DÜNYA MEDYASINDA ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR
Dış Basından / 11 Ağustos 2014 Pazartesi Saat 12:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Irak’ın kuzeyinde şehir ve köylere sızan cihatçılara yönelik ABD hava saldırıları sadece sivil halkı tehlikeye sokuyor. Terör çetelerine karşı etkin mücadeleyi ise, Kürt milisleri, özellikle de Kürdistan İşçi Partisi PKK’nin gerillası veriyor.”

11 AĞUSTOS 2014 DÜNYA GÜNDEMİ

JUNGE WELT

JUNGE WELT gazetesi şu anda Rojava’da bulunan Almanya Sol Partisinin Federal Meclis İç Politika Sözcüsü Ulla Jelpke’nin sözlerini manşete çekmiş: “Onbinlerce İnsanın Hayatını ABD’nin Hava Saldırıları Değil, Gerilla Kurtardı”.

Ulla Jelpke bölgedeki duruma ilişkin Pazar günü yayınladığı basın açıklamasında şöyle diyor:

“Irak’ın kuzeyinde şehir ve köylere sızan cihatçılara yönelik ABD hava saldırıları sadece sivil halkı tehlikeye sokuyor. Terör çetelerine karşı etkin mücadeleyi ise, Kürt milisleri, özellikle de Kürdistan İşçi Partisi PKK’nin gerillası veriyor.”

DER SPIEGEL

DER SPIEGEL “Erdoğan Zafer Kazandı” başlıklı haberinde, Erdoğan’ın bugüne kadar sadece temsili görevleri olan cumhurbaşkanlığı makamının yeni yetkilerle donatılmasını ve beşer yıldan iki dönem burada kalmak istediğini belirtiyor.

DIE WELT

DIE WELT “Erdoğan Seçimi Mutlak Çoğunlukla Kazandı” başlıklı haberinde, Recep Tayyip Erdoğan’ın milliyetçi söylemden ve kimliksiz bir muhalefetten yararlandığını, seçime katılım oranının beklenenin altında olduğunu ancak sakin ve olaysız geçtiğini, Erdoğan karşı laik kesimden pek çok seçmenin seçime katılmadığını, seçimin görece kazananın ise, Kürt ve sol adayı Selahattin Demirtaş olduğunu belirtiyor.

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG “Erdoğan’ın Zaferi” başlıklı Rainer Hermann imzalı yorumda şöyle deniyor:
“İktidar adamı Edoğan halk tarafından doğrudan seçilmiş olmasına atıfla devlet başkanlığının temsili görevleriyle yetinmek istemeyeceği için, anayasa mahkemesi yargıçlarıyla çatışma ve iç politika krizi ve bir yeni istikrarsızlık tehlikesi kapıda demektir.”

FRANKFURTER RUNDSCHAU

FRANKFURTER RUNDSCHAU “Erdoğan İçin Mutlak Çoğunluk” başlıklı haberinde, AKP şefinin özellikle muhafazakar dindar Türkler tarafından desteklendiğini, bunların ülkenin ekomik başarılarını öne çıkarttığını, karşıtlarının ise, Erdoğan döneminde Türkiye’nin gittikçe yönünü değiştirdiğini ve insan haklarının kısıtlandığını ileri sürdükleri belirtiliyor.

SÜDDEUTSCHE ZIETUNG

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG “Erdoğan Bir Yeni Dönem Sözü Verdi” başlıklı haberinde, Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazandıktan sonra İstanbul’da -eskiden Osmanlı sultanlarının tahta çıkmadan önce yaptıkları gibi- tarihi Eyüp Sultan Camii’nde namaz kıldığını, konuşmasında geçmişin çatışmalarını kenara bırakan bir yeni dönem sözü verdiği belirtiyor.

HAARETZ

İsrail’de yayınlanan HAARETZ “İslam Devleti Irak’ta En Az 500 Ezidi Öldürdü” başlıklı haberinde ABD’nin savaş uçakları ve insansız hava araçlarıyla yaptığı saldırılarla Kürt Peşmerge güçlerini korumayı amaçladığını bildiriyor.

