2013: YAŞAM ALANI SAVUNUCULARI İÇİN EKOLOJİK İSYAN YILI OLDU
Ekoloji / 13 Mayıs 2014 Salı Saat 16:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaşam savunucuları için 2013 yılı, ekoloji mücadelesinde olumlu birçok gelişmeye tanıklık etti. Gezi direnişi ile başlayan süreçte doğa ve insan arasındaki ilişki yeniden gündemin birinci sırasına otururken tarih, "Ağaç olmadan yaşam olmaz" diyen milyonların isyanına tanıklık etti. Kürt coğrafyasında Munzur'daki hidroelektrik santrallere (HES) karşı verilen mücadele de gündemdeki yerini kordu.

Yaşam savunucuları için 2013 yılı, ekoloji mücadelesinde olumlu birçok gelişmeye tanıklık etti. Gezi direnişi ile başlayan süreçte doğa ve insan arasındaki ilişki yeniden gündemin birinci sırasına otururken tarih, "Ağaç olmadan yaşam olmaz" diyen milyonların isyanına tanıklık etti. Kürt coğrafyasında Munzur'daki hidroelektrik santrallere (HES) karşı verilen mücadele de gündemdeki yerini kordu. Van'ın Erçiş ilçesinde, toplu konut yapımı için ikiyüz 50 bin'e yakın ağacın kesileceğinin sosyal medya aracılığı ile duyulması ise Gezi'den Van'a yaşamı ortak savunmanın mümkün olduğunu bir kez daha gösterdi.

Yaşam savunucuları için 2013 yılı en unutulmaz yıl olarak tarihe geçti. Hidroelektrik ve nükleer santrallere karşı mücadele eden yaşam savunucularının ekoloji mücadelesi,  Gezi direnişi ile daha da görünür oldu. Gezi direnişinde, mücadele eden halklar, Gezi Parkı'na AVM yapılmasına engel oldu. Onlarca insanın gözünü kaybettiği ve 6 gencin yaşamını yitirdiği eylemler, son yılların en önemli direnişi olarak hafızalara kazındı. Bölgede ise 2013'e damgasını vuran en önemli ekoloji tartışması, Van'ın Erçiş ilçesindeki TOKİ yapımı için planlanan binlerce ağacın kesilmesi sırasında yaşandı. Sosyal medyada başlatılan kampanya ile ağaçların kesilmemesi yönündeki talep tüm dünyada yankı buldu. Ekoloji mücadelesinin en önemli kazanımlarından biri de yaşam savunucularının İstanbul'dan Van'a mücadeleyi ortaklaştırmaları noktasında oldu. Ana akım medyanın gezi direnişindeki yaklaşımını eleştiren binler, "Biz Kürt illerinde yaşananları bu medyadan mı izledik" diye yorumlarken, direnişlerde ekolojistler yaşam mücadelesini yükseltti. 

İşte Ay Ay Ekoloji Mücadelesi  ve Yaşam Savuncularının Yaptıkları;

OCAK


Ocak ayında ekoloji mücadelesinde, termik ve nükleer santrallere  karşı mücadelenin  öne çıktığı görülürken, Haziran ayında gezi direnişi olarak adlandırılan sürecin işaretlerinin de Ocak ayından itibaren verildiği görülüyor.  Ocak 2013'de ekoloji hareketinde öne çıkan başlıklar şöyle:
 
*İzmir-Manisa karayolunda bulunan Sabuncubeli tünelinden çıkartılan molozları gündemine taşındı. Yasadışı bir şekilde ormanlık alana dökülen molozların, kimyasal yapısı ve içerdiği ağır metallerin toprağa ve yeraltı sularına karışması durumunda bölgede çevreyle ilgili bir felakete yol açacağına dikkat çekildi. 

*Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 6235 Sayılı kuruluş yasasını hükümetin torba yasası içinde değiştirmek istenmesine tepki gösterdi. Yasa değişikliğine karşı tepkisini sokak eylemleriyle sürdüren TMMOB, konuyla ilgili bir video hazırladı. TMMOB, yasaya karşı bir de imza kampanyası başlattı.

*Eti Gümüş'ün Çevre Mühendisler Odası'na (ÇMO) Kütahya'da bulunan maden işletmesindeki atık depolama barajının kısmen yıkılması üzerine görüşlerini açıkladığı için açtığı 30 bin liralık manevi tazminat davası reddedildi.

*Boğaziçi Üniversitesi tarih bölümü öğretim üyeleri İstanbul'daki dönüşümün "tehlikeli" bir boyuta ulaştığına dikkat çekerek akademisyenleri yazdıkları bildiriye imza atmaya çağırdı.

*Halepçe ve çevresi için çalışmalar yürüten Halepli genç ekolojistler, DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu'nu ziyaret etti.

*Mersin Nükleer Karşıtı Platform aktivistleri, nükleer santrallerin Türkiye'yi nükleer çöplüğe dönüştüreceğini söyleyerek, ekolojik dengeyi bozmayan doğal kaynaklardan yararlanılmasını istedi.

*Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu Çığlıkara Ormanları'ndaki 35 taş ocağının ekolojik ve tarihi öneme sahip ormanı ve katran ağaçlarını katlettiğini belirterek hemen kapatılmasını istedi.

*Yaşam savunucuları, Antalya'da akşam saatlerinde yaşanan hava kirliliğine dikkat çekti, kentin konumundan faydalanarak güneş enerjisi gibi alanlara yatırım yapılmasını ve fosil yakıtlardan uzaklaşılmasını istedi.

*Taksim Gezi Parkı'ndaki işletmelerin ardından Beyoğlu Evlendirme Dairesi de tahliye edildi.

*Deri ve Kürk Fuarı, bugün hayvan hakları savunucuları, doğa savunucuları ile deri ve kürk sektöründe çalışan işçilerin protesto gösterileriyle başladı.

*İstanbul Galatasaray Üniversitesi'nin tarihi binasında yangın çıktı. Alevler, Saray Binası'nın çatısının bir bölümünün çökmesine neden oldu.

*Taksim Dayanışması, Taksim'e yeniden inşaası öngörülen Topçu Kışlası projesinin kurulda reddedildiğini ancak Gezi Parkı'nın yok edilmesi niyetlerinin ortadan kalkmadığı endişesi taşıdıklarını söyledi.

ŞUBAT

Şubat 2013 ekoloji hareketi açısından bir hayli hareketli geçti. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TMMOB'a bağlı meslek odalarının çalışma esaslarını değiştirmeyi öngören yasayı geri çektiklerini açıkladı. Ekoloji hareketlerinden Bayraktar'a tepki yağdı. Alakır Nehri Kardeşliği mahkemenin KÜRCE HES hakkında verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan Antalya Valisi ve diğer sorumluları istifaya çağırdı, hepsi hakkında dava açacağını duyurdu. Şubat ayında ekoloji mücadelesinde öne çıkan olaylar şöyle:

*Tonyalılar yapılması planlanan çimento fabrikasının çevreyi kirleteceği ve bitki örtüsüne zarar vereceği gerekçesiyle yürüdü; yapımcı firma ise ÇED raporunun bakanlıktan geçtiğini bildirdi.

*Alakır Nehri Kardeşliği, Dedegöl Enerji firmasının durdurma kararlarına rağmen devam eden Kürce HES inşaatının nehirde yaşayan nesli tehdit altında olan kırmızı benekli alabalığı ve 3500 yıllık Likya köprüsü kalıntılarını yok ettiğini bildirdi.

*DTK tarafından Van'da düzenlenen ve 2 gün devam eden Yerel Yönetimler ve Ekoloji Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. BDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Muş Milletvekili Demir Çelik tarafından okunan sonuç bildirgesinde, "Demokratik özerkliğin ve demokratik, ekolojik, cinsiyet Özgürlükçü yaşamın hayata geçirilmesi sürecinde, kendi sistemini inşa etmede yerel yönetimlerin çok önemli bir işlevi bulunmaktadır" denildi.

*Dersim'de Pülümür çayına yapılması planlanan Pülümür Barajı ve HES'in ÇED süreci Bakanlıkça "deprem riski, halkın mağdur edilmesi ve ekolojik alan" gerekçeleri ile sonlandırıldı.

*Nusaybin'de ağaç fidan dikme kampanyası başlatıldı.

*Loç Vadisi'ne yapılmak istenen HES'in inşasını engelledikleri suçlamasıyla yüklenici firma tarafından *haklarında suç duyurusunda bulunulan yöre halkından 84 kişinin davası görülmeye devam etti.

*Dersimlilerin direnişi karşısında baraj ve HES'i durdurma kararı alındı'

MART

*Mart ayının öne çıkan ekolojik mücadele alanları şöyle:

*Şarköy'de kurulmak istenen "Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali" için verilen olumlu ÇED raporuna bilirkişi heyeti, deprem riski, flora yapısı, turizme etkisi nedeniyle onay vermedi.

*Karadeniz İsyandadır Platformu'nun düzenlediği Forum Karadeniz'in sonuç bildirgesinde, yenilenebilir enerji ve alternatif enerji gibi kavramlar eleştirildi, piyasa için üretimin "temiz" olmadığı vurgulandı.

*Emek Bizim İnsiyatifi'nin çağrısıyla bugün saat 17.00 sularında Emek Sineması önünde toplanan grup binaya girerek işgal etti. Eyleme destek veren müzisyenlerin eşliğinde şarkılar söyleyen grup alternatif açılış yaptı.

NİSAN

Nisan 2013'ün öne çıkan ekoloji mücadele alanı nükleer karşıtı eylemler oldu. On binlerce kişi eylemlerde hükümete, "Nükleer santral istemiyoruz" diye seslendi. Ayrıca Emek Sineması'nın kapatılmak istenmesine karşıda eylemler yapıldı. 

*Dersim Belediyesi, gerçekleştirdiği meclis toplantısında "Çevre, Ekoloji ve İnanç Komisyonu" oluşturdu.

*DTK tarafından Van'da düzenlenen ve 2 gün devam eden Yerel Yönetimler ve Ekoloji Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. BDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Muş Milletvekili Demir Çelik tarafından okunan sonuç bildirgesinde, "Demokratik özerkliğin ve demokratik, ekolojik, cinsiyet Özgürlükçü yaşamın hayata geçirilmesi sürecinde, kendi sistemini inşa etmede yerel yönetimlerin çok önemli bir işlevi bulunmaktadır" denildi.

*Beyoğlu'nda Emek Sineması'nın yıkılmasına karşı yapılan geniş katılımlı eyleme polis gaz ve tazyikli suyla saldırdı, dört kişiyi gözaltına aldı.

*Emek Sineması'nın yıkılmaması için yapılan gösteri sırasında gözaltına alınan dört kişi serbest bırakıldı. Emek Bizim, İstanbul Bizim İnisiyatifi de Emek'in yıkılmasının kentsel dönüşümden ayrı düşünülemeyeceğini vurguladı, söz haklarının gasp edildiğini belirtti.

*Yerine Topçu Kışlası yapılmak istenen Taksim Gezi Parkı'nı korumak için gün boyu sürecek festivalde Taksim'in orada yaşayanlara sorulmadan dönüştürülmesine tepki var.

*Taksim Dayanışması taleplerini Bülent Arınç'a iletti. Gezi Parkı'na Topçu Kışlası ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağına ve projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılması gerektiği belirtildi.

*Çernobil faciasının 27. Yılında İstiklal Caddesi'nde bir araya gelen yaşam savunucuları, dövizlerle, alkışlarla "Çernobilli unutma, Nükleere bulaşma" sloganıyla yürüdü.

Ekoloji mücadelesine gezi direnişi damgasını vurdu!

MAYIS

 Ekoloji mücadelesine mayıs 2013'ün özellikle son günleri damga vurdu. Taksim Gezi Parkı'nda yapılmak istenen Topçu Kışlası'na karşı çıkan binlerce insan önce İstanbul'da ardından Türkiye ve Kürdistan'da sokakları doldurdu.

*Greenpeace Akdeniz Sinop'ta kurulacağı açıklanan nükleer santralin reaktörünün inşaatının daha önce hiçbir ülkede onay almadığını duyurdu.

*Karabigalılar termik santral için yapılmak istenen ÇED toplantısını engelledi. Toplantının yapılamamasına rağmen tutanağa yapıldığının yazılması üzerine Çanakkale Çevre İl Müdürü hakkında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

*İTÜ laboratuvarından pirinçler GDO'lu raporu gelince Bakan Eker yanlış olduğunun açıklanmasını beklediğini söyledi. Rektörlük hatalı açıklaması yaptı. Gıda Hareketi rektörü istifaya, Greenpeace bakanı GDO'lu pilava davet etti.

*Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Bozoğlu, Yenikapı'da denizi doldurularak yapılacak miting alanının denizi kirleteceğini ve depreme dayanıksız olduğunu söyledi.

*Siirt Üniversitesi'nde (SİÜ) okuyan 4 kadın öğrencinin hazırladığı "Ambalaj atıkları ayrıştırma" projesi Siirt Belediyesi'nin desteğiyle hayata geçirildi.

*Yıkılan Emek sinemasının ruhsatının iptali için "Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi", Belediye Binası önünde eylem yaptı.

*Taksim Gezi Parkı'nın yıkımına yeniden başlanmasını engellemeye çalışan Taksim Parkı nöbetindekilere polis biber gazıyla müdahale etti.

*Topçu AVM'si projesi için dün gece geç saatlerde dozerler Taksim Parkı'na girmek istedi. Taksim Gezi Parkı Derneği üyeleri dozerleri engelledi.

*Taksim Gezi Parkı'na yıkım ekiplerinin girmesini protesto eden yüzlerce İstanbullu parkta nöbete başladı. Müzik ve film gösterileri eşliğinde nöbet devam ediyor. Sökülen ağaçların yerinde fidanlar dikiliyor.

*Gezi Parkı'ndaki müdahaleyi anlatan bir kişi, yere oturup birbirlerine kenetlendikleri sırada müdahale edildiğini anlattı. Yapıcı, çadırları eylemcilerin değil polisin yaktığını söyledi.

HAZİRAN

Gezi direnişinin yankıları Haziran ayında da devam etti. Yaşamı savunan onbinlerin katıldığı eylemlerde ölümler yaşandı. Haziran 2013'ün öne çıkanlar şöyle:

*Urfa, Siirt, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Dersim, Mersin ve Aydın'da onbinlerce kişi, İstanbul Gezi Parkı'ndaki polis şiddetini protesto ederek, direnenlere destek verdi.

*Taksim'den Türkiye'ye yayılan direniş sürüyor. Ankara'daki eyleme polis saldırıyor. ODTÜ öğrencileri Eskişehir Yolu'nu trafiğe kapadı.

*Başbakan yardımcısı Arınç mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının yerinde olduğunu söylerken, "AVM istemiyoruz' diyenlere biber gazı sıkmak yerine ' İşin doğrusu şu, yanılıyorsunuz' diye ikna edilmesi gerek" dedi.

*Taksim Gezi Parkı'nda 17'nci gününe giren direnişe destek veren ve Erciş'e bağlı Çatak Dibi (Zortul) köyünde 250 bin ağacın kesilmesine tepki gösteren öğrenciler, "Erciş'teki doğa katliamının bütün ülkede yaygınlaşan direnişlerin bir parçası olması için sessiz kalınmamalıdır" dedi.

*Gezi Parkı'ndan Türkiye'ye yayılan direnişe İngiltere, Fransa, Belçika, Macaristan, İtalya ve İspanya'nın da aralarında olduğu pek çok ülkede destek eylemleri yapıldı.

*Taksim Dayanışması taleplerini Bülent Arınç'a iletti. Gezi Parkı'na Topçu Kışlası ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağına ve projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılması gerektiği belirtildi.

*İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Taksim'de Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası Projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

TEMMUZ

Temmuz ayının öne çıkanları gelişmeleri arasında yine gezi direnişi ve Kürdistan'daki ekoloji mücadelesi öne çıktı. İşte ekoloji mücadelesinin öne çıkanları:

*Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşle HES ve barajlar protesto edilirken, DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Şehbal Şenyurt Arınlı, Türkiye'de 2023 yılına kadar 2 bin 500 HES projesinin tamamlanmasının hedeflendiğini, bunun "enerji üretmek" amacıyla değil sulama ve yaşam alanlarını yağmalamaya yönelik olduğunu söyledi.

*Erciş'te Zilan Deresi'nde yapılacak olan HES'in doğaya zarar verecek olması nedeniyle projeye karşı çıkan işletme sahibi Hamdi Ulukaya'ya, Tarım İşletme Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM), kiralama sözleşmesini iptal etme yönünde baskı uyguladığı iddia edildi.

*Varto'da yapılmak istenen Hidro Elektrik Santrali (HES), BDP Varto İlçe Örgütü tarafından düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Barajın yapılacağı bölgedeki Yarlısu (Goşkar) köyü sakinlerinden Hüseyin Aktaş, "Karşı durduğumuz da asker çağırıyorlar, baskı uyguluyorlar. Arazilerimizi hepsini talan ettiler" dedi. Çınar Kırmızıgül adlı yurttaş da "Dereler özgürdür, özgür akmalı. Bu sorun sadece Goşkar köyünü ilgilendirmiyor, tüm Varto'nun sorunudur. Varto'nun derelerini ve doğasını yok ediyorlar" diye belirtti.

*Yurttaşlar Gezi Parkı'nda düzenledikleri "Ekoloji Forumu"nda HES projeleri, nükleer santraller ve AVM projelerine karşı mücadele yöntemlerini tartıştı.

*Dersim'de doğa ve çevre katliamını protesto etmek amacıyla binlerce kişinin katılımıyla yürüyüş düzenlendi.

*Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşle HES ve barajlar protesto edilirken, DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Şehbal Şenyurt Arınlı, Türkiye'de 2023 yılına kadar 2 bin 500 HES projesinin tamamlanmasının hedeflendiğini, bunun "enerji üretmek" amacıyla değil sulama ve yaşam alanlarını yağmalamaya yönelik olduğunu söyledi.

*Dersim Belediyesi tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenecek olan Munzur Doğa ve Kültür Festivali'ne sayılı günler kala Dersim halkı, festivale katılacaklara çevre temizliği konusunda çağrıda bulundu.

*Taksim Dayanışması'ndan Tayfun Kahraman, Topçu Kışlası'nın yeniden yapılmasının dayanağı olan planların iptal edilmesini değerlendirirken kararın gerekçesinin önemini vurguladı, bilirkişi raporunu hatırlattı.

* Taksim Yayalaştırma Projesi'nin mahkeme kararıyla iptal edilmesinin ardından basın açıklaması yapan Taksim Dayanışması "Kazanımlarımızın takipçisi ve güvencesi olmaya devam edeceğiz" dedi.

*Kars merkeze bağlı Büyük Zavotlar köyünde yapılan organik tarım çerçevesinde elde edilen ürünler köyde kurulan "Eko Müze"de sergileniyor. Yapılanlara ilişkin bilgi veren İlhan Koçulu, "Köyümüzde ekolojik döngüye uygun bir yaşamı sürdürülebilir kılmaya çalışıyoruz. Bu yaşam içerisinde doğaya, bitkisel çeşitliliğe ve farklı kültürlere saygı duymaya özen gösteriyoruz" dedi.

* İnşaat Mühendisleri Odası, TMMOB'un yetkilerini kısıtlayan yasa nedeniyle oda üyesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

AĞUSTOS

*Bölgedeki doğa katliamlarına dikkat çekmek amacıyla, "Doğama sahip çıkıyorum ve yeni bir hayat için pedalla" sloganıyla yola çıkan Eko Jin Kolektifi aktivistleri Diyarbakır'a ulaştı.

*Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu, Silvan'da yapımı devam eden baraj ve HES'i protesto etmek amacıyla çadır kuracaklarını duyurdu.

*Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu, Silvan'da yapımı devam eden baraj ve HES'leri protesto etmek amacıyla Bayrambaşı (Sêdeqnê) beldesi Goma mezrasında bir günlük nöbet eylemi gerçekleştirdi.

*Silvan'da yapımı devam eden baraj ve HES'leri protesto etmek amacıyla yapılan bir günlük nöbet eyleminin ardından gerçekleştirilen yürüyüşte, projelerin tamamlanmasıyla 18 köyün sular altında kalacağı belirtilerek, 50 köyün bundan etkileneceği ve ekolojik dengenin bozulacağı kaydedildi.

Dersim'nde belediye tarafından yaptırılan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

*Hakkari'de 25 yıl aradan sonra dağcılar, Cilo ve Sat Dağı'na çıktı. 1989 yılından beri devlet tarafından yasak bölge olan, hiç kimsenin gidişine izin verilmeyen Cilo ve Sat dağlarına çıkmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Cilo Doğa Derneği Başkanı Halit Soydan, "Bu topraklarda büyük savaş sonucu özellikle kapitalist modernitenin doğa üzerindeki hem talanı hem de sömürüsü bizleri yıllarca bu güzellikten mahrum bıraktı" dedi.

*Dicle Nehri kıyı şeridini koruma ve düzenleme çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, "İlçemizi, betonarme yapılardan kurtarmak ve ekolojik bir ilçe görünümünü oluşturmak için son 4 yıldır yeşillendirme ve sosyal alanları genişletmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

*TMMOB'a bağlı Mimarlar Odası, yargı kararlarına rağmen "Taksim Yayalaştırma Projesi" kapsamında Taksim'de iş makinelerinin çalıştığını belirterek bunun hukuk dışı olduğunu belirtti.

EYLÜL

Eylül 2013'e de HES projelerine yönelik mücadeleler damga vurdu.

*Erciş ilçesine bağlı Çatakdibi (Zortul) köyünde binlerce ağacın bulunduğu alanda AFAD'ın yapacağı belirtilen konut alanındaki ağaçların kesimine tepkiler çığ gibi büyüyor. BDP Erciş İlçe Örgütü Başkanı Abidin İnci, "Özellikle ağaçlık ve tarım alanının seçilmesi köyü bölerek, köylüyü karşı karşıya getirmek amacı taşıyor" dedi.

*Munzur Vadisi üzerinde yapımı planlanan HES projelerinin iptaline ilişkin açılan davanın Ankara'da görülecek olan karar duruşması öncesinde konuşan Avukat Barış Yıldırım, projelendirilen baraj ve HES projelerinin hayata geçirilmesinin yalnızca ekosistem değil, insan yaşamı açısından da büyük yıkımlara yol açacağı uyarısında bulundu. Yıldırım, özellikle vadide 4 adet barajın inşa edilmesinin Ovacık'ta bulunan diri fay hattı nedeniyle Dersim, Malatya ve Elazığ ileri açısından büyük risk taşıdığını vurguladı.

*Erciş'in Çatakdibi köyünde gerçekleştirilen doğa katliamına dikkat çeken TMMOB, doğa katliamının hiçbir şekilde mantıklı bir gerekçesinin olmadığını belirtti.

*Sansa Vadisi'ndeki Karasu üzerinde başlanan Sansa HES projesinin yasa dışı olduğunu belirten Avukat Barış Yıldırım, "Eğer Sansa Vadisi içinde bulunan Karasu üzerindeki sondaj çalışmalarını durdurmazsanız, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin bize verdiği başkaldırı hakkımızı kullanacağız. Konuyla ilgili yasal süreci başlattık" dedi.

*Greenpeace İstanbul'da Rusya Konsolosluğu önünde yaptığı eylemde dün Kuzey Buz Denizi'nde petrol aramasını protesto ederken gözaltına alınan eylemcilerin serbest bırakılmasını istedi.

EKİM

Ekim ayının önemli gelişmesi kuşkusuz, HDK'nin yaptığı ekoloji etkinlikleri oldu. Ekim'de, Kuzey Ormanları Savunmasının eylemleri de öne çıkan gelişmeler arasındaydı.

*Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Van İl Meclisi tarafından "Van Gölü geleceğimizdir" sloganı ile 3'üncüsü düzenlenen çevre ve ekoloji etkinliğinde HES'lerin doğaya verdiği zararlara dikkat çekildi.

*Erciş Belediyesi'nin Van depreminin ardından ilçeyi yeniden yapılandırmak amacıyla hazırlanan imar planını tamamen arazi sahibi AKP'lilerin menfaatine yol açacak şekilde hazırladığı ortaya çıktı. Başta AKP'li belediye başkanının arsaları olmak üzere AKP'lilere ait arsalar, 4 kez değiştirilen imar planında turizm ve sanayi alanları olarak belirlenirken, arsalarından geçen yolların başka yurttaşların arsalarına kaydırıldığı iddiası ortaya atıldı.

*Yangın, ağaç kesimi, yol yapımı ve maden ocaklarının tahribatı sonucu Amanos Dağları'ndaki orman örtüsü günden güne seyrekleşiyor. Ekolojik dengenin bozulmasının yanı sıra orman örtüsü seyrekleşmesi sonucu yaşanan heyelanlar, bölgede yaşayan yurttaşların yaşamlarını da tehdit ediyor.

*Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve Lokman Hekim'in diyarı olarak bilenen Botan Vadisi, yıllardır süren çatışmalar ve ekolojik tahribata rağmen göz kamaştırıyor.

*Kaz ve Madra dağlarındaki madenlerin talan edilişine dikkat çekmek amacıyla yapılan toplantıda, "Dağlarımızı korumak adına dayanışmaya çağırıyoruz" denildi.

*Yüksekova'da deniz seviyesinden bin 925 metre yükseklikte, 2 bin 800 hektarlık geniş bir alana yayılmış olan, bitki örtüsü ve su yönünden oldukça zengin bir yere sahip Nehil sazlığı, lağım suları ve çöplerden dolayı yok olmakla yüz yüze.

*Kuzey Ormanları Savunması üyeleri Ali Yıldırım ve Alper Atmaca'nın başlattığı 3 günlük yürüyüş Çekmeköy'de birçok kişinin katıldığı yürüyüşle son buldu.

*Doğubayazıt Belediyesi, ilçede bulunan park ve bahçelerde ağaçlandırma ve bakım çalışması başlattı.

KASIM

Kasım ayının öne çıkan ekoloji hareketi yine Kürdistan'dan geldi. Van İl Genel Meclisi'nde BDP'li üyelerin gündeme getirdiği Erciş'teki Hasanabdal HES projesinin iptal edilmesi kararlaştırılırken, TOKİ'lere ruhsat veren, Kırklar Dağı'nı imara açıp ruhsatlandıran, Suriçi'nin kentsel dönüşümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile müzakere imzalayan, kum-taş ocaklarına ruhsat veren belediye çok da masum olmadığı ortaya çıktı.
 
İşte Kasım ayının öne çıkan gelişmeleri:

*ODTÜ'deki yol inşaatı nedeniyle altı bölgede suların kesilmesini mahalleli bornoz, leğen ve havlularla sokağa çıkarak protesto etti.

*Bozcaada Forumu Çanakkale Babadere mevkiinde yapılacak termik santralin durdurulduğunun açıklanmasına rağmen yapımcı firmanın niyetinden vazgeçmediğini ve projenin sürdüğünü iddia etti.

*Tatvan'da kümeslere giren sansarlar, çok sayıda ördeği öldürdü.

*Greenpeace kefaletle serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına karar verilen Gizem Akhan'ın cezaevinden çıktığını duyurdu. Greenpeace'den Gülçin Şahin yargılamanın hukuksuz olduğunu, hemen sona ermesi gerektiğini söyledi.

*Bankwatch'un hazırladığı Üzerimizdeki Kara Bulutlar raporuna göre Türkiye'de birkaç yıl içinde 50 ila 86 arası yeni kömürlü termik santral kurulması planlanıyor.

ARALIK

Ekoloji mücadelesinde en önemli dönemeçlerden biri Aralık ayında yaşandı. Yılın son ayında, Rusya'da petrol şirketlerini protesto ettiği için tutuklanan Gizem Akhan, serbest bırakıldı ve Türkiye'ye döndü. Aralık'ın öne çıkan başka bir mesajını da 22 Aralık'ta, on binlerce insan Kadıköy'den verdi. Onbinlerce insan hükümete yaşam alanlarımıza dokunma çağrısı yaptı.

*Kent yönetimine aday olanlara ve ayrıca kamusal alanlardaki politikalara yönelik taleplerin İstanbul Kent Mitingi için iki koldan Kadıköy Meydanı'na yürüyen binlerce "Evime, kentime, mahalleme, ormanıma dokunma" dedi.

*Çatak'ın Dalbastı (Xumar) köyünde yapılmak istenen baraj ve HES için kurum yetkilileri ile köy muhtarları ve çevreciler arasında yapılan toplantıda, projelerin çevreye vereceği zarara dikkat çekildi.

*Kuzey Ormanları Savunması, Kent Hareketleri ve Forumlar Arası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu öncülüğünde Kadıköy'de "Artık yeter! Yağmaya karşı Haydi İstanbul'u Savunmaya" sloganıyla 22 Aralık'ta yapılacak mitingle kent yönetimine talip olan siyasi partilere talepler deklarasyonu duyurulacak. Deklarasyonun ana başlıkları, "Barınma, kamusal kültür v ekoloji" olacak.

*İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim üyesi Çiğdem Şahin, AKP'nin kent politikasının rant üzerine kurulu olduğunu ve bu doğrultuda yasalar hazırladığını söyledi. Yasaların meşru olmadığını dile getiren Şahin, "AKP eşkıya hukuku uyguluyor" dedi.

*Danıştay, 24 yıldır inşaatı devam eden Park Oteli'nin yürütmesini durdurdu.

*Gezi direnişine katıldıkları iddia edilerek bindikleri kamyon kasasından gözaltına alınan Zilelilere "halkı isyana kışkırtmaktan" dava açıldı. Kamyondaki "düdük" gibi malzemelere de silah sayılarak el konuldu.

BİTTİ

Evrim Kepenek / DİHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): 2013  YASAM  ALANI  SAVUNUCULARI  ICIN  EKOLOJIK  ISYAN  YILI  OLDU    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.