KATAR’DAN PDK-S’YE 6 MİLYON DOLAR
Haberler / 11 Temmuz 2014 Cuma Saat 07:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PDK-S’li bir kaynaktan alınan bilgilere göre Katar’ın, KDP yanlısı PDK-S’ye 6 milyon dolar para göndererek bu para ile Kürtlerden oluşan askeri bir ordu kurmasının istendiği belirtiliyor

Son bir aydır PDK-S’nin diş ilişkiler birimi Katar devleti ile diplomasi trafiği yaşanıyor. IŞİD’i (Irak Şam İslam Devleti) destekleyen Katar devleti bu diplomasi trafiğinde, Katar devleti İstihbaratı ve devlet yetkilileriyle Rojava’da YPG karşı IŞİD ile birlikte savaşmaları için PDK-S ile bir anlaşma yaptığı söylendi.

6 Milyon Dolar Karşılığında İhanet

PDK-S’li bir kaynaktan alınan bilgilere göre Katar’ın, KDP yanlısı PDK-S’ye 6 milyon dolar para göndererek bu para ile Kürtlerden oluşan askeri bir ordu kurmasının istendiği belirtiliyor. Kurulacak ordu ile IŞİD ile birlikte YPG’ye karşı mücadele edilmesi isteniyor. Kaynak, söz konusu taleplerin karşılanması dahilinde yardımların devam edeceğinin kendilerine iletildiğini ekliyor.

Katar Parasıyla PDK-S Silah-Cephane Alıyor

PDK-S son günlerde Güney Kürdistan’dan yoğun şekilde silah satın alıyor. Ağırlıkta doçka silahları ve mermileri, kleş silahı ve mermisi, BKC ve B7 silah, 120 milimlik havan ve cephanesi alınıyor. Silah alım işlerini bir süredir Duhok’ta bulunan eski El Parti üyesi sonrasında kurulan PDK-S’ye geçen Yusuf Avdo(kod ya da gerçek isim olduğu bilinmiyor) isimli bir kişi yapıyor. Bu kişin PDK-S’nin askeri kolu içinde görevli olduğu, aldığı silahları gizlice Rojava’ya geçirerek PDK-S’ye gönderdiği belirtiliyor. Yusuf Avdo’ya yüklü miktarda cephane satan bir kaçakçı, Avdo’nun kendisine, “Suriye Kürdistan’ın da yakın zamanda yeni gelişmeler olacak. PYD ister kabul etsin ister kabul etmesin biz silahlanacağız. Katar ve ABD’nin desteği ile PYD’yi Suriye Kürdistan’ından çıkartacağız” dediğini aktarıyor.

Katar devletinin KDP yanlısı PDK-S’ye yapmış olduğu 6 milyon dolar paranın ardından Rojava’nın Kobani Kantonunda IŞİD saldırılarının son günlerde artmış olması dikkat çekiyor.

GORAN AKREYİ/DUHOK

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): KATAR  PDK-S  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA