GERİLLA LİCE’DE MİSİLLEME YAPTI
Haberler / 08 Haziran 2014 Pazar Saat 16:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, Lice’de halka saldıran Türk askerlerine yönelik gerillalar tarafından misilleme eyleminin gerçekleştirildiğini duyurdu. Türk ordusunun 2 Skorsky helikopterle ölü ve yaralılarını alarak alandan uzaklaştığını belirten komutanlık, “Hiçbir saldırı cevapsız kalmayacaktır” dedi.

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, Lice’de halka saldıran Türk askerlerine yönelik gerillalar tarafından misilleme eyleminin gerçekleştirildiğini duyurdu. Türk ordusunun 2 Skorsky helikopterle ölü ve yaralılarını alarak alandan uzaklaştığını belirten komutanlık, “Hiçbir saldırı cevapsız kalmayacaktır” dedi.

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, Amed’in Lice ilçesinde Türk askerlerinin karakolara karşı eylem yapan halka ateş açarak katliam yapmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 2013 Newrozu'nda yayınladığı tarihi deklarasyonla Kürt sorununun barışçıl-demokratik çözüm sürecini başlattığını hatırlatan Komutanlık, “Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü açısından tarihsel bir öneme sahip olan bu önemli çıkışa, AKP hükümeti çeşitli manevralar yaparak gereken karşılığı vermemiştir. Buna rağmen gerilla güçlerimiz bugüne kadar harfiyen ateşkes koşullarına uymuştur” dedi.

‘Askeri Faaliyetler Ateşkes Kuralına Tümüyle Terstir’

Komutanlık, gerillanın bu tutumu karşısında Türk devletinin ateşkes koşullarına uymadığını belirterek şunları kaydetti:

“Ancak Türk devleti ateşkes koşullarını fırsat bilerek askeri mevzilerini pekiştirme, adeta Kürdistan'ı yeniden işgal edercesine arazinin çok değişik alanlarında karakol ve kalekol dikerek yeni operasyon merkezleri ve askeri üsler geliştirmeye yönelmiştir. Askeri amaçlı baraj projeleriyle birlikte geliştirilen bu askeri üslerle, Türk Ordusu'nun kendisini kapsamlı bir imha savaşına hazırladığı açık ortadadır. AKP hükümetinin bütün çözüm naraları eşliğinde sürdürülen bu askeri faaliyetler ateşkesin kurallarına ve çözüm ruhuna tümüyle terstir.”

‘Basına Gerçek Dışı Haberler Yansıtıldı’

Türk devleti ile AKP hükümetinin bu uygulamalarına karşı Kürdistan'ın birçok yerinde demokratik-sivil çevreler ile halkın protesto eylemleri geliştiği, Lice’de 16 günden bu yana halkın askeri üs ve askeri amaçlı baraj yapımlarını engellemek için demokratik-siyasi eylem sürecine girdiğini belirten Komutanlık, şunları kaydetti:

“Daha nitelikli-demokratik bir eylem biçiminde gelişen yolları tutma eylemine karşı Türk devletinin güvenlik kuvvetleri çeşitli biçimlerde müdahale etmiş ve eylemi sonlandırmanın değişik taktiklerini uygulamıştır. Kitleye karşı tek taraflı olarak gerçek mermiler sıkılırken 'bize silahla karşılık verildi' denilerek, gerçek dışı haberler basına yansıtılmıştır. Ayrıca gerilla güçlerimizin bulunabileceği alanlara ateş açılarak adeta karşılık verilmesini isteyen bir taktik yönteme ve kışkırtıcılığa başvurmuşlarıdır. Bu gibi uygulamalarla bir provokasyon peşinde oldukları, katliam geliştirme zeminini oluşturmaya çalıştıkları açığa çıkmış ve bu durum HPG-BİM tarafından 06.06.2014 tarihinde yapılan açıklamayla kamuoyuna yansıtılarak uyarı yapılmıştır. HPG-BİM'in açıklamasında da ifade edildiği gibi bütün bu süreçle HPG olarak güçlerimizin hiçbir ilişkisi yoktur ve hiçbir zaman herhangi bir biçimde silah kullanılmış değildir.

‘Katliamda A-4, BKC Ve Suikast Silahları Kullanıldı’

Özellikle son 3 günden bu yana provokasyon yaratmaya çalışan bölgedeki güvenlik güçleri nihayetinde 07.06.2014 sabahı saat 6 sıralarında Lice'ye bağlı Biryas Köyü yakınlarında bulunan halka panzerlerle saldırarak A-4, BKC ve suikast silahlarını kullanmış, planlı bir biçimde kapsamlı bir katliamı uygulanmak istemiştir. Bunun sonucunda Baki Akdemir ve Ramazan Baran adındaki yurtsever insanlarımız şahadete ulaşmış ve Abdullah Akkullu ağır olmak üzere birçok yurtsever insanımızın da yaralandığı bilgisi elde edilmiştir.

‘Yapılan Planlı Bir Katliamdır’

Yapılan, planlı bir biçimde katliamın gerçekleştirilmesidir. Kitleyi o alandan çıkaran Türk güvenlik kuvvetleri katliamın yapıldığı yere üslenmiştir. Buna rağmen Diyarbakır Valisi'nin 'güvenlik kuvvetlerine saldırı yapılmıştır, güvenlik kuvvetleri de cevap vermiştir' biçimindeki açıklamaları tamamen yalandır. Burada Türk güvenlik kuvvetleri tek taraflı olarak sivil siyasi bir eylem biçiminde olan kitleye karşı saldırarak bu katliamı gerçekleştirmiştir. Bizim HPG olarak bu sürece kadar gelişen olaylarla hiçbir ilişkimiz olmamıştır.”

Gerilla Katliamı Yapan Askerlere Misilleme Eylemi Yaptı

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, açıklamanın devamında, Lice’de katliamın gerçekleştirildiği yerde üstlenen gerillaların dün akşam saat 20.30’da misilleme eylemi gerçekleştirdiklerini belirterek şu bilgileri verdi:
“Ateşkes koşullarını ihlal ettiği gibi, barış için büyük bir fedakarlık halinde olan silahsız-savunmasız insanlarımıza karşı hunharca yapılan bu saldırı ardından gerilla güçlerimiz dün akşam saat 20.30 sularında katliamın gerçekleştiği yerde üslenen Türk güvenlik kuvvetlerine karşı müdahale ederek bir misilleme eylemi gerçekleştirmiştir. Bu misilleme eylemi ardından 2 skorsky helikopterle ölü ve yaralılarını alan Türk güvenlik kuvvetleri alanı terk etmiştir.”

‘Mücadele Yükseltilmeli’

Lice’de yaşamını yitiren Ramazan Baran ve Haci Baki Akdemir’in aileleri ve Lice halkı başta olmak üzere tüm Kürdistan halkına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dileyen Komutanlık devamla şunları belirtti:

“Bu anlamlı halk eylemselliği sürecinde şehit düşen Ramazan ve Hacılar devrimimizin ve serhildan hareketinin kahraman şehitleridir. Onların anısı, özgür Önderlik, Özgür Kürdistan yolunda yürütülen mücadelede yaşatılacaktır. Tüm halkımızın layıkıyla şehitlerine sahip çıkacağı ve mücadelesini yükselterek bu şehitlerimizin anılarını yaşatacağına olan inancımız tamdır.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): GERILLA  LICE  DE  MISILLEME  YAPTI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.