DER STANDARD

Avusturya’da çıkan DER STANDARD gazetesi “Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Seçimini Kazandı” başlıklı haberinde, Erdoğan’ın kampanya boyunca kutuplaştırıcı bir politika izlediğini vurguluyor ve bir muhalif Türk gazetesinden Erdoğan’â ilişkin şu ironik sözleri aktarıyor: “Kılıçdaroğlu Alevi, İhsanoğlu Mısır, Demirtaş Zaza. Ve sen de bir hırsızsın!”

NEUE ZÜRCHER ZEITUNG


İsviçre’de yayınlanan Neue Zürcher Zeitung Türkiye’de dün yaapılan seçimi “Erdoğan İlk Turda Mutlak Çoğunlukla Devlet Başkanı Oldu” başlığıyla veriyor.

Yine NEUE ZÜRCHER ZEITUNG’da  “Irak’ta İslamcılar Yüzlerce Ezidi Öldürdü” başlıklı haberde en az 500 Ezidinin öldürüldüğü, Şengal şehrinde ve civarında toplu mezarlara insanların diri diri gömüldüğü belirtiliyor.

THE GUARDIAN

Britanya’da yayınlanan THE GUARDIAN “Kürt İsyancılar Irak’ta Dağda Mahsur Kalan Ezidilerin Kurtarılmasına Yardım Ediyor” başlıklı haberinde bir dağın tepesinde cihatçılar tarafından kuşatılan 40.000 insanın 20.000′inden fazlası son 24 saat içinde kurtarıldığını bildiriyor.

THE NEW YORK TIMES

THE NEW YORK TIMES gazetesi “ABD Hava Saldırıları Sürerken, Kürt Güçleri IŞİD’le çarpışıyor” başlıklı haberde, Obama Yönetiminin bir üst düzey yetkilisinin açıklamasına göre, ABD’nin küçük bir Ezidi grubun Suriye’ye bir yol bulduklarını bildiğini, ancak ABD’nin Suriye’ye açılan bu koridoru Ezidileri kurmak için bir çözüm olarak görmediğini yazıyor. Suriye’ye giden yolun açılmasına Amerikan Ordusunun yardım etmediğini, “Iraklı ve Kürt güçlerinin dağdaki insanların güvenli bir yer götürülmesine eşlik etmek için bir yol bulacaklardır” diyor.

THE NEW YORK TIMES

THE NEW YORK TIMES’ta  Thomas L. Friedman’ın ABD Başkanı Obama ile Irak, Putin ve İsrail konularının ağırlıkta olduğu bir röportajı yer alıyor.

Obama Irak’taki her kesime söylemekte olduğu şeyi şöyle ifade etti:

“Biz sizin partneriniz olmak istiyoruz, ama sizin yerinize iş yapmayacağız. Siz bize uzlaşmaya dayalı birleşik bir Irak hükümeti kurmaya ve sürdürmeye istekli ve hazır olduğunuzu; sivil hükümete karşı sorumlu mezhepçi olmayan, çalışan bir güvenlik gücü kurma işine devam etmek istediğinizi göstermelisiniz… IŞİD’i geri püskürtmekte ortak bir stratejik çıkarımız var. Suriye ve Irak’ta bir tür halifelik kurulmasına müsade etmeyeceğiz, ama biz bunu ancak yerinde boşluğu doldurabilecek partnerlerimiz olursa, yapabiliriz.”

THE WASHINGTON POST

THE WASHINGTON POST’ta yer alan Bağdat kaynaklı bir haberde ise, ABD hava desteğinin Kürt güçlerinin İslam Devleti savaşçılarını iki Irak şehrinden sürüp atmalarına yardım ettiğini yazıyor.

Fransa’dan Liberation gazetesi ‘Gazze’de Ateskes’ basligiyla vedigi haberde, Misir’in araciliginda, dun geceden itibaren, 3 gun boyunca ateskes karari alindigini belirtiyor.

Le Monde, ‘Erdogan birinci turda secimleri kazandi’ basligiyla duyurdugu haberde, Erdogan, butun elestirilere, karistigi skandallara ragmen secimi kazanmayi bildi deniyor.

Kurdistan24.org

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): DUNYA  MEDYASINDA  ONE  CIKAN  BASLIKLAR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA