SİYASİ TABLOYA UYMUYOR'

Almanya'nın 1993 yılından itibaren PKK'ye yönelik uyguladığı yasağın ise artık bu ülkenin siyasi tablosuna uymadığını söyleyen Prof. Steinbach "Yasak artık geçerliliğini yitirmiştir. Almanya ortaya çıkan yeni siyasi tabloya göre hareket edip PKK'ye yönelik yasağı kaldırmalıdır" diye konuştu.

UDO STEİNBACH KİMDİR?

1943 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Udo Steinbach, 1971-1975 yılları arasında Münih'te bulunan Bilim ve Siyaset Vakfı'nda Ortadoğu bölümünü yönetti. 1976'dan 2006'ya kadar merkezi Hamburg'da bulunan Alman Şark Enstitüsü'ne başkanlık yapan Prof. Steinbach 1991 yılından bu yana ise Hamburg Üniveristesi'nde fahri profesör. 2008-2010 yılları arasında ise Marburg Üniversitesi Yakın ve Ortadoğu Araştırmalar Bölümü'nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Steinbach'ın Ortadoğu ve İslam dünyası üzerine çok sayıda eseri bulunuyor.

TAGS(ETIKETLER): Prof  Steinbach  PKK  YASAGI  GECERLILIGINI  YITIRDI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.