KOBANÊ’Yİ YALNIZ BIRAKMA
Haberler / 07 Temmuz 2014 Pazartesi Saat 08:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgür Gündem gazetesine konuşan Kobanê Kantonu Başbakanı Muslim, ‘Gazeteniz aracılığıyla çağrıda bulunuyorum: Kuzey halkı Kobanê’yi yalnız bırakmamalı. Kobanê onurumuzdur’ dedi

Türkiye ve KDP’nin ambargoyla kuşattığı Kobanê Kantonu’na Irak’ta kendisine teslim edilen ağır silahlarla saldıran IŞİD çetesiyle YPG arasında şiddetli çatışmalar sürüyor

Özgür Gündem gazetesine konuşan Kobanê Kantonu Başbakanı Muslim, ‘Gazeteniz aracılığıyla çağrıda bulunuyorum: Kuzey halkı Kobanê’yi yalnız bırakmamalı. Kobanê onurumuzdur’ dedi

Onur Direnişine Davet

Uluslararası hegemonik güçlerin Ortadoğu’yu yeniden dizayn için sahaya sürdüğü IŞİD çetesi, Musul’u teslim aldıktan sonra Rojava’nın Kobanê Kantonu’na yöneldi. Stratejik bir saldırının parçası olan IŞİD saldırısı, Kobanê’yi düşürerek Kürdistan halkının özgürlük iradesini kırmayı hedefliyor.

Kobanê’ye Yürüyün

“Halkımız ve bizler topraklarımızı bu çetelere teslim etmeyeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz” diyen Kobanê Kantonu Başbakanı Muslim, tüm Kürdistan halkını onur direnişine davet etti. YPG ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, YPG güçleri karşı operasyon başlattı.

Kobanê’yi yalnız bırakma

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetesinin Rojava’nın Kobanê Kantonu’na yönelik başlattığı saldırılara ilişkin Özgür Gündem’e konuşan Kobanê Kantonu Başbakanı Enwer Muslim, saldırıların sadece birkaç köye yapılmadığını belirterek, “Bütün Kobanê’yi hedef alan saldırılardır” dedi. Mart ayı başında da Kobanê’ye yönelik saldırıların olduğunu ve iki ay sürdüğünü hatırlatan Muslim, “IŞİD özellikle Musul ve Irak’ta elde ettiği silahlarla daha güçlü bir şekilde saldırıyor. Zor Mixar köyüne iki günde 3000 havan topu attılar. Girdikleri yerleri talan ediyorlar” diye kaydetti.

İki koldan saldırı

Saldırıların devam ettiğini belirten Muslim, IŞİD’in özellikle Kobanê’nin batısındaki Karkamış ile doğusundaki Girê Spî (Til Ebyad) ve Kaniya Xezalan’dan (Akçakale) saldırdığını belirtti. Muslim, “Şimdi de Karkamış tarafından saldırıyorlar. Aynı zamanda Til Ebyad-Akçakale tarfından da saldrıyorlar” diye belirtti. IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırıların önceki saldırılardan daha büyük saldırılar olduğunu söyleyen Muslim, “Bilindiği gibi 19 Temmuz Rojava Devrimi’nin yıldönümü. Kobanê ise devrimin ilk başladığı şehir. Halkımız büyük bedeller ödeyek bu devrimi gerçekleştirdi. IŞİD son saldırılarıyla devrimi öldürmek istiyor. Kürt halkının iradesini kırararak Kürt halkının kazanımlarını yok etmek istiyorlar. Halkımız da bunları biliyor ve olağanüstü bir direniş sergiliyor. Daha önce de buna benzer şekilde direniş sergilemişti. Bu seferki saldırılar da çok büyük” diye kaydetti.

‘Kobanê’yi yalnız bırakmayın’

“Halkımız ve bizler topraklarımızı bu çetelere teslim etmeyeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz” diyen Kobanê Kantonu Başbakanı Enwer Muslim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada Kuzey’deki halkımıza da çağrımız odur ki; bizi yalnız bırakmasınlar. Onların desteğine ihtiyacımız var. YPG/YPJ direniyor. Kürdistan’ı savunuyor. Eğer Kobanê’de kırılma olursa bunun etkisi dört parçaya da olacaktır. Diğer parçalar için de ciddi tehdit oluşturacaktır. Ben de Kobanê Hükümeti başkanı olarak hükümet adına sizin aracılığınızla şu çağrıda bulunuyorum: Kobanê’yi yalnız bırakmayın. Kobanê kırılırsa Kürdistan kırılır.”

‘Sadece kan göstereceğiz’

IŞİD’in Kobanê çevresindeki köylerde sivilleri infaz ettiğini belirten Muslim, “Kobanê’nin batısındaki Beyadiyê köyünde sağ yakaladıkları Merwan Cezayrî isimli yurttaşı infaz etmişler. 10 sivil yurttaşı kaçırmışlar. Halk arasında korku yayarak, halkı bölgeden kaçırtmak istiyorlar” dedi. Muslim, “Kobanê’nin çevresinde yaşayan bazı köylülere ‘Size sadece kanı göstereceğiz ve kandan başka bir şey görmeyeceksiniz’ demişler. Hedeflerinde 19 Temmuz’a kadar Kobanê’ye girmek var” diye kaydetti. Rojava’nın Efrîn ve Cizîrê kantonları ile bağlantılarının kesildiğini de sözlerine ekleyen Muslîm, “Sadece Rojava Kantonları Koordinasyonu üzerinden iletişimimiz var” dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): KOBANE  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA