1992’DE KURULAN IŞİD VE BAAS BAĞLANTISI
Haberler / 07 Ağustos 2014 Perşembe Saat 16:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzun bir çalışmanın ardından sitemizin ulaştığı bilgilere göre, Musul işgalinden sonra Rojava’nın Kobani Kantonuna saldıran IŞİD örgütünün yönetim yapısında Baasçılar yer alıyor. IŞİD’in komuta yapısı, genelkurmayı olarak nitelenebilecek olan birimlerin liderleri ve illerden sorumlu olan kişilerin kim olduklarını sırasıyla yayınlıyoruz.

Uzun bir çalışmanın ardından sitemizin ulaştığı bilgilere göre, Musul işgalinden sonra Rojava’nın Kobani Kantonuna saldıran IŞİD örgütünün yönetim yapısında Baasçılar yer alıyor. IŞİD’in komuta yapısı, genelkurmayı olarak nitelenebilecek olan birimlerin liderleri ve illerden sorumlu olan kişilerin kim olduklarını sırasıyla yayınlıyoruz.

1992 yılında Saddan Hüseyin tarafından Kurulan IŞİD örgütü Saddam rejiminde faali meçhul cinayetlerinin baş aktörleri halindeydi. Saddam rejimine binlerce Kürd’ün kanında parmağı olan örgüt 2004 yılında ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra CIA’nın kurmuş olduğu El Kaide’ye bağlılığını İlan etmişti. El Kaide’ye bağlılığını ilan ettikten sonra kadroları Ürdün, ABD ve İngiltere’ye kaçtılar. Saddam rejimi yıkıldıktan sonra Baasçı rejimlerinin de desteğiyle 10 yıl boyunca dünyanın birçok merkezinde örgütlenme faaliyetleri yaptı. IŞİD örgütü mali desteğini ABD, İngiltere ve Baasçı rejimlerden alarak kendilerini finanse ediyor. Suriye’deki savaşta El Kaide’nin diğer kolu olan El Nusra çetesiyle birlikte Rojava’da Kürtlere karşı savaşarak vahşi bir şekilde katliamlar gerçekleştirdi. Esir aldığı insanlardan milyarlarca dolar fidye aldığını fidye vermeyenleri barbarca katlederek infaz ettiği biliniyor.

ABD, İngiltere, Baas Devletleri ve kendilerine Ürdün’ü üs yapan IŞİD örgütü on yıl içerisinde kendilerini toparlayarak sahte İslamiyet adı altında Kürdistan’da cihat üstüne cihat ilan ederek başta Kürtleri ve onu kabul etmeyen mezheplerdeki insanların kafalarını keserek varlığını sürdürmeye çalışıyor. Sitemizin ulaştığı bilgilere göre, Musul işgalinden sonra Rojava’nın Kobani Kantonuna saldıran IŞİD örgütünün yönetim yapısında Baasçılar yer alıyor. IŞİD’in komuta yapısı, genelkurmayı olarak nitelenebilecek olan birimlerin liderleri ve illerden sorumlu olan kişilerin kim olduklarına sırasıyla bakalım.

Sitemizin elde ettiği bilgilerde, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin önemli yardımcıları Saddam rejimi döneminde istihbarat sorumluları ve Irak ordusunda görev yapan komutanlar olduğu belirtildi. Bunlar içinde Ebu Ali El-Enbari ve Ebu Muslim El-Turkmani IŞİD’in bütün faaliyetlerinde belirleyici durumdadırlar.

IŞİD’in Komuta Yapısı Şöyledir:

1- Adnan İsmail Necm: Ebu Abdurrahman El-Bilavi olarak tanınıyor. Saddam döneminde Irak ordusu komutanlarından olan Bilavi, hilafetin de askeri sorumlusuydu. Bilavi, 5 Temmuz’da Musul’da öldürüldü.

2- Abdullah Ahmed Meşhedani: Ebu Kasım olarak tanınan Meşhedani, örgüte militan kazandırmaktan sorumludur. Saddam döneminde ordu komutanıydı.

3- Muhammed Hamid El-Duleymi: Ebu Hacer El-İsafi adıyla tanınan Duleymi, örgütün diğer birimleriyle irtibatlarından, eğitim ve koordinasyonundan sorumludur. Saddam’ın ordu komutanlarındandı. Aynı zamanda Muhaberatta yer almıştı.

4- Muvaffak Mustafa El-Kermuş: Ebu Salah olarak tanınan Kermuş, mali işlerden sorumludur.

5- Abdulvahid Hudayr Ahmed: Ebu Luay olarak tanınan Ahmed, genel güvenlikten sorumludur. Saddam’ın muhaberatından sorumluydu aynı zamanda binbaşı rütbesinde görev yapmış.

6- Beşşar İsmail El-Hamdani: Ebu Ahmed olarak tanınan Hamdani, cezaevlerinde bulunanlardan sorumlu.

7- Şevket Hazım El-Ferhat: Ebu Abdulkadir olarak tanınan Ferhat, genel idareden sorumludur.


Genelkurmayı Olarak Nitelenebilecek Olan Biriminde İse Şu İsimler Yer Alıyor:
1- Hayri Abd Hamud El-Tani: Ebu Kefah olarak tanınıyor. Bombalamalardan sorumludur. Saddam döneminde ordu komutanıydı. Aynı zamanda muhaberatta çalışmış.

2- Avf Abdurrahman El-Afri: Ebu Suca olarak tanınıyor. Hilafet devletinde iç toplumsal işlerden sorumlu.

3- Faris Riyad El-Naimi: Ebu Şeyma olarak tanınıyor, silah depolarından sorumlu. Saddam rejiminde ordu komutanılığı yapmış.

İl Sorumluları

1- Ahmed Abdulkadir El-Ceza: Ebu Meysere diye tanınıyor. Bağdat sorumlusudur.

2- Adnan Latif Suveydavi: Ebu Mehned Suveydavi olarak tanınıyor, El-Enbar sorumlusu. Saddam dönemi Irak ordusu komutanlarındandı.

3-Rıdvan Talib El-Hamduni: Ebu Cernas olarak tanınıyor. Irak-Suriye sınırından sorumlu.

4- Ahmed Muhsin El-Cuheyşi: Ebu Fatıma olarak tanınıyor. Orta Fırat illeri sorumlusu.

5- Nime Abd Naif El-Cuburi: Ebu Fatıma olarak tanınıyor, Kerkük sorumlusu.

6- Visam Abd Zeyd El-Zubeydi: Ebu Nebil olarak tanınıyor. Selahaddin ili sorumlusuydu, Temmuz ayının sonlarında öldürüldü.


Reşit Dilan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): 1992  DE  KURULAN  ISID  VE  BAAS  BAGLANTISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA