MALİKİ KARŞITI ŞİİLER ŞİİSTAN’I İSTİYOR
Haberler / 25 Haziran 2014 Çarşamba Saat 08:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şii Ulusal Güney Hareketi, Irak’ta Şii devletinin kurulmasını istiyor. Ulusal Güney Hareketi, Irak’ın Kürdistan, Sünni ve Şii devletleri olarak üçe bölünmesini savunuyor.

Şii Ulusal Güney Hareketi, Irak’ta Şii devletinin kurulmasını istiyor. Ulusal Güney Hareketi, Irak’ın Kürdistan, Sünni ve Şii devletleri olarak üçe bölünmesini savunuyor.

Irak’ta Başbakan Nuri Maliki’ye karşıtlıkları ile bilinen Şii Ulusal Güney Hareketi dün başkent Bağdat’ta yayımladığı bir bildiri ile Şii devletinin kurulmasını istediklerini duyurdu.

Bildiride Şii devletinin sınırları ve komşularıda belirtilerek, Şii devletinin Irak’ın güneyinin tümünü kapsaması gerektiği ifade edildi. Kuzeyde Samara kenti Sünni devleti ile sınır olarak gösterilirken Amber va Selahaddin’in yarısını kapsaması gerektiği ve doğuda İran, güneyde Kuveyt ve Suudi Arabistan ile komşu olunması gerektiği belirtildi.  

Şii Ulusal Güney Hareketi Irak’ın birleşik bir ulus devlet gibi kalmasının hiç bir anlamı olmadığı ifade edilerek, ’’Artık Şii kardeşlerimiz bazı Şii iktidar odaklarınının Birleşik Irak Devletini kurma arzusundan medet ummamalıdır. Şii halkının bazı Şii iktidarlarının hakimiyeti altında olması kendi çıkarına değil. Artık bu sonu olmayan ve sonuç vermeyen mezhep savaşının kurbanı olmayalım’’ dedi.

Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi topraklarına katılmasının doğru bir karar olduğunu belirten Ulusal Güney Hareketi, ’’Kürdlerin kendi bağımsız devletlerini kurma istemini saygıyla karşılıyoruz’’ dedi.

Basından...

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): MALIKI  SII  SIISTAN  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.