SURİYE REJİMİ KÜRT KATLİAMLARINDA IŞİD ’E YOL AÇIYOR
Haberler / 09 Ağustos 2014 Cumartesi Saat 07:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye rejiminin kontrolünde bulunan Rojava’nın Qamışlo kentindeki havaalanının rejim tarafından sivil hizmetinden çıkarıldığı ve askeri çıkarlar için kullanıldığı açığa çıktı.

Suriye rejiminin kontrolünde bulunan Rojava’nın Qamışlo kentindeki havaalanının rejim tarafından sivil hizmetinden çıkarıldığı ve askeri çıkarlar için kullanıldığı açığa çıktı.

Suriye’deki kaos ortamından kaynaklı Qamışlo-Şam havaalanının sivillere kapatıldığının, ancak söz konusu havaalanının Suriye rejimine ait ordunun hizmetine sokulmasının halk arasında tepkiye yol açtığı öğrenildi.  Rejim ordusunun Qamışlo’ya bağlı Tertep bölgesindeki topçu kışlasında bulunan askerlerini Lübnan sınırına çekmek için havaalanını kullandığı, bundan kaynaklı ise bölgede uzun zaman aradan sonra yoğun uçak hareketliliğinin olduğu belirtildi. Rejimin askerlerini geri çekmesinin asıl amacının ise Qamışlo’da YPG’nin sağladığı istikrarı  bozmak ve bununla birlikte IŞİD eliyle Kürtlere saldırılar düzenlemek olduğu öğrenildi. Bu saldırılarla Dêra Zor ve Rakka’daki IŞİD çetesinin ağırlığının Qamışlo’ya yönlendirilmesi ve Qamışlo’da buluna rejim ordusu askerlerinin ise Lübnan sınırının yanı sıra Halep, Şam, Lazkiye, Humus gibi Suriye kentlerine yerleştirildiği ortaya çıktı.

‘Suriye Rejimi IŞİD ’in Bölgeye yerleşmesine göz yumuyor’
Suriye rejimi IŞİD ’in Hemis mıntıkasında bulunan gaz dolum tesisine saldırıp 270 rejim askerini öldürmesi ardından, Qamışlo’nun bir kısmında bulunan güçlerini diğer Suriye kentlerine çekti. Bu olayın ardından Suriye rejimi, IŞİD ’in Tıl Hemis ve Tıl Berek’e yerleşmesine göz yumarak, Qamışlo’da Kürtlere ve YPG ’ye saldırı hazırlığı yaptığı iddia edildi. Böylelikle IŞİD ’in Dêra Zor ve Rakka’daki güçlerinin yönünü buralara verip, İŞİD’in kendi bölgelerindeki etkisini kırmayı hedeflediği öğrenildi. Elde edilen bilgilere göre IŞİD’in Kobanê ’ye saldırmasının halk direnişi ile kırılmasının ardından yönünü buraya verdiği, burada ikinci bir cepheyi açmak için yoğun bir askeri sevkiyat yaptığı öğrenildi. IŞİD ’in bu planlamada YPG ’yi karşısındaki tek güç olarak görmesi ve YPG ’nin gücünün kırılmak istenmesinin hedeflendiği öğrenildi.

Helgurt Tolhildan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): SURIYE  REJIMI  KURT  KATLIAMLARINDA  ISID  E  YOL  ACIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.