KDP İLE SADDAM’IN ESKİ GENERALİNİN İLİŞKİSİ
Haberler / 07 Ağustos 2014 Perşembe Saat 16:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP ile IŞİD arasındaki diplomasi ilişkilerinde arabuluculuk yapan Saddam’ın generallerinden İzzettin El Duri olduğu söylendi.

KDP ile IŞİD arasındaki diplomasi ilişkilerinde arabuluculuk yapan Saddam’ın generallerinden İzzettin El Duri olduğu söylendi.

Saddam rejimi ABD tarafından yıkıldıktan sonra sağ kalan generalleri Saddam’a ihanet ederek savaşmayıp Ürdün ve Katar’a kaçmışlardı. Yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, KDP ile sıkı ilişkileri olan Saddam’ın generallerinden İzzettin El Duri KDP’ye sığınarak Barzani’nin özel izniyle resmi işlemlerinin yapılmasının ardından Ürdün’e gönderildiği söylendi. Yine Barzani ailesi El Duri’nin ailesini Güney Kürdistan’da kendi denetiminde koruma altına aldığını, El Duri’nin kızını ise Hewler’in Enkawa semtinde özel yapılan bir daireye yerleştirerek masraflarını karşıladığı söylendi.  Yerel kaynaklar, Enkawa semtinin Hewler’de Barzani ailesinin bulunduğu yerden sonraki en sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı yer olduğu belirtildi. İzzedetin El Duri’nin Musul işgalinden önce Hewler’e gelerek Parastın tarafından Hewler’in Masif semtinde ağırlandığı ve güvenliğini de Parastin ve özel kuvvetleri tarafından sağlandığı söylendi.  Öğrenilen diğer önemli bilgi ise, El Duri’nin KDP ile IŞİD arasında diplomasi ilişkilerinde aracı konumunu üslendiği belirtildi.

Yerel kaynakların söylediği son bilgilere göre,  İzzettin El Duri kızını Hewler’e bağlı  Enkawa semtindeki evinde ziyarette bulunmuş. Kızının kaldığı evin çevresi KDP Özel kuvvetleri tarafından korunma altına alınmış.  El Duri’nin sık sık Parastin korumasında kızının evine gelip gittiği aktarıldı. Ayrıca El Duri’nin 22 Haziran ve 18 Temmuz’da iki defa Masif’te görüldüğü belirtildi.

Goran Akreyi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  KDP  ILE  SADDAM  IN  ESKI  GENERALININ  ILISKISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.