İSRAİL: “SURİYE’DEKİ KÜRT BÖLGESİ IRAK KÜRDİSTAN’INA DAHİL EDİLMELİ”
Haberler / 11 Temmuz 2014 Cuma Saat 07:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürtler defakto olarak devletlerini kurmuş durumda. Diyen Debkafile sites, İsrail ve Türkiye ile petrol ticareti yaparak hazır olduğunu gösteriyor, bu durumda Kürt devletini kabul etmemiz kaçınılmazdır

İsrail İstihbaratı İMOSSAD’a yakınlığıyla bilinen Debkafile sitesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Paris’te İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüştüğünü, yapılan bu görüşmede Lieberman’ın, kurulması halinde İsrail’in, bağımsız bir Irak Kürdistan’ını tanıyacaklarını yazdı.

İsrail’in Güvenliği ve Çıkarları İçin!

İsrail İstihbaratı MOSSAD’a yakınlığıyla bilinen Debkafile sitesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Paris’te İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüştüğünü, yapılan bu görüşmede Lieberman’ın, kurulması halinde İsrail’in, bağımsız bir Irak Kürdistan’ını tanıyacaklarını yazdı. “Kürtler defakto olarak devletlerini kurmuş durumda. Diyen Debkafile sites, İsrail ve Türkiye ile petrol ticareti yaparak hazır olduğunu gösteriyor, bu durumda Kürt devletini kabul etmemiz kaçınılmazdır. Diyen site, Önümüzdeki yakın süre içinde bu konuda bazı gelişmeler yaşanabilir. Suriye’deki Kürt bölgesinin Irak Kürdistan’ına dahil edilmesi de İsrail’in bölge güvenliği ve çıkarları açısından önemlidir” ifadeleri kullanıldı.

ABD ve İsrail’in Rojava Planı

İsrail kaynaklarından alınan bilgilere göre ABD, Türkiye limanları yerine Irak petrolünü Suriye’nin Akdeniz’deki Tripoli ve Banyas limanı üzeri uluslar arası piyasaya sürmek istediği belirtiliyor. Bu plan kapsamında Suriye ve Rojava’nın jeopolitik komumu daha da önem kazanıyor. Rojava’daki petroller rezervlerinin zengin oluşu ABD-İngiltere-İsrail ve Türkiye gibi birçok devletin iştahını kabartıyor. ABD ve İsrail Irak petrollerini Türkiye üzeri geçirmeyi planladığı 4 boru hattını askıya aldı. Bunun 3’ü Suriye’den, 2 si İsrail’den olmak üzere 5 boru hattı için projesi hazırlanıyor. Bu planın hayata geçmesi için Rojava’da YPG’nin IŞİD üzerinden tasfiye edilmesi öncelikli plan dahilinde uygulanıyor. İsrailli kaynaklar Kobani saldırısının böyle bir zamana denk gelmesine dikkat çektiler. Güney Kürdistan petrollerinin Rojava üzerinden İsrail limanlarına taşınacağı plan kapsamında KDP’nin de YPG’nin tasfiye edilmesinde IŞİD’e silah-cephane konusunda destek verdiği gelen bilgiler arasında. Söz konusu kaynaklar, 2019 yıllı itibari ile İsrail’in Kerkük, Taktak, Berdereş ve Tawke petrolünü Hayfa boru hattından taşımaya açacağını söylüyorlar. Güney Kürdistan’dan Hayfa’ya gidecek boru hattı güzergahının Rojava’dan geçeceğini yine aynı güzergahtan İsrail’e tatlı su taşımak için de ayrıca bir boru hattı döşeneceği belirtiliyor.

Said Abdullah/Qamişlo

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): ISRAIL  SURIYE  KURT  BOLGE  IRAK  KURDISTAN  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA