RABİA GÖZLEMLERİNDEN NOTLAR
Haberler / 10 Ağustos 2014 Pazar Saat 10:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak güçlerinin Musul’u IŞİD’e teslim etmesi gibi, KDP güçleri de Şengali IŞİD’e bir anlaşma temelinde vermiştir. Bunun en açık ispatı KDP güçlerinin Şengal’de silahlarını, arabalarını, bırakıp “Bizim savaşma kararımız yok” demeleridir. KDP’nin tüm üst düzey komutanları ilk başta kaçtı. Ebu Dijo diye üst düzey sorumluları aynı zamanda PKK’ye büyük düşmanlığı ile bilinen biri olarak da tanınıyor...

Irak güçlerinin Musul’u IŞİD’e teslim etmesi gibi,  KDP güçleri de Şengali IŞİD’e bir anlaşma temelinde vermiştir.  Bunun en açık ispatı KDP güçlerinin Şengal’de silahlarını, arabalarını, bırakıp “Bizim savaşma kararımız yok” demeleridir. KDP’nin tüm üst düzey komutanları ilk başta kaçtı.  Ebu Dijo diye üst düzey sorumluları aynı zamanda PKK’ye büyük düşmanlığı ile bilinen biri olarak da tanınıyor. Bu peşmerge yaklaşık 4 ay önce Sihela köylülerine ağır hakaretler yapan, onlardan zorla rüşvet alan, ayrıca hendekler zamanında da yurtseverlerin üzerine ateş açması emrini verendir.

Bunun yanı sıra bize yakın bazı peşmergeler bu durumdan oldukça rahatsızdır. Sorumlularının kaçışlarını bir ihanet olarak görüyorlar. Tawis köyünde sınırda bulunan peşmergelerin ‘YPG kleşlerle savaşıyor, tilililerle saldırıyor bizim elimizde doçkalarla biz kaçıyoruz’  gibi sözler kullanıyordu.

Şuan Rabia’da YPG güçleri ve IŞİD arasında büyük  bir çatışma yaşanıyor.  YPG yüz metre Rabia’nın içine girmiş.   Önceden yüz metreden sonra peşmergenin elindeydi. Sewama denilen stratejik nokta da peşmergenin elinde idi.   IŞİD ile peşmergenin bulunduğu son nokta arasında 500 metrelik bir mesafe vardı. Şimdi ise peşmerge elindeki yerleri olduğu gibi bırakınca buraya YPG güçleri girdi.  Önceden Sewama gibi en stratejik noktaların tamamında YPG güçleri var.

Peşmergeler kaçarken bir köylünün onlara ‘paşmerge’ gibi sözler kullanması sonucu peşmergeler “Evet doğru söylüyorsunuz biz peşmerge değil paşmergeyiz” gibi sözler kullandılar. Peşmergeler  araba ile  YPG lilere sığınırken YPG güçleri de onları Semalka’dan Duhok taraflarına geçirdiler.  

IŞİD ile YPG arasında dün savaş başladı. IŞİD Rabia’da bulunan binalardan Karnas atışları yapıyor.  Sonrasında ise havan topları ile saldırılarını arttırdı.  Özellikle YPG’nin bulunduğu noktalara isabet ettirmek için neredeyse her iki dakikada bir havan atıyor. YPG güçleri de buna karşılık Roket, Katuşa atışlarını sürdürüyordu. Alanda bulunan YPG, YPJ güçleri büyük bir direniş ile saldırılara cevap veriyor.

TilKoçer ile Rabia’da YPG/YPJ savaşçıları ile IŞİD çeteleri arasında dün öğlen saatlerinde başlayan çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. YPG/YPJ güçleri sabah saatlerinde çetelere ait mevzileri havan ve roket yağmuruna tutarken, Irak ordusu Rabia’ya bağlı Girsor’da mevzilenen çetelere hava saldırısı düzenledi. IŞİD çetelerinin Rabia’daki belli evlerden suikast yapması daha önce peşmergeler ile bir anlaşma dahilinde çalıştığı ortaya çıkıyor. Buralar peşmergenin denetimindeki alanlardı.

Peşmerge güçleri, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin ilerleyişi karşısında 3 Ağustos günü Rabia'dan ve Şengal'den çekilmişlerdi. YPG güçleri çeteleri durdurmak için Til Koçer'den Rabia kentine geçerek, çetelerle çatıştı.  Kesk ile Zimar mıntıkasında peşmergeler her şeylerini bırakıp kaçtı.  Kaçan peşmerge sorumluları Seyiz Ezo, Şêx Elo, Egit Xalid‘dir. Hepsinin sorumlusu Şêx Elo dur.  Bunlar KDP peşmergeleri olup  ilk başta kaçan kişilerdir.  Bir peşmerge şunu diyor “Ben onlardan hiçbir şey anlamadım biz savaşacaktık bir baktık hepsi kaçtı. Bizde ne olduğunu anlamadık. Şu anda peşmergelerin bulunduğu birkaç nokta dışında Wêlid, Tawis gibi diğer bütün yerlerde peşmergeler kaçmış. Peşmergeler ihanet etti. Herkesi parayla peşmerge yaptılar. Yurtseverliğin yerine para geçtiğinde sonuçları da böyle olur.”

Gergeri aşiretinden bir köylü şunları söylüyor; “peşmergeler bize ihanet etti. Biz iki gün boyunca onlarla aşiretçe savaştık.  Her zamanda savaşmaya hazırdık. Ama onlar bize büyük ihanet etti. Biz çoluk çocuğumuzu bırakıp aşiretçe savaşa gidiyorduk. Peşmergelerin  sorumlusu kaçınca bütün peşmergeler de kaçtı. Gergerileri IŞİD’in elinde bıraktı.  Ellerinde onca ağır silah vardı ama hiç direnmeden kaçtılar.  Bu kaçanlar ise Zimar sorumlusu Salih Hemo’dur.”
 
Şimdi  Rojava ile Güney sınırı köylerinden olan Tawis köyünde KDP, YNK ve YPG güçleri savaşıyor.  Burada savaşan KDP’liler ise, KDP’nin geri çekilme emrine karşı gelenlerdir.

Didar Botan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): RABIA  GOZLEMLERINDEN  NOTLAR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.