IŞİD-EL NUSRA VE KDP İTTİFAKINDAN YPG’Yİ TASFİYE PLANI
Haberler / 10 Temmuz 2014 Perşembe Saat 12:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) silah satanların arasında Mesrur Berzani’nin yakın arkadaşı olan silah kaçakçısı Ali Xeylani’nin de yer aldığı belirtildi. ÖSO’dan çalınan silahları Irak’a getiren Xeylani, aynı silahları IŞİD’de de sattığı ifade edildi. Öte yandan IŞİD ve El Nusra arasında yapılan anlaşma ve ittifakın bir maddesi de “Allah’ın düşmanlarına karşı ortak mücadele” maddesinin yer alması dikkat çekti.

Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) silah satanların arasında  Mesrur Berzani’nin yakın arkadaşı  olan silah kaçakçısı Ali Xeylani’nin de yer aldığı belirtildi.  ÖSO’dan çalınan silahları Irak’a getiren Xeylani, aynı  silahları IŞİD’de de sattığı ifade edildi. Öte yandan IŞİD ve El Nusra arasında yapılan anlaşma ve ittifakın bir maddesi de “Allah’ın düşmanlarına karşı ortak mücadele” maddesinin yer alması dikkat çekti. Bununla ortak düşman olarak Suriye rejimi, ÖSO ve rejim destekçisi olarak belirtilen YPG gösteriliyor. IŞİD lideri Abubekir El Bağdadi Musul’da gerçekleşen toplantıda Irak’ta amaçlarına ulaştıklarını ve şimdiki hedeflerinin Suriye olduğunu ifade etti. PYD’yi  Suriye’den çıkartmak için bütün  gücünüzle bize destek olun” dediği iletildi.

 ÖSO’YA VERİLEN SİLAHLAR IŞİD’E SATILDI

Suriye Ulusal Koalisyonu adlı muhalif örgüt tarafından başbakan seçilen Ahmed Tuma tarafından ÖSO genelkurmayına atanan Adil İsmail, göreve geldikten sonra kendisinden önce görevde olan Selim İdris ve Abdulillah Beşir’in ABD ve Avrupa devletlerinin yaptığı 500 milyon dolarlık silah yardımından kişisel menfaat sağladıklarını gerekçe göstererek soruşturma başlattı.  Tuma, Ortadan kaybolan bu silahların Türkiye ve Irak’a satıldığını, buradan tekrar IŞİD elemanlarına para karşılığında silahların satıldığını belirti.  İdris’ten silah alanlar arasında Mesrur Barzani’nin yakın arkadaşı olan Güneyin büyük silah kaçakçılarından Ali Xeylani’n de yer aldığı ifade edilirken ÖSO’dan çalışan silahları Irak’a getiren Xeylani, aynı silahları bu seferde IŞİD’e sattı. 

IŞİD-EL NUSRA İTTİFAKINDAN YPG’YE KARŞI ORTAK SAVAŞ KARARI

El-Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi’nden IŞİD adlı örgüte katılımların Şam kırsalında da devam ettiği bildirildi. Nusra Cephesinin önde gelen liderlerinden Ebu Cafer Şer’i, Ebu Zehra el-Urduni ve Ebu Hamza el-Ensari’nin de IŞİD Lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye biat ettikleri söyleniyor. Nusra Cephesi’nden IŞİD’e katılan en önemli ismin Cafer eş-Şami olduğunu belirtilirken örgütün Doğu Guta’daki Komutanı Şami’nin IŞİD Lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye biatını açıkladığını ifade edildi. El Nusra’dan IŞİD’e son katılımların Doğu Guta’da gerçekleştiği aktarıldı. Bu konudaki bir diğer önemli gelişme ise IŞİD ve El Nusra arasında yapılan anlaşma ve ittifakın bir maddesi de “Allah’ın düşmanlarına karşı ortak mücadele”dir.  Ortak düşman olarak YPG olarak ifade edilmesi dikkat çekti.

IŞİD LİDERİ PYD’YE KARŞI SUNNİ AŞİRETLERDEN DESTEK İSTEDİ

 3 Haziran tarihinde IŞİD lideri Abubekir El Bağdadi, Musul’da, Sünni aşiret liderleriyle gerçekleştirdiği  toplantıda konuşan Bağdadi, “Irak’ta amaçlarımıza ulaşmak üzereyiz. Şimdi hedefimiz Suriye’dir. Esad yanlısı Kürt partilerini(PYD) Suriye’den çıkartacağız. Bütün gücünüzle bize destek olun” dediği belirtildi.

GORAN AKREYİ

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

     

TAGS(ETIKETLER):  ISID-EL  NUSRA  VE  KDP  ITTIFAKINDAN  YPG  YI  TASFIYE  PLANI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA