AFRİN ETRAFINDA SALDIRI HAZIRLIĞI
Haberler / 30 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 06:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cephet El Ekrad Genel Sorumlusu Hacı Ahmed El Kurdî, son bir hafta içinde Bab’tan Halep’e kadar uzanan alanda bulunan onlarca grubun çekilerek Idlıp çevresindeki Cebel Zaviye Dağı'na gittiklerini söyledi. Bazı grupların ise Türkiye sınırı üzerine konumlandığını belirten El Kurdî, bunun ya Efrîn’e yönelik bir saldırı durumunda kullanılması ya da olası bir savaş durumunda Türkiye'ye kaçma hesapları yaptıklarına dikkat çekti

Türk devletinin desteğinin devam ettiği ÖSO ve İslami Cephe, Bab çevresinden çekilerek, alanı IŞİD'e bıraktı. Cephet El Ekrad Genel Sorumlusu Hacı Ahmed El Kurdî'ye göre Efrîn'e saldırı konusunda anlaşma ve işbölümü olabilir.

Cephet El Ekrad Genel Sorumlusu Hacı Ahmed El Kurdî, son bir hafta içinde Bab’tan Halep’e kadar uzanan alanda bulunan onlarca grubun çekilerek Idlıp çevresindeki Cebel Zaviye Dağı'na gittiklerini söyledi. Bazı grupların ise Türkiye sınırı üzerine konumlandığını belirten El Kurdî, bunun ya Efrîn’e yönelik bir saldırı durumunda kullanılması ya da olası bir savaş durumunda Türkiye'ye kaçma hesapları yaptıklarına dikkat çekti.

Son bir hafta Mumbij ve Bab çevresinde bulunan ÖSO ve İslami Cephe grupları alandan çekildi. Alandan çekilen grupların ellerinde bulunan onlarca köyü adeta zımni bir şekilde IŞİD’e bırakarak gittikleri belirtildi. Konuya ilişkin bilgi veren ve değerlendirmelerde bulunan Cephet El Ekrad Genel Sorumlusu Hacı Ahmed El Kurdî, bunun Suriye devriminde yeni bir durum olduğunu söyledi.

Türkiye’nin destekleri ile bölgeden kalan birçok grubun son bir hafta içinde Bab, Mumbij hattından çekilerek Idlıp’taki Cebel Zaviye Dağı'na gittiklerini belirten El Kurdî, böylelikle meydanın IŞİD’e bırakıldığını söyledi. ÖSO ve İslami Cephe gruplarının çekildiği köyleri ilişkin bilgi veren El Kurdî, çekilmenin nedenleri ile bırakılan köyler hakkında şunları söyledi: "Birlikte hareket ettiğimiz bu gruplar son bir hafta içinde yavaş yavaş çekilmeye başladılar. En son çekilme dün tamamlandı. Bu çekilme ile Azaz ile Bab arasındaki Aktarin, Düdyan, Mığeydin, Kemaliye, Ahmediye, Kacar, Kaytun, Herdana alanlarından güçlerini çektiler. Bu hat Baruza'dan Halep’e doğru gidiyordu. Burada çok sayıda grup vardı. Grupların bu hatlardan çekilmesi ile şimdi alanda bizimle birlikte hareket eden küçük bir kaç grup ile kaldık. Onların çekilmesinden sonra IŞİD’in saldırıları ile başlayan çatışmalar var. Çok şiddetli bir şekilde devam ediyor. Bu çekilme ile bir nevi aslında çoktan beri ne kadar devrimci oldukları ortaya çıkmış olan bu grupların Suriye devrimine yaklaşımları bir kez daha gözler önüne serildi.”

Çekilmeye Neden Olası Oyunlar

Alandan çekilen gruplara ilişkin de bilgi veren El Kurdî, büyük bir bölümünün tüm desteğini Türkiye’den aldığına dikkat çekti. El Kurdî şunları söyledi:

"Alanda Türkiye’nin desteği ile ayakta kalan gruplar vardı. Bunların başında Cephet El Nusra geliyor. Bu grup alanda çekilmede de başı çekti. Bu grupla birlikte alanda bulunan Ehrar Şam, Liva Tevhid, İslami Cephe grupları, Liva El İslam, Suxur El Şam, Tecemua Mumbij, Cêş El İslam bunun yanı sıra çok sayıda diğer küçük İslami gruplar vardı. Bu grupların hepsi son bir hafta içinde alanı boşaltarak geri çekildiler. Onların geri çekilmesi ile alanda IŞİD’ın ilerleyişini durdurma görevi bizimle hareket eden birkaç gruba kaldı.”

Hedef Kürt Bölgeleri

Bu çekilme ile IŞİD’in Azaz’a ilerleyişinin önü açılmak istendiğini vurgu yapan El Kurdî, bununla da Kürt bölgelerini hedef alan bir planlamanın varlığının anlaşıldığını savundu. Geri çekilerek Türkiye sınırına yerleşen bazı grupların da olduğunu aktaran El Kurdî, grupların bu hatlara çekilmesi ile Türkiye’nin Efrîn sınırına yığınak yapması arasında da bir bağlantı olacağına dikkat çekti. Böyle bir dönemde sınır hattına yığınak yapılmasının bir plan dahilinde olabileceğinin altını çizen El Kurdî, şöyle devam etti: "Bu yüzden Türkiye’nin sonuna kadar destek verdiği Cephet El Nusra, Liva Tevhid gibi gruplar Türkiye sınır hattına yerleştiler. Askeri yığınak yapılması ile bu grupların da sınır hattına yerleşmeleri arasında sıkı bir bağ var. Şöyle planın olduğunu gösteriyor. Boşaltılan alandan IŞİD ilerleyerek Azaz’a kadar yeniden gelecek. Azaz’ı ele geçirdikten sonra yeniden Efrîn ve çevresine yönelik saldırılara başlayacak. Bu gruplar da sınıra yığılan Türkiye askeri güçleri ile sınırları tutacak. Bu gruplardan biri olan ve şimdiye kadar IŞİD ile çok sıkı ilişki içinde olduğu bilinen Ehrar Şam 'Azaz’ın batısına yerleşmek için çekiliyoruz' dedi. Azaz’ın batısı Efrîn sınırlarıdır. Bu ve diğer grupların çekilme adıyla bu şekilde konumlandırılması açıkça önümüzdeki dönemde Efrîn’e yöneleceklerini gösteriyor.”

Çekilen Gruplarla Türkiye’nin İlişkisi Var

Türkiye’nin çekilen tüm gruplarla ilişkisi olduğunu belirten El Kurdî, son zamanlarda ise IŞİD ile birlikte ona alternatif oluşturabilmek için Cephep El Nusra'ya oynandığını söyledi. Bir yandan kendisine ileride büyük tehlike oluşturan IŞİD öte yandan diğer gruplara oynaması Suriye devriminin neden bu hale geldiğinin göstergesi olduğunu belirten El Kurdî, “Türkiye devrimci güçleri kendi çıkarları için parçaladı. Çıkarları da Kürtlerin kazanımının önüne geçmekti. O yüzden Suriye devrimi de tasfiye etmiş oldu. Bu yönüyle çok çatışmalı gibi görünüp, konuşsa da BAAS rejimine en fazla destek veren devlet oldu. Çünkü devrimci güçleri parçalamak, kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak devrimi bitirmektir. Nitekim devrimi bitirmeyi de başardı” diye konuştu.

SEYİT EVRAN - EFRİN - ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): AFRIN  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA