KCK: LİCE ŞEHİTLERİNİ HER YERDE SAHİPLENİN
Haberler / 08 Haziran 2014 Pazar Saat 07:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK, Lice’de karakol yapımına karşı çıkan halka yapılan saldırının AKP’nin çözüm politikası olmadığı, planının halkın özgür ve demokratik yaşam iradesini kırmak olduğunu belirterek, “Tüm Kürt halkı ve demokrasi güçleri Lice şehitlerini her yerde sahiplenmeli” çağrısında bulundu.

KCK, Lice’de karakol yapımına karşı çıkan halka yapılan saldırının AKP’nin çözüm politikası olmadığı, planının halkın özgür ve demokratik yaşam iradesini kırmak olduğunu belirterek, “Tüm Kürt halkı ve demokrasi güçleri Lice şehitlerini her yerde sahiplenmeli” çağrısında bulundu.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Türk ordusu tarafından Lice’de karakol yapımlarına karşı halka yönelik Cumartesi günü öğle saatlerinde gerçekleştirilen saldırı ile ilgili açıklamada bulundu.

Açıklamada, “Özgürlük Hareketimizin bir buçuk yıldır sürdürdüğü çatışmasızlık ortamını yeni karakollar, askeri amaçlı baraj ve yol yapımını hızlandırma süreci olarak ele alan AKP, karakol yapımına karşı çıkan halka saldırmış, üç yurtseveri katletmiş, birçoğunu da yaralamıştır. Şehitlerimizin ailelerine ve halkımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dendi.

‘KÜRT ÖZGÜRLÜK HAREKETİNİN ÇÖZÜM İRADESİ İSTİSMAR EDİLMİŞTİR’

“Çatışmasızlıktan sonra AKP'nin yaptığı ilk iş, karakol yapımına girişmek olmuştur” denilen açıklamada, eski karakollar tahkim edilirken, çatışmaların olduğu zamanlarda yapamadığı karakolları bu bir buçuk yılda yaptığına dikkat çekti:
“Bu yaklaşım bile fiili olarak çatışmasızlığı ortadan kaldıran bir tutum olmuştur. Kürt Özgürlük Hareketi'nin demokratik siyasal çözüm iradesi istismar edilmiştir. Çözüm politikası olmadığı için böyle fırsatçı bir politika izlenmiştir. AKP böyle bir tutum ve uygulama içinde olunca gerillanın geri çekilmesi durdurulmuştur. Ancak AKP bu uyarıyı bile dikkate almamış, çatışmasızlığı istismar etmeyi sürdürerek çözümsüzlük politikasında ısrar etmiştir.”

‘LİCE KATLİAMI AKP’NİN ÇÖZÜM POLİTİKASI OLMADIĞINI GÖSTERMİŞTİR'

Halkın karakol yapımlarına karşı direnişe geçerek AKP'yi söz konusu politikalarından vazgeçirmek istediğine dikkat çekilen açıklamanın devamında şöyle dendi:

“Lice’deki katliam AKP'nin çözüm politikası olmadığını, aksine halkın direniş iradesini bastırma kararında olduğunu göstermiştir. Erdoğan’ın B ve C planlarının esas olarak halkın özgür ve demokratik yaşam iradesini kırmak olduğu bir daha anlaşılmıştır. 2009 29 Mart seçimlerinde ve 2009’da Barış Gruplarının karşılanması sırasında halkın özgür yaşam iradesini güçlü biçimde ortaya koymasına nasıl ki siyasi soykırım operasyonlarıyla cevap verilmişse, halkın karakol yapımlarına karşı gösterdiği direnişe de aynı zihniyetle saldırılmıştır. Türk devleti Kürt sorununu çözme zihniyeti ve politikasına ulaşmadığı müddetçe özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren halka her zaman böyle saldırılacaktır. Lice katliamı, Türk devletinin bu yalın gerçeğini bir daha gözler önüne sermiştir.

‘ERDOĞAN VE ÇİLLER ARASINDA AMAÇ VE HEDEFTE BİR FARK YOKTUR’

AKP'nin on iki yıllık politikası açıkça göstermiştir ki, Tayyip Erdoğan ile Çiller arasında amaç ve hedefte bir fark yoktur; sadece Özgürlük Hareketi'ni tasfiye etmede yöntem değişikliğine gidilmiştir. Kürt halkının Özgürlük Mücadelesi geliştikçe kültürel soykırımcı sömürgecilik teşhir oldukça devlet de Kürtlere karşı mücadele yol ve yöntemlerini değiştirmiştir. Kuşkusuz bu yöntem değişikliğine yaşadığı sıkışıklık nedeniyle gitmiştir. Kürt Özgürlük Hareketi devletin bu sıkışıklığını görerek demokratik siyasal çözüm için zemin ve fırsat sunmuştur. AKP bu demokratik siyasal çözüm yaklaşımlarına olumlu bir cevap vermediği gibi, Önder Apo'nun bir buçuk yıl önce başlattığı demokratik siyasal yollarla çözüm zeminini de kullanmamıştır.

‘AKP AMED ÇALIŞTAYI PSİKOLOJİK SAVAŞ ÇALIŞMASIDIR’

Lice saldırısının bir psikolojik savaş çalışması olan Amed’teki çalıştaydan sonra gelmesi tesadüfi değildir. Bu çalıştayla hem halkın bu direnişini bastırmaya siyasal meşruiyet yaratılmaya çalışılmış, hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar Kürt halkı ve demokrasi güçleri avutulmak istenmiştir. Çalıştayla Kürtlere bir şeyler yapacağı, Lice saldırısıyla da milliyetçi şoven kesimlere Kürt Özgürlük Hareketi'ne saldıracağı mesajı verilmiştir. On iki yıldır her tarafı idare etmeye çalışan bu özel savaş politikasını sürdürmektedir. Direnişle bu özel savaş politikası boşa çıkarılmadığı müddetçe devletin AKP eliyle uyguladığı oyalama ve çözümsüzlük politikası sürdürülecektir.”

‘DEMOKRASİ PROGRAMI ETRAFINDA BİRLEŞEREK MÜCADELE EDİLMELİ’

Küt halk ve demokrasi güçlerine düşen görevin, Türki halklarının on yıllardır yürüttüğü mücadeleyle biriken demokrasi ve özgürlük zeminini çürüten bu politikalara karşı dur demek olduğu belirtilen açıklamada, bunun için demokrasi güçlerinin bir demokrasi programı etrafında birleşip mücadele etmeleri gerektiği vurgulandı. Açıklamada, “Böyle bir mücadeleyle AKP'nin demokratik olmayan hegemonik yüzü açığa çıkarılıp toplumu oyalama ve aldatmaya son verilerek gerçek demokratik ve özgür yaşamın önü sonuna kadar açılır” dendi.

‘LİCE ŞEHİTLERİ HER YERDE SAHİPLENİLMELİ’

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, açıklamanın sonunda şu çağrılarda bulundu: “Tüm Kürt halkını ve demokrasi güçlerini Lice şehitlerini her yerde sahiplenmeye ve Lice’deki halkın direnişini demokratik Türkiye ve özgür Kürdistan’la taçlandırma mücadelesine, gençleri de bu saldırılara karşı meşru savunmayı güçlendirmek için gerillaya katılmaya çağırıyoruz.” 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  KCK  LICE  SEHITLERINI  HER  YERDE  SAHIPLENIN  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA