TÜRK DEVLETİ NATO’DAN PKK VE YPG’YE MÜDAHALE EDİLMESİNİ İSTEDİ
Haberler / 10 Temmuz 2014 Perşembe Saat 12:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in, Türkiye ziyaretinin perde arkasında PKK ve YPG’ye askeri müdahalenin planlandığı ortaya çıktı.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in, Türkiye ziyaretinin perde arkasında PKK ve YPG’ye askeri müdahalenin planlandığı ortaya çıktı.

15 Haziran günü Türkiye’ye gelerek Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan ve Türk Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen NATO genel sekreteri Rasmussen, Irak’ta yaşanan gelişmeler ile ilgili ve PKK’nin bölgedeki konumunun kırılması amacı ile Türkiye’den, Güney Kürdistan ve Irak’a bağlı Kürt şehirleri Musul ve Kerkük’e NATO güçlerinin yerleştirilmesi konusunda talepte bulundu.

PKK’nin Gücü NATO İle Kırılmak İsteniyor…     

Türk Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile basına kapalı 4 saatlik bir görüşme yapan Rasmussen’in Türkiye’den, Musul başta olmak üzere, NATO güçlerinin  Güney Kürdistan ve Kerkük’e yerleşmesi gerektiği isteğinde bulunduğu ortaya çıktı. Görüşmede PKK, YPG ve IŞİD’in bölgedeki istikrar açısından büyük tehdit teşkil ettiği, özellikle petrol rezervlerinin büyük bir bölümünün PKK ve YPG ’nin denetiminde olmasının kendi kontrolleri altında bulunan petrol boru hatlarının güvenliği açısından risk altında olduğunu söylediği açığa çıktı. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, son dönemde yaşanan gelişmelerden en fazla PKK ve YPG ’nin yararlanacağını, PKK ve YPG’nin uluslararası arenada kendisini meşrulaştırma çabalarının olduğu gerekçe gösterilerek, PKK, YPG ve IŞİD’in ancak, bu gerekçelerle meşrulaştırılmış bir NATO müdahalesi ile etkisiz kılabileceklerini, bu açıdan Türkiye’nin desteğini istediği bildirildi.

Türk Başbakanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Rasmussen’in yaptığı bu öneriye sıcak baktıkları ve onlarında yapılan öneri çerçevesinde bir plan yapacakları belirtildi. Yapacakları planın içeriğini daha sonra yazılı olarak NATO Genel Sekreteri Rasmussen’e bildirecekleri söylendi.

ÖZGÜR BOTAN

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): TURK  DEVLETI  NATO  DAN  PKK  VE  YPG  YE  MUDAHALE  EDILMESINI  ISTEDI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.