IŞİD BAĞDAT KAPILARINA DAYANDI
Haberler / 28 Haziran 2014 Cumartesi Saat 09:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve diğer Sünni silahlı grupların Bağdat’a doğru ilerlediği ve başkentin 110 km batısına düşen Mansuriye beldesinde kontrolünü ele geçirdiği öğrenildi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve diğer Sünni silahlı gruplar Bağdat’ın 110 km batısına düşen Mansuriye beldesinin kontrolünü ele geçirdi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve diğer Sünni silahlı grupların Bağdat’a doğru ilerlediği ve başkentin 110 km batısına düşen Mansuriye beldesinde kontrolünü ele geçirdiği öğrenildi. Aşiret Liderlerine bağlı Irak Devrimcileri grubunun komutanı Abu Abid Neimi, Bağdat’a çok yaklaştıklarını ve başkente saldırmak için emir beklediklerini açıkladı. Neimi, emir gelmesi halinde hem doğudan ve hemde batıdan Bağdat’a gireceklerini sözlerine ekledi.

Samara kenti ve çevresinde yoğun çatışmalar devam ederken, neden kente girmediklerine açıklık getiren Neimi, Samara’nın özel bir konumunun olduğunu ve Başbakan Maliki’nin kentte bulunan Şii dini liderlerin türbelerine dönük planını suya düşürmek istediklerini belirtti.

Neimi, ’’Samara’da Şii İmamların türbeleri bulunuyor. Kente girersek Maliki bu türbeleri patlatıp bizi suçlu gösterecek. Bunu yapmayacağız ve Maliki’nin planları suya düşecek’’ dedi.

Samarra’da şiddetli çatışmalar

IŞİD ve Sünni silahlı gruplar Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra kentini havan toplarıyla bombalıyor, saldırılara Irak ordusu hava operasyonuyla karşılık veriyor. Edinilen bilgilere göre dün Samarra’da çıkan çatışmalarda Irak ordusundan ve emniyet güçlerinden 19 kişi öldü.

Irak ordusu Tikrit ve Beyci’deki hava saldırılarını da yoğunlaştırdı. Reuters haber ajansına göre, Irak ordusuna bağlı askerler Tikrit Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeye iniş yaptı. Helikopterlerden en az biri silahlı gruplar tarafından düşürüldü.

Irak resmi televizyonuna göre, Irak ordusu Tikrit’i iki günde IŞİD’den temizleyeceğini açıkladı ve Tikrit’teki sivilleri evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

Tikrit Üniversitesi’nde görev yapan öğretim üyesi Ahmed Cubbur üniversiteye tarım ve spor yüksekokullarında üç Irak helikopterinin inişinin ardından çatışmaların yaşandığını söyledi.

Ancak Al Jazeera’nin ulaştığı yerel kaynaklara göre, bölgede herhangi bir silahlı grup bulunmuyordu ve askerler ayrım gözetmeden ateş ettiler.

Al Jazeera’ye konuşan bir Tikritli ’Buraya varil bombası attılar, evdeydik ve arka arkaya iki patlama meydana geldi. Burada kimse yok, bölgede hiçbir silahlı grup yok’ diye konuştu.

ABD’ye bağlı İHA’lar Bağdat semalarında

AFP haber ajansının aktardığı bilgilere göre, ABD yönetimi yaptığı açıklamada, İnsansız Hava Araçlarının ‘gerektiği takdirde vatandaşlarını korumak amacıyla’ Irak’ın başkenti üzerinde uçtuğunu duyurdu. Açılamada, uçuşlarının Bağdat’taki Amerikan askerleri ve diplomatlarını korumak amacıyla yapıldığı söylendi.

Washington İHA’ların IŞİD’e operasyon düzenlemeyeceğini de açıkladı.

Sadır IŞİD’i tehdit etti

Öte yandan Sadır Hareketi ve Şii Mehdi Ordusu Lideri Mukteda El-Sadır IŞİD’i tehdit ederek, ’’Ayaklarınızın altındaki toprak titreyecektir’’ dedi. Sadir savaşa girmeleri halinde IŞİD’i tüm Irak topraklarından temizleyeceklerini söyledi.

Iraklı yetkililerden IŞİD’e karşı uluslararası destek istemelerini talep eden Sadır, ABD’yi kast ederek ’’ancak destek istenecek güçler işgalci güçler olmamalı’’ dedi.

Mehdi Ordusu militanlarının Kerkük kentinde düzenlediği askeri törenede değinen Sadır ’’Her kes orada gücümüzü gördü’’ şeklinde konuştu.

Basından…

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): ISID  BAGDAT  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA