TÜRK DEVLETİ IŞİD ÇETELERİNİ GÜNEY KÜRDİSTAN’A GÖNDERİYOR
Haberler / 16 Haziran 2014 Pazartesi Saat 08:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daha önce Suriye ve Rojava’da savaşan IŞİD çeteleri, Irak’ın işgal edilmesiyle beraber çeşitli yollardan Irak’a akın ediyorlar.

IŞİD tarafından Rojava’ya saldırıların olduğu dönemlerde IŞİD çetelerini Hatay sınırından Rojava’ya geçiren Türk devleti, IŞİD’in Irak’a saldırmasıyla beraber bu seferde çeteleri Kuzey Kürdistan sınırından Güney Kürdistan tarafına gönderiyor. Şırnak Uludere sınırında mazot ticareti yapılan yolda IŞİD çetelerini Güney Kürdistan tarafına geçiren Türk devleti , Irak’ı işgal eden IŞİD çetelerine verdiği desteği bir daha teyit etmiş durumda.

Daha önce Suriye ve Rojava’da savaşan IŞİD çeteleri, Irak’ın işgal edilmesiyle beraber çeşitli yollardan Irak’a akın ediyorlar. Suriye tarafından Hatay’a getirilen IŞİD çeteleri buradan alınıp Güney Kürdistan’a geçirilmek üzere Şırnak Uludere’ye getiriliyorlar. Uluder’nin sınırından mazot ticareti için kullanılan yollardan Güney Kürdistan tarafına geçirilen çeteler, buradan Arapça konuşan kurye ve şoförler tarafından alınıp tespit edemediğimiz yerlere götürülüyorlar.

Edinilen bilgilere göre; son bir haftadır Uludere Güney Kürdistan sınırına doğru gelen yollarda dört arama noktası bulunmasına rağmen, Türk askerleri hiçbir arama noktasında kimlik kontrolü yapmıyor.

09.06.2014 tarihinde farklı ülke ve milletlerden olan 7 kişi Uludere sınırından Güney Kürdistan tarafına geçirildi. Bu tarihten iki gün sonra yine aynı yoldan 7 kişi daha Güney Kürdistan tarafına geçirildi. Alınan bilgilere göre; her iki seferde de Güney Kürdistan topraklarına geçen çeteleri karşılayan şoför Arapça konuşan biridir.

Irak’ı işgal eden çete örgütüne destek veren Türk devletinin, çeteleri Güney Kürdistan topraklarına getirmesinin altında yatan nedenlerden biri uzun vadeli bir şekilde planlanan Kürdistan’ın işgali için hazırlıkta olabilir. Güney Kürdistan hükümetinin, Türk devletinin Güney Kürdistan’a gönderdiği çetelere dair bilgilerinin olup olmadığı da bilinmiyor.

Şiyar Ardıl

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): TURK  DEVLETI  ISID  CETE  GUNEY  KURDISTAN  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.