PKK VE SAVAŞAN HALK GERÇEKLİĞİ
Haberler / 10 Ağustos 2014 Pazar Saat 12:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Günlerdir Rojava ve Güney Kürdistan’da tarihi günler yaşanıyor. Her iki parçanın sınır hattında edindiğim izlenim ve yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Dün sabahın erken saatlerinde IŞİD çetelerin en şiddetli saldırdıkları Rabia bölgesine gittik. IŞİD çeteleri dün gece ağır silahlar eşliğinde YPG’nin elinde olan Rabia kentine ikinci defa saldırıya geçmişler.

Günlerdir Rojava ve Güney Kürdistan’da tarihi günler yaşanıyor. Her iki parçanın sınır hattında edindiğim izlenim ve yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Dün sabahın erken saatlerinde IŞİD çetelerin en şiddetli saldırdıkları Rabia bölgesine gittik. IŞİD çeteleri dün gece ağır silahlar eşliğinde YPG’nin elinde olan Rabia kentine ikinci defa saldırıya geçmişler. Burada ağır kayıplar vermişler. Sabahın ilk saatlerinde saldırıda ağır kayıplar verdikten sonra açık arazi de YPG güçlerinin atış menzilinde 36 cesetleri kalmış. O saatten sonra savaş onların cesetlerini geri alma çabasına dönüşmüş. Akşama kadar YPG güçleri buna izin vermemiş. Ama akşam karanlık basınca IŞİD çeteleri o cesetleri alarak geri çekilmişti. Sabah gittiğimizde YPG güçleri bazı IŞİD çetelerini esir almıştı. Yine onların köylerdeki muhbir ve milis güçlerini yakalamıştı. Onların verdikleri bilgilere göre IŞİD çeteleri cesetlerini pikap arabaların arkasına koyarak üstlerini örterek götürüyormuş. Bunun sebebi ise halk cesetleri görmesin çünkü halkta kırılma yaşanıyor. IŞİD çeteleri eleman bulmakta güçlük çekiyor. En son aldığımız bilgilere göre Arap köylerinde ve Musul içlerinde milleti zorla cepheye sürmekteler.

YPG,YPJ ve Rojava asayiş güçlerin moralleri çok yüksek. Çünkü IŞİD çeteleri tüm ağır silahlarıyla birlikte saldırıları kırılıyor. Ve YPG güçleri ileriye doğru yol alıyor. Dün sabah temel çabaları Şengal dağına sığınan ve savaş ortasında kalan sivil Ezidi halkını Rojava’ya geçirmekti. Biz oraya ulaştığımızda 2000’ne yakın kişi getirmişlerdi. Daha sonra güvenli bir yol açtıktan sonra 5000’ne yakın kişiyi de akşam üstü geçireceklerdi.

Oradan sınır boyunca Sêmalkaya doğru ilerledik. Yollarda şengal’den gelen Ezidi halkı yollardaydı. İnsanlar onlara ekmek, su taşıyorlardı. Diğer taraftan da Kürt kızılayı ( Heyva Sor) yardımlarına koşuyordu. Rojava halkı Ezdiler için adeta seferber olmuştu. Daha sonra Güney Kürdistan’dan Rojava’ya savaşmak için gelen Ezidi gençlerin geldiğinin haberini aldık.  Oradan bir iki gün önce kurulmuş olan Yekêniye Parastêni Şengal(YPŞ) kuvvetlerinin karargahına geçtik. Oradan daha yeni gelmiş 300-400’e yakın genç vardı. Hepsi de çok kararlı ve öfkeliydiler. Biran önce cepheye gitmek istiyorlardı. Çoğunluğunun ailesi ve yakınları Şengal dağında ve çevresinde kalmışlardı. İşin ilginç yani bunlar içinde daha önce YNK ve KDP peşmergesi olan kimselerde vardı. Bunlarda YPŞ güçlerine katılmak için gelmişlerdi. Ezidi gençleri KDP ve Mesut Barzani’ye çok öfkeliydiler. Kendilerini sattıklarını ve hiçbir zaman KDP ve Mesut Barzani’n Ezidileri Kürt olarak görmediklerini dile getiriyorlardı. KDP Şengal’ı Kürdistan’dan saymıyor diyorlardı. Bizler sadece seçimlerde onların akıllarına geliyoruz. KDP’nin Şengal askeri sorumlusu Serbest Babiri adındaki şahıs Şengal’ı terk ederken halk önüne çıkıp bizi terk etmeyin, edecekseniz de silahları bize verin biz kendimizi savunuruz dedikleri için bir yerde iki kardeşi başka yerde de altı kişiyi katletmişler. İnsanlar biz kaçmadan önce peşmergeler kaçtı bizde savunmasız kaldık kaçmak zorunda kaldık diyorlardı. Herkesin tek umudu YPG ve HPG güçleri olmuştu. Çünkü dağda ki aileleriyle iletişim içindeydiler. Oralara gerilla güçlerin ulaştığını ve onları koruduğunun haberlerini alıyorlardı. Bu durum onlara güven vermiş. Şuanda savaşmak için cepheye gidiyorlar. Bir iki saat kaldıktan sonra bir önce ki gün YPŞ karargahına gelen yaklaşık 200 kişi askeri elbise ve silah verilerek cepheye uğurlandı. Silah alan Ezidi gençlerin coşkusu bizi duygulandırdı. İçimde bu tam anlamıyla savaşan halk gerçekliğidir. Dedim. Evet Kürtlerin başka şansıda yok ya tümden savaş gerçekliğine göre kendilerini örgütleyecekler yada tarih sahnesinde silinip gidecekler. Kürtler halk olarak silahlanmasalar ayaklar altında ezilip gidecekler.  Geride kalan yüzlerce genç yeni geldikleri için bir gün bekleyecekler. Onlarda ha bile diğer tarafta ki gençleri arıyorlar. Dışardan YPŞ karargah komutanını arayan yüzlerce genç var. Onlarda nasıl geleceklerini soruyorlar. Yine Şengal’da YPŞ saflarına 2000 dolaylarında gencin katıldığının haberini aldık. Evet YPŞ hızla büyüyor.

O gün sabah saatlerinde Musul’dan Dohuk’a giderken IŞİD güçleri Peşmerge kuvvetlerine yönelik bir tanker dolusu patlayıcı ile intihar eylemi düzenlemişler. Aldığımız bilgilere göre 15 peşmerge şehit 7’si de yaralanmış. Bu eylemin ardında KDP peşmergeleri 7 noktalarını bırakarak kaçmışlar. Bu durum Dohuk’ta ki çevre köylerinde panik yaratmış. Öğlene doğru gelindiğinde Duhok ile Musul arasında ki tüm köylerin hızla boşaldığının haberini aldık. Bu panik durumu daha sonra Maxmur tarafına geçti. Orada ki dostları aradığımızda Guwer tarafında IŞİD çetelerin ağır silahlarla saldırısı gerçekleşmiş. Bu saldırı karşısında KDP peşmerge gücü cepheyi bırakarak kaçtığını cephede sadece YNK güçlerin kaldığının haberi geliyor. YNK güçleri Maxmur(Ş.Rüstem)   kampını arayarak yardıma gelmeseniz bizde kırıla biliriz demişler. Buradan PKK’ye daha önce milislik etmiş güçler cepheye gidiyor. KDP’e peşmergelerin bu cepheden çekilmesinden sonra Hewler panik içine girmiş. Orada ki dostlarla anlık telefon görüşmelerimiz oldu. Gece saat 2’ye kadarda halk Hewler’den kaçıyordu. Bu arada Maxmur kampında ki çocuk ve kadınlarda taşındı. Bu panik havası Hewler’den sonra Selahatin kentine vurdu. Orada ki halkta yollara düşmüştü. Kimisi Qendil dağına PKK’nin yanına kimileri de genelde Peşmerge komutanları da Türkiye, İran, Dubai ve Avrupa yollarını tuttu.

Bu panik havasının önüne geçmek için Rudaw, Zağros, Kürdistan Tv Peşmergenin cephede olduğu kahramanca savaştığı, kırılmadığı haberleri yapıyordu ama kimseye inandırıcı gelmiyordu. Federal Kürdistan başbakanı Neçirvan Barzani akşam geç saatlerde bir açıklama yaparak halkı geri çevirmek istiyordu.

Bu durum halkın peşmerge gücüne olan güvensizliğinin bir sonucuydu. Peşmerge gücünün ağır silahlara rağmen halkı koruyacak bir güçlerinin olmadığını halk gördüğü için kendi canlarını kurtarmaya çalışıyorlardı. Şayet cepheye PKK güçleri gelirlerse halkın çoğu tekrardan cepheye geleceklerdir.

Barzani peşmerge güçlerini toparlayamamakta ve peşmerge güçleri ciddi bir kırılma yaşıyorlar. Dün yapılan tüm çağrılara rağmen hiçbir peşmerge silah altına girmiyordu. Kırılmış ve yenilmiş peşmerge gücünün toparlanmasının da bir anlamı kalmamıştır. O yenilgi ruh haliyle cephede daha fazla panik havası yaratacaktır. Güney halkının peşmerge gücüne değil. Gerçek anlamıyla sivil milis gücüne ihtiyaçları vardır. PKK öncülüğünde savaşan halk gerçekliğine ihtiyaçları vardır. PKK gerilla güçleri biran önce bu cepheye müdahale etmeliler. Barzani ailesinin hiçbir komuta gücü ve rolü kalmamıştır. Halk bunlara güvenmemektedir. Barzani ailesinin komutanlığından ısrar Güney Kürdistan’ın hazin sonu olacaktır. Bu son birkaç günde ispatlanmıştır.

Artık bu saatten sonra Kürtler için sınırlar anlamsızlaşmıştır. Kuzey, Güney için, Güney, Rojava için, üç parça Rojhilat için tüm gücünü seferber etmelidir. Sınırların hiçbir bir anlamı kalmamıştır. Kürdistan tek parça haline gelmiştir. Hiçbir güç bunun önünde durmamalıdır. Ulusal kongre pratikte gerçekleşmiştir. Artık ulusal kongreyi tekrardan toplama yerine Kürt ulusal güçleri bir araya gererek bir krizi masası oluşturmalı ve kriz masası Kürt iradesini temsil edecek güçte olmalıdır. Olağan üstü koşullara göre kendisini örgütlemelidir.

Yusuf Ziyad
 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): PKK  VE  SAVASAN  HALK  GERCEKLIGI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA