KALKAN: 1 MAYIS ŞEHİTLERE VE MÜCADELEYE SAHİP ÇIKMA GERÇEĞİDİR
Haberler / 01 Mayıs 2014 Perşembe Saat 09:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medya Savunma Alanları’nda düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarında konuşan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, “1 Mayıs gerçeği, 1 Mayıs şehitlerinin anısına, mücadele çizgisinde sahip çıkma gerçeğidir” dedi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın son mesajına dikkat çeken Kalkan, “Her türlü demokratik siyasi çözüme de her türlü mücadele ve savaşa da hazırız” diye konuştu.

Medya Savunma Alanları’nda düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarında konuşan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, “1 Mayıs gerçeği, 1 Mayıs şehitlerinin anısına, mücadele çizgisinde sahip çıkma gerçeğidir” dedi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın son mesajına dikkat çeken Kalkan, “Her türlü demokratik siyasi çözüme de her türlü mücadele ve savaşa da hazırız” diye konuştu.

1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Bayramı Medya Savunma Alanları’nda yapılan etkinliklerle kutlandı. Kutlamaya PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, PKK Merkez Komite Üyesi Kasım Engin, HPG ve YJA STAR komutanlarından Rojhat Belati, Tekoşin Batman, Nuella Serhat’ın yanı sıra yüzü aşkın gerilla katıldı. 1 Mayıs kutlamaları etkinlikleri içerisinde gerilla saflarına katılan ve yeni savaşçı temel eğitimini tamamlayan gerillalar diplomalarını alırken, yeni bir gerilla temel eğitim devresinin de açılışı yapıldı.

‘KÜRT GENÇLERİ 1 MAYIS RUHUYLA GERİLLAYA KATILIYOR’


Askeri tören ardından, PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan bir konuşma yaptı. Bu temel eğitim devrelerinin açılış ve kapanışının 1 Mayıs’ta yapılmasının önemine dikkat çeken Kalkan, “Tüm yoldaşların 1 Mayıs Emekçi Bayramlarını; birlik, dayanışma ve mücadele günlerini kutluyorum. Yemin eden arkadaşlar 1 Mayıs yemini ettiler. Devresi tamamlanan yoldaşlar 1 Mayıs kutlamaları sırasında diploma aldılar ve özgürlük mücadelesi saflarına bir gerillacı olarak katılıyorlar, 1 Mayıs ruhuyla katılıyorlar” diye konuştu.

1 Mayıs gerçeğinin birlik, dayanışma ve mücadele gerçeği olduğunu söyleyen Kalkan, konuşmasına şöyle devam etti: “1 Mayıs gerçeği, 1 Mayıs şehitlerinin anısına, mücadele çizgisinde sahip çıkma gerçeğidir. Bu temelde tüm yoldaşların, sayıları yirmi bini aşan, kahraman özgürlük mücadelesi şehitlerimizin izinde sonuna kadar yürüyecekleri, şehitlerimizin bayrağını her zaman yüksekte tutacakları, amaçlarını başarmak için son nefeslerine kadar savaş yürütecekleri kesindir.”

‘HER TÜRLÜ MÜCADELEYE HAZIRIZ’

Gerilla eğitim devrelerinin 2014 baharında Kürt Özgürlük Hareketi’nin tutumunu yansıttığını ve siyasi gündeme cevabını ifade ettiğini dile getiren Kalkan,  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yapılan ve kamuoyuna yansıyan mesajlarına da değindi.

Öcalan ile görüşmeler olduğunu vurgulayan Kalkan, “Tutum çok nettir. Her türlü demokratik siyasi çözüme de hazırız ve aynı zamanda her türlü mücadeleye ve savaşa da hazırız. Bugün burada yemin ederek silah kuşanan, diploma alan yoldaşlar Kürt gençlerini, kızlarını ve oğullarını, Kürt halkının barışa da, savaşa da ne kadar hazır olduğunun açık kanıtıdır. Halkın ve gençliğin tutumunu ortaya koymuş bulunuyorlar. Yine gerilla eğitimine başlayan yoldaşlar da Kürdistan’ın dört bir yanından ve yurtdışından, nerede Kürt genci varsa oradan çıkıp gelerek Kürdistan dağlarında birleşerek, özgürlük mücadelesindeki kararlılığını, Kürt halkının ve gençliğinin özgür yaşamda, özgürlük mücadelesinde, Kürdistan’ın ve Önder Apo’nun özgürlüğünde ne kadar kararlı olduğunu ortaya koyan en somut kanıttırlar” dedi.

‘KÜRT GENÇLERİNİN GERİLLAYA KATILIMI YETERLİ MESAJLAR İÇERİYOR’


Kürt gençlerinin gerillaya katılarak ortaya koydukları tutumun Kürt Özgürlük Hareketi’nin tutumunu da gösterdiğini belirten PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan şöyle konuştu: “Bu tutumu cevap almak isteyenler için yeterli mesajlar içeriyor. Bu tutum Önder Apo’nun yürüttüğü mücadele, gösterdiği tutumla sonuna kadar uyumlu, onu destekleyen bir tutumdur, onunla birlik olan bir tutumdur. Sonuna kadar da bu tutum ne gerektiriyorsa, ne tür görev ve sorumlulukları bize yüklüyorsa, onun gereklerini pratikte başarıyla yerine getireceğimiz kesindir. Bunda hiç kimsenin kuşkusu olmamalı.”

‘HİÇ KİMSE YANLIŞ HESAP YAPMAMALI’


“Halkımız, demokratik güçler, dostlarımız her zaman rahat olmalılar, ama aynı zamanda da bu ruh ve bilinçle özgürlük mücadelesine sahip çıkmalılar” diyen Kalkan, karşıt olan güçlerin de bu tutumun bir blöf ya da tehdit olmadığını bilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bu tutumun özgürlüğünü isteyen bir halkın yapması gerekenin kendisi, göstermesi gereken tutumun kendisi olduğunu belirten Kalkan, “Bunda Kürt gençliği sonuna kadar kararlıdır, son nefesine kadar savaşmakta kararlı ve ısrarlıdır. Önder Apo’nun şu ilkesini sonuna kadar uygulayacaktır; ‘olacaksa bir yaşam özgür olacak, yoksa olmayacak.’ İlke bu, düstur bu, yürüyüş bu temeldedir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu da olmamalı, yanlış hesap da yapmamalıdır” diye konuştu.

Kalkan’ın konuşması ardından 1 Mayıs kutlamasının kültürel etkinliklerine geçildi. Gerillalar hazırladıkları skeçleri sahnelerken, Kürtçenin her lehçesinin yanı sıra Türkçe ve Arapça şarkı ve marşlar söyledi. Kutlamalar gerillaların çekti coşkulu halay ve sloganlarla son buldu. –ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): KALKAN  1  MAYIS  SEHITLERE  VE  MUCADELEYE  SAHIP  CIKMA  GERCEGIDIR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.