TELAFER IŞİD’İN ELİNE GEÇTİ
Haberler / 16 Haziran 2014 Pazartesi Saat 08:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Havanın kararması ile birlikte Telafer ilçesinin kontrolünün IŞİD’e geçtiği iddia edildi. IŞİD’in, Kale Mahallesi’nde bulunan tarihi Türk Kalesi’nin kontrolünü de ele geçirdiği bildirildi.

IŞİD terör örgütü, sabah saatlerinden itibaren gün boyu havan toplarıyla yaklaşık 400 bin Türkmen’in yaşadığı Telafer ilçesine saldırı düzenledi. Telafer’e girmeye çalışan IŞİD mensupları ile 6 bin Türkmen gönüllü ve Merkezi Hükümete bağlı askerler arasında gün boyu çatışmalar yaşandı.

Havanın kararması ile birlikte Telafer ilçesinin kontrolünün IŞİD’e geçtiği iddia edildi. IŞİD’in, Kale Mahallesi’nde bulunan tarihi Türk Kalesi’nin kontrolünü de ele geçirdiği bildirildi.

IŞİD’in Telafer’e girmesinin ardından binlerce Türkmen, Kürdlerin kontrolündeki Şengal Bölgesi’ne göç etti.

Irak Devlet Televizyonunda yer alan habere göre, Telafer ilçesi yakınlarında IŞİD konvoyuna düzenlenen hava operasyonunda ise 35 örgüt üyesi öldürüldü.

Gece boyu çelişkili haberler

Anadolu Ajansı, IŞİD’in Telafer’e girdiğini ve çatışmaların hız kazandığını bildirdi. AFP, IŞİD saldırısının püskürtüldüğünü bildirirken AP ise kentteki çatışmaların iyice arttığını ve her iki tarafın da ciddi kayıplar verdiği belirtti. Ancak herhangi bir rakam verilmedi. İnternetteki bazı kaynaklarda ise “kentte şiddetli çatışmaların yaşandığı, halkın evinden dışarı çıkamadığı ve böyle giderse bir katliam yaşanabileceği” iddia ediliyordu. Gece yarısı  gelen en son bilgiye göre Reuters, IŞİD’in Türkmen kentini aldığını flaş haber olarak duyurdu.

Peşmerge IŞİD’İ 200 metreden gözetliyor

Kürdistan Yönetimi’ne bağlı Peşmergenin en seçkin birliği olan Zerevani Özel Kuvvetleri’nin de Musul-Erbil sınırı olan Bertile bölgesinde bulundukları görüldü.

Doçka uçaksavarlarla IŞİD noktalarını gözetleyen Zerevani Peşmergeleri zaman zaman kendilerine yönelik taciz ateşi açıldığını ancak, Kürdistan sınırına yönelik ilerleme olmadığını söyledi.

Peşmergeler uçaksavar mevzilerinden kendilerine 200 metre uzaklıkta bulunan IŞID kontrol noktalarını sürekli dürbünlerle gözetliyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): TELAFER  ISID  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.