KÜRDİSTAN’DA 1 MAYIS KUTLANDI
Haberler / 01 Mayıs 2014 Perşembe Saat 18:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan’da 1 Mayıs coşkulu bir şekilde kutlandı. Ağrı, Kars, Yüksekova, Çukurca, Van, Silopi, Mardin, Batman ve Siirt’te gerçekleşen kutlamalarda, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 1 Mayıs mesajı da okundu.

Kürdistan’da 1 Mayıs coşkulu bir şekilde kutlandı. Ağrı, Kars, Yüksekova, Çukurca, Van, Silopi, Mardin, Batman ve Siirt’te gerçekleşen kutlamalarda, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 1 Mayıs mesajı da okundu.

AĞRI

Ağrı’da Serhat bölgesinin ortak kutlaması yapıldı.  1 Mayıs için sabahın erken saatlerinden itibaren Serhat illerinden Ağrı'ya hareket eden binlerce emekçi, iki koldan mitingin gerçekleştirileceği Xanî Baba Caddesi'nde bulunan Newroz alanına yürüdü. BDP Ağrı İl Örgütü öncülüğünde oluşturulan kortej Eski Van Caddesi'nde bulunan merkez ilçe binasından, KESK bileşenleri ve DİSK ise Kütüphane Caddesi'nde bulunan KESK binası önünden yürüyüşe geçti.

KESK, DİSK ve BDP bayraklarının dalgalandırıldığı alanda, "Sakine, Fidan ve Leylaların failleri, Roboski'nin utancı Rojava devrimi ile aydınlanacak", "Taksim'de direnlere selam olsun", "İradesi çalınmış bir halkın zafere yürüyüşü için Ararat'tayız", "Uyuyan gençlikle değil, direnen gençlikle önderliği özgürleştirelim", "Li Serhadê an şoreş an şoreş", "Sosyalizmde ısrar insan olmakta ısrardır. Emeğimiz onurumuzdur, onurumuz Önderimizdir", "Hakikat aşktır aşk özgür yaşamdır" pankartlarının yanı sıra Roboski'de TSK uçakları tarafından katledilen 34 yurttaşın fotoğrafları platforma asıldı. Sık sık, "Be Serok jiyan nabe", "Bijî berxwdana Rojava", "Yaşasın 1 Mayıs", "Bijî 1 Gulan", "Dızo Heso", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Bijî berxwedana kedkaran", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından ise Tertip Komitesi adına KESK Ağrı Şubeler Platformu üyesi Aslı Engin Aslan konuştu.

1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak isteyen emekçilere saldırıldığını belirten Aslan, "Taksim'de yoldaşlarımız şu an direnmektedirler. Buna yol açan zihniyeti kınıyoruz. Direnen işçi sınıfının zaferi yakındır. Hepinizin 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutluyorum" dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 1 Mayıs için kaleme aldığı mesajı ise DTK Daimi Meclis üyesi Hanifi Demir okudu. Mesaj okunurken kitle sık sık, "Be Serok jiyan nabe", "Bijî Serok Apo" sloganları attı.

1 Mayıs mücadelesinde yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başlayan Genel İş Şube Başkanı ve DİSK Bölge Sorumlusu Ersin Erincik ise, "Bugün dünyanın birçok yerinde 1 Mayıs coşku içinde kutluyorlar. Ama ülkemizde ise alanlarda olan halka saldırılmakta” dedi.

HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ise, Ortadoğu'da üçüncü dünya savaşının yaşandığını ifade ederek, bölgede mücadelenin öncülüğü Kürt halkının yaptığını söyledi.

"Şu an yürütülen bir mücadele var. Ama tıkanmış durumda. Bunun sebebi de Sayın Öcalan'ın serbest bırakılmamasıdır” diyen Aksoy, bugün Rojava’da Kürtlerin diğer kesimlerle ortaklaşarak bir model ortaya çıkardığını da söyledi.

"Katiller alanlarda elini kolunu sallayarak geziyor, fakat işçilere göz açtırmayan zihniyeti kınıyoruz" diyerek konuşmasına başlayan BDP Ağrı Belediye Eş Başkan adayı Sırrı Sakık da, "Emek düşmanları bizden korkun. Sizleri yeneceğiz. Olgunlaşmış bir fikrin önünde dünyanın en güçlü ordusu duramadı ve diz çöktü" dedi.

30 Mart'ta yapılan yerel seçimlere de değinen Sakık, "İktidarın bütün şer cephesine rağmen Ağrı halkı 30 Mart'ta iradesini ortaya koydu. Ağrı 30 Mart'ta benim iradem BDP'dir dedi. Onlar bu kenti gerdiler. Bu kentte olayların çıkmasını istediler. Ama başaramadılar. Çünkü halkımız için kazandığımız bir haktan biz BDP olarak vazgeçtik. Onlar Ağrı'da kurtlarla dans ettiler. Ama bilmiyorlardı Ağrı isyanın yeridir. İradesine sahip çıkar. Sizin oyunlarınızı biliyor bu halk. AKP'li vekiller diyorlar 'Biz Ağrı'ya sefer yapacağız.' Biz de onlara diyoruz bu kente sefer yapabilirsiniz ama asla zafer alamazsınız. Zafer bu halkın olacak. Öcalan'ın başlatmış olduğu demokratik çözüm sürecinin başımız üstünde yeri var. 2015 yılı gerillanın gelip, siyaset yapma ve sayın başkanın halkıyla birlikte olması dileğiyle 1 Mayıs Bayramınız kutlu olsun" diye konuştu.
Konuşmaların ardından sahneye çıkan Ferhat Tunç'un okuduğu ezgiler eşliğinde halay çekildi.

KARS

Kars'ta da emek örgütleri sabahın erken saatlerinden itibaren Faik Bey Caddesi'nde bulunan Eğitim Sen Şube binası önünde toplandı. Sivil toplum kuruluşlarının da geldiği alanda kortej halinde 1 Mayıs'ın kutlanacağı Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirildi. Sendikaların pankart ve dövizlerinin taşındığı yürüyüşte, "Yaşasın 1 Mayıs", "Direne direne kazanacağız", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

Kutlamanın yapılacağı alanda ise polis yoğun önlem aldı, girişlere arama noktaları kurdu. Alana gelen emekçiler, 1 Mayıs 1977'de Taksim'de yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunundu. Ardından sendika temsilcileri platforma çıkarak emekçilerin bayramını kutladı. Güne ilişkin şiir ve yazıların da okunduğu kutlamada emekçiler adına söz alan KESK Kars Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hayati Mehmetoğlu, "Türkiye'nin dört bir tarafında zulme ve adaletsizliğe karşı direnen tüm yoldaşlarımızın günü kutlu olsun. Ezilenlerin ve devrimcilerin yüreğindeki özgürlük ve barış ateşini dünyada hiçbir güç söndüremeyecektir. Bizler kıdem tazminatımıza ve örgütlenme hakkımıza sahip çıkacağız. Bizler onurlu ve insanca bir yaşam istiyoruz ve bunu kazanana kadar direneceğiz" dedi.

Konuşmanın ardından sağanak yağmurun bastırması üzerine kutlama erken sonlandırıldı.

YÜKSEKOVA


Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ise İpek Yolu Caddesi üzerinde bulunan VEDAŞ Arıza Servisi önünde bir araya gelen taşeron işçiler, kurum bahçesinde kutlama gerçekleştirdi. Şemdinli ve Çukurca'dan gelen VEDAŞ işçilerinin de katıldığı kutlamada, işçiler halay çekip ve sloganlar attı. Elektrik, Gaz, Su, Baraj Çalışanları Sendikası (Enerji-Sen) üyesi taşeron işçiler adına açıklamada bulunan sendika üyesi Hikmet Zirek, bütün işçilerin ve özellikle taşeron işçilerin bayramını kutlarken, 1 Mayıs vesilesi ile taşeron işçilerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

Sık sık "Taşerona hayır", "Güvencesiz işçiliğe hayır" sloganlarının atıldığı açıklamada Zirek, "Toplu sözleşme adı altında oynanan tiyatrolara inanmıyoruz. İşbirlikçi sendikaların işçilerin taleplerini işverenlere peşkeş çekmesine izin vermeyeceğiz. İşçiden yana gerçek toplu sözleşmeyi işçilerin örgütlü gücü DİSK Enerji-Sen yapacaktır" dedi.

Açıklamanın ardından halaylar çekerek kutlama yapan emekçiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda da çalışmak üzere görev yerlerine dağıldı.

ÇUKURCA

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde ise Çukurca Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasında emekçiler alana çıktı.

Sabah saatlerinde Cumhuriyet Mahallesi PTT binası önünde bir araya gelen ve aralarında BDP İlçe Başkanı Cumhur Erdemir, Çukurca Belediye Eş Başkanı Servet Tunç, BDP yöneticileri, belediye meclis üyeleri, Barış Anneleri İnisiyatifi, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, KESK, MEYADER gibi emek örgütleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri yürüdü.

Sık sık, "Her yer Taksim her yer direniş", "Savaşa değil, emekçiye bütçe", "AKP'ye kul sermayeye köle olmayacağız", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atılarak, kutlamanın yapılacağı belediye binası önüne gelindi. Yürüyüşün sonunda emekçiler adına açıklamada bulunan Sağlık Sen İlçe Temsilcisi Dr. Cem Çimen, "Biz namus kisvesiyle öldürmek, sermayeye ucuz işgücü olmak, Roboski'de devletin bombasıyla Okmeydanı'nda devletin gaz fişeğiyle vurulup öldürülmek istemiyoruz. Acımızla alay edilmesini, seçim mitinglerinde hedef gösterilmeyi kabul etmiyoruz. Bizler savaş değil, barış istiyoruz. Suriye ve Rojava'ya yönelik emperyalist saldırganlığın taşeronluğundan vazgeçilmesini istiyoruz. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözüm süreciyle birlikte savaş yatırımları azalacağı yerde büyümektedir. Barış halkların dilindeyken sınırlara duvarlar örülmesine, karakol ve kalekol yapılmasına savaşa yatırıma hayır diyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından yerel sanatçıların Kürtçe ve Türkçe şarkıları eşliğinde halay çekildi.

VAN

TMMOB'a bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şubesi de 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinlikleri kapsamında, Sanat Sokağı'nda stant kurdu. İşçi hakları ve güvenceleri ile ilgili bilgi verilen standa insanlar yoğun ilgi gösterdi. Sanat Sokağı ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde bildiri dağıtan emekçiler, yurttaşların İşçi Bayramı'nı kutladı.

Antikapitalist Müslümanlar da Cumhuriyet Caddesi üzerine 1 Mayıs İşçi Bayramı kapsamında etkinlik düzenledi.

SİLOPİ

Şırnak'ın Silopi ilçesinde de KESK ve DİSK öncülüğünde, 1 Mayıs kutlaması Sanat Sokağı'nda yapıldı. Alanda bulunan binaların duvarlarına "Yaşasın işçilerin birliği ve halkların kardeşliği", "Doğan Tayboğa'dan Berkin Elvan'a bütün devrim şehitleri ölümsüzdür", "Ne termik ne nükleer güneş ve rüzgar bize yeter" pankartlar asılırken, BDP ilçe binasın önünde toplanan grup, kutlama alanına yürüdü. Sanat Sokağı'nda toplanan grup "Bijî yek gulan", "Bijî berxwedana karkeran" sloganları attı.

MARDİN

Mardin'de, Emek Platformu bileşenleri tarafından Artuklu ilçesindeki Karayolları Parkı'nda düzenlenen mitinge, yine binlerce işçi ve emekçi katıldı. Emekçiler sık sık "Her yer taksim her yer direniş", "Bijî berxadana Rojava", "Bijî serok Apo" sloganları ile flamalar taşındı. Öcalan'ın 1 Mayıs mesajının da okunduğu mitingin açılış konuşmasını yapan KESK Mardin Şubeler Platformu Başkanı Hamdullah Yıldırım, Kürt, Türk, Arap, Süryani, Ermeniler, yasaklara baskılara göğüs gelen ve eve hapsedilen ve saldırılara karşı çıkan kadınlara seslendi. :bu yıl işçi bayramını birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutladığını söyledi.
DİSK/ Genel-İş içinde yer alan taşeron içleri adına konuşan Fatma Akda ise ezilen, sömürülen, yaşamdan kovulan emekçi kadınlara seslenerek, sermaye saplarının sistemlerinin hızla çöktüğünü dile getirdi.

Dünya tarihinin bugünlerde birçok olayla anıldığını söyleyen Mardin Büyükşehir Eşbaşkanı Ahmet Türk, ezilen halkların direnişi ve özgürlüğü için halen Spartaküsler direndiğini dile getirdi.

"Bugün Spartaküs’e karşı savaşan emperyalistler tarihin karanlık sayfalarına gömülmüşler. Ama bugün alanlarda Spartaküs'ün ruhunu yaşatan milyonlar vardır. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'da tüm emekçi ve işçiler için yayımladığı direniş mesajında belirttiği gibi, 'köylü halkının ve emekçilerin tüm dünyada ezilenler için önder etmek zorundadır'" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından sahne alan Grup Zanax, Nisibis Rıbab, Çarnowa, Sterya seslendirdiği ezgiler eşliğinde emekçiler halay çekti.

BATMAN

Batman'da ise 1 Mayıs kutlaması, sendika, sivil toplum örgütleri ile siyasi partiler tarafından organize edildi. Atatürk Parkı'nda gerçekleştirilen kutlamaya emekçiler iki koldan oluşturulan kortejler halinde katıldı. Eğitim Sen, Petrol-İş, Genel Sendikası ile HDP korteji Dörtyol Kavşağı'nda bir araya gelerek miting alanına yürürken, Tes-İş, TMMOB ve Tüm Bel-Sen de, Grosmar Kavşağı'nda bir araya gelerek alana yürüdü. Emekçilerin taleplerini içeren pankart, döviz ile sloganlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından kutlama alanına gelen emekçiler, davul zurna eşliğinde halay çekti. Yapılan saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını 1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan Genel-İş Batman Şube Başkanı Murat Akın yaptı.

Ardından KESK Batman Şubeler Platformu adına konuşan kısa SES Batman Şube Eş Başkanı Mustafa Yurtsever, işçi ve emekçilerin sorunlarına dikkat çekerek, son bir yılda iş kazalarından dolayı yaşamını yitirenleri andı

Petrol-İş Şube Başkanı Mustafa Mesut Tekik ise, AKP'nin ve sömürge devletlerinin Kürdistan'daki petrolden elini çekmesini talep etti.

Tekik, bu talepleri doğrultusunda Pazartesi günü iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini belirtti. Tekik'ten sonra konuşan Tabipler Odası MYK üyesi Zülfikar Cebe de, emeğin enternasyonal birliğinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Daha sonra konuşan HDP Batman İl Eş Başkanı Mahmut Çiftçi, 1977'de yaşamını yitiren 37 işçiyi anarak, "Bizler 1 Mayıs'ı Newroz ateşinin sıcaklığı, Gezi ve Lice direnişlerinin ruhuyla kutluyoruz. Kürdistan'da AKP eliyle sömürü derinleşmektedir. AKP hükümetine sesleniyoruz. Korkunun ecele faydası yok. Diyalog ve müzakereyi geliştirmekten başka çaren yok. Zulüm ve baskıyla kendi sonunu hazırlıyorsun" dedi.

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata da, dünyanın dört biryanında alanlara çıkan işçi ve emekçilere Batman'dan selam gönderdiklerini belirterek, "Bizim bayramımızı kutlayacağımız yeri bile belirleyebileceklerini söylüyorlar. Biz de bu politikaları gördüğümüzü, sonuçlarını da devletin gördüğünü söylüyoruz. Newroz'u da yasakladılar. Ama biz bugün Newroz'umuzu özgürce kutluyoruz. Direndikçe kazanacağız. Kürt halkı önderliğiyle beraber kendi çözümünü kendi var etti. Onlar zulmetmek için ant içti, biz de hakkı olana hakkını teslim etmek için ant içtik" diye konuştu.

Ata'nın ardından Koma Lorîna Dûr ve Koma Hivron sahne aldı. Sahneden söylenen şarkılar eşliğinde emekçilerin çektiği halaylarla kutlama sona erdi.

SİİRT

Siirt Emek ve Demokrasi Platformu tarafından KESK ve Türk-İş öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlaması, işçi ve emekçilerin Siirt Üniversitesi Merkez Kampüsü önünde bulunan boş arazide bir araya gelmesiyle başladı. Kutlamaya KESK ve Türk-İş'e bağlı sendikalar ile İHD, Kurdî-Der, Meya-Der, Tuhad-Der, MKM-Der, Botan Demokratik Öğrenciler Derneği, Siirt Barosu, Türk Tabipler Birliği, Barış Anneleri Meclisi, BDP ve HDP Siirt İl ve İlçe örgütleri ve Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan'ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. "Rojava pêşeroja Rojhilata Navîn e - Rojava Ortadoğu'nun geleceğidir", yazılı pankartlar ile "Botan'ın kalbinden Taksim'e selam", yazılı dövizler taşıyan yurttaşlar kortejler halinde, Siirt Kızlar Tepesi İtfaiye Alanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca sık sık "Zafer direnen emekçinin olacak", "Her yer Taksim, her yer direniş", sloganlarını atan kitle, İtfaiye Alanı'nda yürüyüşlerine son vererek "Çerxa Şoreşê" marşını okudu.

Kutlamada konuşan KESK Siirt Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Serdar Batur, kutlamaya katılanların 1 Mayıs İşçi ve Emekçi bayramını kutladı. Rojava devrimini de selamlayan Batur, "Halkların onurlu birlikteliği Rojava'da hayat bulmuş, insanlığa bir umut yaratmıştır" dedi.

Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan ise, 5 bin yıllık erkek egemen sistemin bugüne kadar kadınları, gençleri, işçileri ve emekçileri sömürgeleştirdiğini belirterek, "Yaşanan savaşların ve çatışmaların tek sebebi 5 bin yıllık erkek egemen sistemin ta kendisidir. Bu noktada dünyadaki ezilenlerin, yok sayılanların öncüsü olan siz değerli emekçi arkadaşlarımıza çok büyük görevler düşüyor" dedi.

Kutlama konuşmaların ardından Koma Şemrend ve Cevdet Bağca'nın sahne almasıyla sona erdi.

Kaynak: ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): KURDISTAN  DA  1  MAYIS  KUTLANDI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.