TİL-KOÇER VE SERÊKANÎYE SALDIRI HAZIRLIĞI
Haberler / 25 Temmuz 2014 Cuma Saat 06:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası güçler ve KDP’nin desteği ile Güney Kürdistan’ın Musul şehrini işgal eden IŞİD çeteleri şimdi de Til Koçer üzerinden Rojava’ya yönelik saldırı hazırlığı yaptığı bildiriliyor

Saddam Hüseyin’in eski yardımcılarından İzzet El Duri’nin komutasındaki IŞİD Çeteleri Til Koçer ve Serêkanîye saldırı hazırlığı yapıyor.

Uluslararası güçler ve KDP’nin desteği ile Güney Kürdistan’ın Musul şehrini işgal eden IŞİD çeteleri şimdi de Til Koçer üzerinden Rojava’ya yönelik saldırı hazırlığı yaptığı bildiriliyor. Bu saldırıları, Saddam Hüseyin’in eski yardımcılarından İzzet El Duri yönetiyor. İzzet El Duri’nin Saddam Hüseyin döneminde Kürt katliamlarında yer aldığı ve bizzat katliamları gerçekleştirdiği ve Saddam Hüseyin’den sonrada IŞİD çetesinde üst düzey yönetici durumunda olduğu söyleniyor. El Duri’nin yardımcıları arasında Suriye ordusunda görevli Mihemed Mensura ve Omer El Nafra adlı subaylar yer alıyor.

Elde edilen bilgiler arasında İzzet El- Duri’nin KDP ile de yakın ilişkiler içerisinde olduğu, KDP tarafından Musul’un IŞİD’e satılmasında etkili olduğu bilgilerine yer veriliyor.

İzzettin El Duri’nin Musul’daki Arap aşiretlerinden Himedî Deham ve aşiret üyeleri Ezo El Hedid, İsa El Tebik ve Atiye El Dehan adlı kişilerle görüşmeler yaparak Til Koçer ve Serêkanîye’ye yapılacak saldırı için Şammar aşiretinin destek vermesi konusunda taleplerde bulunduğu belirtiliyor.

Musul’dan güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, İzzettin El Duri’nin Türk MİT’i ile de görüşmeler yaptığı, Serêkanîye yapılacak saldırı için 5 bin IŞİD çetesi ve askeri mühimmatın Türkiye üzerinden Serêkanîye geçirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtiliyor.

Goran Akreyi/Duhok

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.infoa

 

TAGS(ETIKETLER): TIL  KOCER  SEREKANIYE    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.