DERİK’TEKİ BOMBALI SALDIRI PDK-S TARAFINDAN YAPILDI
Haberler / 26 Temmuz 2014 Cumartesi Saat 07:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yapılan araştırmalarda Dêrîk’te oturan PDK-S’nin bürolarına sık sık uğrayan, elektronik bölümünü bitirmiş, yine elektronik işi ile ilgilenen Abdülkerim ve Hasan Cango adlı iki kişinin bombalı saldırıların failleri olduğu belirtildi

Rojava’nın Dêrik kentinde gerçekleştirilen patlamada PARASTIN tarafından eğitilen PDK-S üyelerinin gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

PDK-S, Rojava’da Katliamlar Planlıyor

Rojava’nın Dêrîk kentinde 23 Ocak günü gerçekleştirilen patlama ile ilgili Asayiş güçleri tarafından yapılan soruşturmada ayrıntılar gün yüzüne çıkıyor. Yapılan soruşturmaların ardından saldırıda kullanılan bombanın C4 tipi olduğu, uzman kişiler tarafından yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Yapılan araştırmalarda Dêrîk’te oturan PDK-S’nin bürolarına sık sık uğrayan, elektronik bölümünü bitirmiş, yine elektronik işi ile ilgilenen Abdülkerim ve Hasan Cango adlı iki kişinin bombalı saldırıların failleri olduğu belirtildi. Bu kişilere Güney Kürdistan’da 3 ay boyunca PARASTIN tarafından sabotaj eğitimi verildiği, PKK’den kaçan Botan ( Nizamettin Taş ), ekibinde bulunan Mahir ve Ekrem adlı kişilerin bu eğitimleri verdiği bilgilerine ulaşıldı.

YPG’nin Sağladığı İstikrar Hedeflendi

Asayiş güçlerinin yürüttüğü geniş kapsamlı soruşturma ile birlikte gün yüzüne çıkan bilgilerde saldırı planının asıl amacının YPG’nin bölgede sağladığı istikrarı sarsmak ve halk içinde bir paniğe yol açmak olduğu belirtildi. Saldırı planına göre, saldırıdan hemen sonra, Dêrîk asayiş güçlerinin ve YPG ’nin bölgeyi koruyamadığı izlenimi oluşturulacak böylelikle halkta YPG’ye karşı bir tepkiler örgütlenecekti.

PDK-S, IŞİD Grupları ile Bağlantılı

Asayiş güçleri kaynaklarından alınan bilgilere göre Serêkanîye’ deki bir patlamadan aranan Raqqa Araplarından iki kişinin Ahmet Şıhada isimli bir kişi ile sık sık görüşmeler içerisinde oldukları belirtiliyor. Yapılan araştırmalarda Ahmet Şıhada adlı şahsın telefon tamirciliği ve elektronik işler ile meşgul olduğu, aynı zamanda Serêkaniye’deki bir patlamadan dolayı da arandığı, son olarak YPG güçleri ile IŞİD çetecileri arasında Diwêra ve Mebruka köylerinde yaşanan çatışmalarda görüldüğü, ancak çatışmaların sona ermesinden sonra kayıplara karıştığı ortaya çıktı. Araştırmalar sonucu Ahmet Şıhada adlı şahsın Dêrîk’teki PDK-S bürosuna sık sık uğradığı ve PDK-S Dêrîk büro sorumlusu Eymen ile ilişkisinin olduğu da tespit edildi.

Plan PDK-S’den, Yardım IŞİD’den

Asayiş güçlerinin yaptığı açıklamada saldırının IŞİD çetecilerinin desteğiyle PDK-S tarafından yapıldığı belirtiliyor. Patlamanın faillerinden Ahmet Şıhada isimli şahsın birçok kez IŞİD saflarında görüldüğü, Güney Kürdistan’a kaçak yollardan sık sık gidip geldiği, silah ve cephane getirdiği belirtiliyor.

Nergiz Botan/Derik

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

 

 

TAGS(ETIKETLER): DERIK  PDK-S  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA