KDP'NİN OY ORANI DÜŞTÜ, YNK YÜKSELİŞTE
Haberler / 01 Mayıs 2014 Perşembe Saat 17:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak'ta 30 Nisan günü yapılan genel seçimlerde, Federal Kürdistan Bölgesi'nde şu ana kadar sayılan sandıklarda KDP açık ara önde gidiyor. Ancak KDP'nin oylarında ciddi bir düşüş gözleniyor. YNK'nin ise oy oranını arttırarak ikinci parti olduğu görülüyor. Kerkük'te de YNK önde gidiyor.

Irak'ta 30 Nisan günü yapılan genel seçimlerde, Federal Kürdistan Bölgesi'nde şu ana kadar sayılan sandıklarda KDP açık ara önde gidiyor. Ancak KDP'nin oylarında ciddi bir düşüş gözleniyor.  YNK'nin ise oy oranını arttırarak ikinci parti olduğu görülüyor. Kerkük'te de YNK önde gidiyor.

Irak'ta 20 milyon seçmen 30 Nisan günü sandık başına çağrıldı. 328 sandalyeli parlamento için 9 bin aday seçimlerde yarıştı.  Ülke genelinde yaşanan şiddet olaylarına rağmen, katılımın iyi olduğu belirtiliyor. Kesin sonuçların bir kaç hafta içinde ancak netleşmesi bekleniyor.  Ancak Şii Başbakan Nuri El Maliki'nin Kanun Devleti ittifakının birinci parti çıkmasından kuşku duyulmuyor. Hükümetin başına da yine Maliki'nin geçmesi bekleniyor.  Şii lideri, 2006'dan beri muhalefet yoksunluğundan ve bölünmelerden de yararlanarak bu mevkideki yerini koruyor.

KÜRTLER BU KEZ İTTİFAK YAPMADILAR


Bu seçimlere Federal Kürdistan Bölgesi'ndeki partiler ittifak halinde gitmediler. 2010 seçimlerinde YNK ile KDP arasındaki Kürdistan İttifakı bu kez kurulamadı. KDP, YNK, Goran ve İslami partiler seçimlere ayrı ayrı katıldılar.

Hewler, Süleymaniye ve Duhok bölgelerinden gelen ilk sonuçlara göre KDP, Federal Kürdistan Bölgesi'nde birinci parti olarak kalmaya devam ediyor.  Rudaw'ın yayınladığı ilk sonuçlara göre bu üç bölgede KDP oyların yüzde 44.02'sini, YNK yüze 22.9'unu, Goran yüzde 20.09'unu, İslami partiler Yekgirtu oyların yüzde 7.94'ünü ve Komela Îslamiya Kurdistan ise yüzde 5.02'ini almış görünüyor. 

21 Eylül'deki yerel parlamento seçimlerindeki sonuçlarla kıyaslandığında KDP'nin önemli bir oy kaybı yaşadığı görünüyor.  Kürdistan parlamentosu seçimlerinde KDP oyların yüzde 52'si ile 38 sandalye, Goran yüzde 17'si ile 24 sandalye ve YNK oyların yüzde 13'ü ile 18 sandalye elde etmişti. Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) yüzde 8 oranında oy alırken, Kürdistan İslami Topluluğu (Komela Îslamiya Kurdistan) yüzde 2.5 civarında kazanmıştı.

HEWLER VE DUHOK KDP'NİN KALESİ

Hewler'de KDP oyların yüzde 47'si ile birini sıradaki yerini korurken, YNK yüzde 26 ile ikinci ve Goran yüzde 14.3 ile üçüncü sırada bulunuyor.

Duhok'taki seçimlerde toplam 297 bin 645 oyla (yüzde 72) KDP önde giderken, Yekgirtu yaklaşık 54 bin oyla (yüzde 13) ikinci ve YNK, 35 bine yakın oyla (yüzde 8) üçüncü sırada yer alıyor. Ancak PUKmedia'ya göre YNK Duhok'ta, bir önceki genel seçimlere göre oy oranını yaklaşık 10 bin arttırdı.

SÜLEYMANİYE'DE GORAN ÖNDE

Süleymaniye'de sayımı yapılan sandıkların yüzde 45'ine göre Goran hareketi 162 bini aşkın oy (yüzde 41) ile önde giderken, YNK 134 bini aşkın oyla (yüzde 34) ikinci, KDP 42 bini aşkın oyla (yüzde 10) üçüncü oldu. Yekgirtu ise şu ana kadar oyların 27 bininden fazlasını, Komela İslami de 26 bine yakınını elde etti.

Süleymaniye'ye bağlı Halepçe'de ise YNK önce yer alırken, bu partiyi Goran, Yekgirtu, KDP ve Komela İslami takip ediyor.

KERKÜK'TE YNK'NİN ADAYI KAZANDI

PUKmedia'ya göre Federal Kürdistan Bölgesi'ne bağlanmayan Kürt kenti Kerkük'te YNK listesinin başındaki Dr. Necmeddin Kerim en az 200 bin oylar vali seçildi.  YNK'nin Kerkük'teki oy oranının önemli artış yaşadığı belirtildi.

2010'daki Irak genel seçimlerine YNK ve KDP "Kürdistan İttifakı" olarak katılmış oyların yüzde 14.59'unun alarak 43 sandalye elde etmişti. Goran hareketi yüzde 4.3 ile 8 sandalye, Yekgirtu yüzde 2.12 ile 4 sandalye ve Komela İslami yüzde 1.32 ile 2 sandalye elde etmişti. – ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): KDPNIN  OY  ORANI  DUSTU  YNK  YUKSELISTE  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA